Solární PELMEL - novinky, postřehy, zajímavosti.

Elektřina, teplo...

Plánujete využití solární energie pro soukromé účely?

Ano.
25
46%
Již ji využívám.
25
46%
Ne. Je to o ničem.
2
4%
Ne, nemám na to podmínky / neumím jich využít.
1
2%
Ne, nemám na to prostředky (analogie: Žijte zdravě, máte-li na to)
1
2%
 
Celkem hlasů: 54

Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Lobující poslanec Úlehla nakonec přiznal, ...

Příspěvek od A(&F) »

... že návrh zvýhodňující solárníky mu napsali oni sami (!!!!) ... http://www.novinky.cz/domaci/293343-pos ... -sami.html ... :evil: ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Využití Fresnelovy čočky ze staré projekční televize ...

Příspěvek od A(&F) »



Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Zákonodárci omylem pomohli solárníkům, ...

Příspěvek od A(&F) »



Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Zákonodárci omylem pomohli solárníkům, ...

Příspěvek od poota »

Omylem??
To bych spíš věřil tomu, že někdo zkusil, jestli by to tímhle podfukem náhodou neprošlo.
Co je psáno, to je dáno ... atd.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Zákonodárci omylem pomohli solárníkům, ...

Příspěvek od A(&F) »

... mno, vzhledem k pochybením, která se již udála ohledně této kauzy, tak "prosté pochybení" by v tom hledal jen naprostej naiva ... ;) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Policie navrhla obžalovat pět lidí kvůli fotovoltaice ...

Příspěvek od A(&F) »

... http://www.novinky.cz/krimi/302767-poli ... taice.html ... :) ... že by se konečně hnuly ledy ?? ... doufejme, že nezůstane pouze u obžaloby ... :ethink: ...... no, a pak ještě postavit před soud ty, co to odhlasovali v parlamentu ... ;) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Policie navrhla obžalovat pět lidí kvůli fotovoltaice ..

Příspěvek od poota »

A(&F) píše:.... no, a pak ještě postavit před soud ty, co to odhlasovali v parlamentu ... ;) ...
Člověk by měl chuť napsat ... a postřílet je za to, ale lepší by bylo, aby to všechno zaplatili - u obyčejných lidí platí, že když nestačí majetek dotyčného, tak se jde po majetku příbuzných :laugh:

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Čína na panelech tratí, aby vytlačila konkurenci ...

Příspěvek od A(&F) »

Čína je největším výrobcem solárních panelů na světě. EU zemi viní, že na evropském trhu prodává tyto panely pod výrobními náklady, aby vytlačila konkurenci. Evropa je největším solárním trhem na světě. Čínské firmy podle evropských výrobců nyní ovládají více než 80 procent evropského trhu se solárními panely, ačkoli ještě před několika lety na něm měly téměř nulový podíl.
(zdroj: ... http://www.novinky.cz/ekonomika/303940- ... -vina.html )


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
DanS
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: úte 11 čer 2013 11:30

Stará chalupa na solár

Příspěvek od DanS »

