Autobaterie - provoz a údržba

Praktická část fóra.

Moderátor: rival

Odpovědět
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Autobaterie - provoz a údržba

Příspěvek od martin11 »

vlákno čisté - poo.

U Jeffa se diskutovalo na tema oživení akumulátorů../ Pb/ někam jsem si poznamenal, jak vylejt, co jiného nalejt...upozorňovalo se na to , že to stříká..atd..
prosím kdo si ten postup pamatuje nebo zná nějaký svůj tak honem sem..../ s touto informací...po vyzkoušení u mě doma/ založím vlákno Akumulátory - baterie užití - údržba / není to tady už ??? / zdraví martin11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
jvj56
Zasloužilý člen
Příspěvky: 276
Registrován: sob 09 kvě 2009 10:36
Dostal: 3 poděkování

regenerace aku

Příspěvek od jvj56 »

Nejlépe zpočátku elektricky "uvařit" (vyšší napětí), pak dokola vyplachovat (odstranit usazeniny dole), pak použít peroxid vodíku (10-20 %), nechat vyšumět, znova propláchnout, naplnit vodou, naformátovat, nalejt kyselinu sírovou a znovu naformátovat.
Pozor, vyplachování musí být pořádné.
Dostaneš se na 70-95% kapacity.
:D


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: regenerace aku

Příspěvek od martin11 »

...mam takovou řízenou nabíječku z Lidlu...ale špička / viz anri../...a BATERII OD SOUSEDA, ŽE MU NEJDE, TAK KOUPIL NOVOU.../ JE STARÁ ASI 3-4/ A JE MI LÍTO JI ODVÉST NA SBĚRÁK....TAK TO ZKUSÍM A POREFERUJU. Kyselinu H2SO4 někde mám.../ musím hledat, ještě se zeptám, jká má být koncemtrace nové kyseliny...a co je formátování...??? :oops: až vyzkouším poreferuji....zatím dík martin11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: regenerace aku

Příspěvek od poota »

martin11 píše:...mam takovou řízenou nabíječku z Lidlu...
V tom případě zkus tu baterii napřed touhle nabíječkou normálně nabít. Teprve když to bude "mrtvola" i po několika nabitích a vybitích (přes autožárovku), tak začni cmrndat ty sajrajty.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: regenerace aku

Příspěvek od A(&F) »

martin11 píše:...a co je formátování...??? ...
... ;) ... https://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=50597#50597 ... nejlépe se provádí pomocí nastavitelného zdroje konstantního proudu ... a tady máš ještě něco k samostudiu ... http://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_ ... le_id=9429 ... 8) ...
Naposledy upravil(a) A(&F) dne pon 13 pro 2010 19:25, celkem upraveno 1 x.


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: regenerace aku

Příspěvek od A(&F) »

poota píše:
martin11 píše:...mam takovou řízenou nabíječku z Lidlu...
V tom případě zkus tu baterii napřed touhle nabíječkou normálně nabít. Teprve když to bude "mrtvola" i po několika nabitích a vybitích (přes autožárovku), tak začni cmrndat ty sajrajty.
... taky bych to tak viděl ... zvláště, když máš tu super-nabíječku od anriho ... :lol:


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
jvj56
Zasloužilý člen
Příspěvky: 276
Registrován: sob 09 kvě 2009 10:36
Dostal: 3 poděkování

Re: regenerace aku

Příspěvek od jvj56 »

To je největší problém, zkratování desek, proto třeba ten "kal" odstranit. :D


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

baterie udržba

Příspěvek od martin11 »

A(&F) napsal(a):
martin11 napsal(a):
...a co je formátování...??? ...

... ... https://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=50597#50597 ... nejlépe se provádí pomocí nastavitelného zdroje konstantního proudu ... a tady máš ještě něco k samostudiu ... http://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_ ... le_id=9429 ... ...


...Jsem to sem překopíroval, protože to je poučné a aby bylo komplet info v jednom vláknu.

jarda ovčák svitavy napsal(a):
Jde mi o to, že olověný akumulátor vydrží 3 roky a fertig.

... ahoj ovčáku ... no, jestli máš chuť si hrát a bejt u toho tak trochu něco jako šílenec, tak potom zkus totok: ... vezmi úplně nový čerstvý kapalinový akumulátor (ale opravdu čerstvý, ne někde v prodejně skladovaný půl roku nebo rok!!!) a vybij ho přesně na 10,5 V ... ne hlouběji !!! ... pokud je bezúdržbový, tak ho nahoře "kuchni" ... tam, co u starších typů bývaly doplňovací otvory se zátkama ... záruka nezáruka, po tomto a dalším zásahu ji už stejně mít nebudeš ... opatrně přes delší bok vylej kyselinu do připravené čisté nádoby ... několikrát ho pořádně propláchni destilkou ... a pak do dna pod každým článkem vyvrtej vypouštěcí otvor pro budoucí údržbu ... ... sežeň si plastový šrouby pro následné uzavření a podle nich udělej zkráceným závitníkem závity do těchto otvorů ... opatři sobě o málo větší plastovou nádobu, než je samotný akumulátor, tak aby tam šel dobře zasouvat ... a máš připraveno ... zespoda zašroubuj, vlož aku do vnější nádoby, mezeru mezi zalej destilkou, do akumulátoru nalej zpátky původní kyselinu, zeshora přelep ... nabij formátovacím režimem (viz níže) ... a užívej ...

... minimálně jednou ročně ho opět vybij na těch 10,5 V (někdo radí jít až na 10 V ) ... pak spodem vypusť kyselinu i s kaly (to nevylejvej = nech to stranou odstát a usadit) ... akumulátor zalej na 5 až 10 minut 10% peroxidem ... vypusť ho ... a zase rychle propláchni destilkou ... pak dole zašpuntuj a nech ho v tomto "vodním režimu" nabíjet asi tak dva až tři dny ... potom ho zase zprovozni = nalej kyselinu bez kalů zpátky + doplň na původní hladinu + zkontroluj hustoměrem ... a opět nabij formátovacím režimem (viz níže) ...

... takto ho potom můžeš užívat, dokud se ti elektrody nerozpadnou na prach ... ale musíš se taky o něj přitom pořádně starat ... tj.: ... pravidelně kontrolovat hustotu elektrolytu všech článků ... + hluboce ho nevybíjet, tzn. pod těch 10,5 V = pod 1,75 V na každý jeden článek ... + nepřebíjet ... + nenechávat ho zmrznout ve vybitém stavu, když je venku sibiř ... + hlídat teplotu při nabíjení (akumulátoru i tu venkovní) ... atd. ... atd. ... jo, všechno chce svý ...

... a když budeš mít štěstí (především na povedený kus), tak ho takto můžeš provozovat klidně i 12 let (a možná i více ) ... stejně tak jako můj prastrýc dlouhá léta provozoval svůj upravený akumulátor na zahrádce, do té doby, než tam byla zavedena elektřina ... dobíjel ho malým motůrkem ve funkci dynama pomocí vodního kola jednoduché kostrukce a nedalekého potůčku ... jediné, co dělal častěji, bylo dolévání vody do vnějšího obalu pomocí automatické "napáječky" ... a ta voda určitě nebyla destilovaná ...

... jinak předpokládám, že je ti jasný, že H2SO4 i H2O2 jsou velmi slušný žíraviny, tak buď prosím při údržbě hodně moc opatrný, aby se ti pak vovečky nesmály, že chodíš vo bílé holi ...

... no, snad ti to stojí za tu každoroční práci navíc ... ale to už musíš zvážit ty sám ...


PeS: ... zbytky kyseliny s kaly odevzdej do sběrného dvora ...


... formátovací režim nabíjení ... (převzato z http://lazo.czechian.net/elektrika/akum ... akumulator , kde nalezneš i další užitečné rady ohledně údržby olověných aku ... doporučuji též odkaz http://www.jiranek.cz/solarni_panely_akumulatory.htm , dlouhý, ale docela čtivý ... na začátku jsou i zmíněny akumulátory s životností 10 let)

Pravidelné správné ošetřování je základní podmínkou využiti maximální životnosti akumulátoru. Doba života akumulátoru závisí také na provozních podmínkách. V obvyklých podmínkách, nepoškodí-li se akumulátor nesprávným zacházením, má vydržet nejméně tři roky. Není ovšem vyloučena doba života jen rok nebo méně, a to ve velmi těžkém provozu při zanedbání nejzákladnější obsluhy a naopak doba života delší než pět roků v příznivých podmínkách.

Nepříznivý vliv na životnost může mít nesprávný postup při uvedení nového akumulátoru v činnost.

První nabíjení je důležité období, ve kterém dochází k formování činné hmoty na povrchu desek. Je třeba dodržet tento postup:

1. K naplnění akumulátoru použít elektrolytu hustoty 1,28 g/cm3, 32º Bé. Kyselina musí být čistá, tzv. akumulátorová, nikoliv technická /žlutá až hnědá/.

2. Po naplněni necháme akumulátor pět hodin v klidu, aby desky dobře nasákly. Elektrolyt se pak doplní na předepsanou výši /10 - 15 mm/ nad horní okraj desek.

3. Nabíjí se proudem odpovídajícím dvacetihodinovému vybíjení. U akumulátoru 84 Ah bude proud při prvním nabíjení 84:20 = 4,2 A. První nabíjení trvá obvykle 50 hodin. Konečným znakem je vzrůst hustoty na 1,28 g/cm3 a vzrůst napětí každého článku na 2,6 až 2,7 V.

4. Během nabíjení nesmí teplota překročit 40°C.

5. Po skončení prvního nabíjení akumulátor nedávat ihned do provozu. Činná hmota desek není dosud sformovována a kapacita článku je pouze 50 – 60% jmenovité hodnoty.

Po prvním nabíjení je třeba akumulátor vybít přes zatěžovací odpor nebo žárovku normálním proudem odpovídajícím 10 hod. vybíjení /8,4 A/. Vybíjení končí při poklesu napětí jednoho článku na 1,75 V.