Nie príliš dávno som kúpil chalupu za dobrú cenu, uprostred dediny, s kusom pozemku, lenže - príliš ďaleko od súčasného bydliska a práce. Takže sa tam nedostanem tak často ako by som chcel a potreboval. Ide o starú dobrú stavbu z roku 1928. Má cca 250 m2 a "gang" (to je centrálna arkáda, z ktorej sa vchádza do všetkých miestností o dĺžke cca 20 m, samotná stavba má metrov vyše 40). Pôvodne obsahovala aj maštaľ, aj senník, a ešte aj dnes už neexistujúci prístrešok na drevo a náradie. Maštaľ je prerobená na obytnú miestnosť a dieľňu, zo senníka bude garáž.
Ten, kto ju navrhol, myslel ekologicky, t.j. solárne. Hlavným problémom nebolo ako dostať do domu teplo, ale ako sa ho zbaviť. Zvolil optimálnu orientáciu (obr. 1 - orientácia podľa Google maps) - JJV. Toto zabezpečuje optimálnu funkciu gangu: ráno hreje (obr. 2 ), na obed už čiastočne tieni (obr.3) a večer je svetlu vystavená najužšia JZZ stena. (obr. 4) Fotky pochádzajú zo začiatku marca. Má slušný presah strechy: v marci, apríli, septembri a októbri má maximálny možný tepelný zisk z oslnenia, od novembra do konca februára je potrebné kúriť. Žiaľ, keďže tam nebudem bývať, kúrenie mienim obmedziť len na nevyhnutné nezámrzné minimum. Momentálne sú všetky odpojené. Budem musieť do rekonštrukcie investovať a počítam s tým, že to bude viac, ako nehnuteľnosť stála.
Chcem ju premeniť na ostrovný systém s elektrickým dokurovaním len pre zabránenie zamrznutia vody v trubkách. Teplú vodu nepotrebujem, lebo v lete stačí 50 m čiernej hadice, a teplej vody je aj na sprchovanie. Nepotrebujem ani plyn - lebo je síce lacnejší ako kúrenie elektrinou, ale kúriť plynom bez denného dohľadu je neakceptovateľné riziko. Solárne panely neposkytnú dostatok energie za rozumnú cenu. Ak by som aj abstrahoval od nenávratnosti fotovoltalického systému, keď treba najviac energie, slnko svieti najmenej (november až február). Meniť solárny energetický tok na elektrinu a tú na teplo je termodynamické zúfalstvo. Napriek tomu, raz na streche budú aspoň dva kW v amorfných FV paneloch ako nezávislý energetický systém pre teplú polovicu roka aj keď v najbližšej päťročnici mi na to nevyjde ani čas a pravdepodobne ani peniaze. Solár na chalupe bude, ale len s nevyhnutným výkonom na pohon vetrákov. Jediné kúrenie, do ktorého sa oplatí investovať na chalupu je absorbčné a to v troch podobách: 1. tepelná stena, 2. tepelná stena s núteným obehom, 3. tepelná stena s núteným obehom a akumuláciou v pohlcujúcom materiáli. Všetky tri možnosti na tomto fóre diskutované boli, ale paradoxne najviac pozornosti sa venovalo panelom typu Solarventi. Aj ja som najprv narazil na reklamu na nízkoteplotné vetranie a sušenie - nič viac a nič menej Solarventi nie je. Lenže naši predkovia to riešili stodolami s predsádkou, t.j. niečo podobné Trombeho stene zo starého, dobre začernalého dreva. S nástupom elektriny a ventilátorov táto vedomosť upadla do zabudnutia. Vojny a kolektivizácia zapríčinili, že solárne dosúšanie (sena a dreva) upadlo do zabudnutia. V Škandinávii nie, lebo tam zostala zachovaná generačná kontinuita farmárov a potreba dosúšania vďaka drsnejšej klíme bola oveľa silnejšia (selekčný tlak na uchovanie vedomostí).
Pasívna solárna stena je čierna, absorbčná, dokonale odizolovaná, silikátokremičitá plocha (stena) - prípad 1. U nás zriedkavá i pri pasívnych domoch. Pritom je najlacnejšia. Volá sa to aj drevenica, ale drevo má príliš dobré tepelno izolačné a zlé akumulačné vlastnosti. Oveľa lepšia je zasklená tehlová stena - cez deň teplo absorbuje, v noci uvoľňuje na obe strany. Čím lepšie zasklenie, tým viac prejde na stranu obytných miestností. Tehlové steny majú efekt katedrály (vo dne chladia, nadránom hrejú, lebo najú veľkú tepelnú zotrvačnosť). Má niekto skúsenosti s pasívom?
Tepelná stena s prirodzenou nútenou ventiláciou sa volá Trombeho stena. Videí vysvetľujúcich princíp je na Youtube dostatok. Napriek tomu je aplikácií u nás veľmi skromne. Trombeho stena predpokladá každodennú manipuláciu s klapkami. lebo raz hreje príliš, inokedy (cladné dlhši noci) stráca priveľa tepla.
Tepelná stena s nútenou ventiláciou a reguláciou môže mať dve podoby - stena s ventilátorom a lamelami na utesnenie a panel. Nechápem dosť dobre potrebu panelu so zadnou stenou, iba ak by ho bolo treba umiestniť na strechu. Zadná stena by mala byť upravená stena stavby. Potom stačí už len pohon ventilátora - buď podľa termostatu, alebo termostatom je samotné slnko, ktoré dodá dostatočný výkon na nútený obeh prehriateho vzduchu. Pre ostrovné systémy (dlhší čas neobývané), alebo bez prístupu k elektrine (u nás naozaj zriedkavosť) sú výhodou FV panely, ktoré produkujú energiu práve vtedy, keď ju treba na pohon ventiátoru (a klapiek (lamiel = nočného uzáveru)). Pre trvalo obývané stavby je jednoznačne výhodnejší termostat a zdroj z pevnej siete, t.j. solárna klimatizácia. V lete treba zo stavby odviesť obyčajne pomerne veľa tepla, v prechodnom období sa dá solárom dokurovať a v zime je výkon slnka minimálny a problematicky nespoľahlivý. To ale znamená, že aktívne systémy sú na tom horšie než systémy pasívne dostatočne naddimenzované.
Moja uvažovaná voľba je: 1. Obmedziť straty tepla = zaskliť gang (cca 27 m2), zatepliť severnú stenu. Investícia cez 10 000 E.
2. Pasívne získavanie energie . Solárna stena (dolné murované kazety gangu nafarbiť na čierno a prekryť dvojitou vrstvou polykarbonátu alebo inej umelej priesvitnej hmoty. Cca 10 m2 s nízkym tepelný ziskom.
3. Solárne rolety. Čierne rolety premenia gang na kolektor otvorený dovnútra. Keď na chalupe nie som, určite mi to vadiť nebude. V lete môžu byť rolety strieborné, v zime čierne = dvojitý roletový systém.
4. Aktívne homemade panely s primárnou funkciou vetrania a sekundárnou dohrevu vzduchu mimo letnej sezóny. Cca 3 ks, s úhrnnou plochou do 10 m2. Panely by mohli byť bez zadnej steny, ktorú by mala tvoriť priamo stena. Pohon ventilátorov solárny.
5. Zimné elektroakumulačné panely na temperovanie
6. Oprava komínov - postavenie klasickej murovanej pece (perspektíva)
7. Oprava strechy, doplnenie svetlíkov a solárnych FV vetrákov (viete o niekom kto ich u nás dodáva?)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Solární katamarán

Příspěvek od A(&F) »



Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

ERÚ po inspekcích: Solární byznys se vymkl kontrole, ...

Příspěvek od A(&F) »



Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Změny spojené s odstupující vládou ...

Příspěvek od A(&F) »

1.) Poslanci si došlápli na solárníky: ... http://ekonomika.idnes.cz/snemovna-o-om ... nomika_kop ...

2.) Česko přišlo o obranu před arbitrážemi solárníků: ... http://ekonomika.idnes.cz/rozhovor-s-ra ... nomika_neh ...

... :ethink: ... takže ať tak nebo tak, stejně to nakonec zaplatí všichni ... především ti, kteří z toho vůbec neprofitují ... :bhead: : ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Vyrobili elektřiny jako pod kalifornským sluncem ...

Příspěvek od A(&F) »

citace: ... "Vyrobili elektřiny jako pod kalifornským sluncem, ERÚ je podezírá z podvodu ...

Solárníci podle ERÚ mohou v Česku vyrábět elektřinu asi tisíc hodin ročně, tedy po dobu, kdy svítí slunce. Úřad teď vyšetřuje zhruba 1500 výrobců, kteří údajně pobírali takové dotace, na něž by potřebovali tolik svitu jako například v Kalifornii." ...

(zdroj: ... http://www.novinky.cz/domaci/312105-vyr ... dvodu.html )

... jo, to je holt těžký, když už jim nestačí ani zisk z nehorázných výkupních cen ... :? ...

... :ethink: ... no co, třeba si to sluníčko importují z Kalifornie ... a pak si jím přisvěcují ... :evil: ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Solární PELMEL - novinky, postřehy, zajímavosti.

Příspěvek od martin11 »

...není nic jednoduššího, nežli navečer, nebo za podmračeného dne spustit malý mobilní agregát...cca 6kW 8):oops:


... věřím, že se " TO " povede ......
Odpovědět

Zpět na „Fotovoltaika a solární technika“