Akumulátor se po vybití ihned nabije již normálním proudem odpovídajícím 10 hod. vybíjení, tj. 8,4 A a je možno jej dát do provozu


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: baterie udržba

Příspěvek od Ilem »

martin11 píše:zespoda zašroubuj, vlož aku do vnější nádoby, mezeru mezi zalej destilkou, do akumulátoru nalej zpátky původní kyselinu, zeshora přelep ... nabij formátovacím režimem (viz níže) ... a užívej ...
Martine, pominu-li to, že to patří do sekce dílna, zajímalo by mě, jaký smysl má ta destilka v meziprostoru.


"Dum spiro spero"
Ciceron
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: baterie udržba

Příspěvek od martin11 »

ptáš se ...destilka v meziprostoru....no to nevím, citoval jsem co napsal Anri, problemu nerozumím, proto se ptám, co dělat se starým akumulátorem. tentokrát ti neodpovím , snad někdo jiný :idea: zdraví martin11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: baterie udržba

Příspěvek od lajos »

Tak že odpovídám za martina. Destilka-asi proplach? klistýr? Odplavení škodlivin? Doporučeno u starých nebo jakýchkoliv aku, vylejt, nalejt destilku a nabýjet, to asi čistí uvolňuje, že bych se ještě opakoval? Amundsen-destilere, destilere,destilere,destilere,destilere,destilere!!!!!!!!!!!!!!
A pak je to to pravý (jo rada po 7 pivech+ 1 burbon)


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Akku Pb ....rekonvalescence

Příspěvek od martin11 »

To jsem se chtěl zeptat, Lajoš napsal...
Destilka-asi proplach? klistýr? Odplavení škodlivin? Doporučeno u starých nebo jakýchkoliv aku, vylejt, nalejt destilku a nabýjet, to asi čistí uvolňuje, že bych se ještě opakoval? Amundsen-destilere, destilere,destilere,destilere,destilere,destilere!!!!!!!!!!!!!!

rozumím tomu tak....vyleju kyselinu, propláchnu několikrát destilkou, naleju destilku a nabíjím, dejme tomu za 24 hodin vyleju propláchnu / až bude voda čistá / naleju a znova nabíjím čistou vodu...až nebude co proplachovat, vylití destilka po nabití bude čistá přistoupíme k nalití kyseliny. H2SO4
..a tady prosím dotaz. Mám kyselinu /sírovou/ 97% p.a / takže čistou...zbyla mě z doby , kdy jsem dělal doma barevnou fotografii/ v jakém poměru ji mám naředit.kolik vody na 1 litr kyseliny /97%/.... vim, že vždy kyselinu do vody....nikdy naopak...pozor na to....
Formátování jsem pochopil. Nabít - vysvítit 12V žárovičkou nabít.....kolikrát cyklus opakovat ...stačí 3x ?

No a docela bych zapoměl....kdy vydenzifikovat PEROXIDEM...??.. po proplachu mezi proplachem mebo po proplachu vodou....a nalitý peroxid také nabíjet..??....
...No je toho dost, ale když se s tím už budeme patlat, tak ať to má nějaký vyznam. Osobně tím ušetřím , protože akku potřbuju k pohonu oběhového čerpadla / když vypnou státní/ a na jaře pokusy se zemní elektřinou. Zde je také akku třeba / Jeff/
hezký zasněžený den z polabí zdraví martin11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: baterie udržba

Příspěvek od Ilem »

Lájo, proplach akumulátoru je jasný, z kus si to přečíst po méně, než 4 pivech. Píše se tam, že se má akumulátor dát do další nádoby a meziprostor zalít destilkou. Není mi jasný smysl destilky, která obklopuje z 5ti stran akumulátor.


"Dum spiro spero"
Ciceron
lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Ilem

Příspěvek od lajos »

Jo to jsem si nevšiml. Bohužel celý proces praní zadku akumulátoru mi příjde hóódně nepraktické, položme si otázku nakolik se to nám vyplatí. Já bych maximálně nasadil elektroniku na desulfataci, obzvlášť tu stálou na svorkách furt zapojené. Neb občas myslet na toho chudáka a nenechat ho až ho chytá infarkt. Občas stejně odejde jeden článek, často ten krajní, bez rozumného vysvětlení. Tak že já to řešil nákupem emerického spirálového aku. Tím jsem vyřešil nervy kdy a co se přichodí mému aku (snad ani nesulfatuje), je pravda že mně stál 4.500 (50Ah) i s dopravou ale měl bych mít klid na 8 doufám 10 let.
A když budu potřebovat aku při zkouškách měničů na vyšší výkony tak mám jistotu že dá 100A bez poklesu pod 12V (dá až 850A)


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

co že jsi koupil ???

Příspěvek od martin11 »

zdravím...prosím napiš co že jsi koupil ??? nějakou stránku nebo tak ...dík m11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
Odpovědět

Zpět na „Dílna“