Střídač FVE - jak jej "očůrat"?

Elektřina, teplo...
raketak5
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: sob 20 říj 2012 14:11
Dostal: 1 poděkování

Re: Střídač FVE - jak jej "očůrat"?

Příspěvek od raketak5 »

FV Střídač kW jako AC/DC convertor?
A já věřím teorii že přes zárovku (odpor) by střídač funngovat mohl ?
Ale bylo by to nestabilní - přesně jak píšeš:

Věřím - že pokud by se střídač na sít připojil např přes 100Watt žárovku (tj: jakoby odpor)... tímto by se teroretick přesně nafázoval na síť.

Odběr 230V AC (do optimální výkonu) by probýhal před touto žárovkou! 215-250V + podmínka zatížení by byla splněna , a steně tak podmínka 49,8-50,2Hz nafázování ze sítě.
A jinými slovy do sítě by teklo přes žárovku např: 100Watt (jen kvůli nafázování a chod stříídače) ,a před touto žárovkou by tekla větší část energie do spotřebiče (např: 4900Watt ,,tj do: jiné trochu větší žároFky")

Myslím že by to takto fungovalo ,ale bylo by to nestabilní - jak si psal: střídač si zpětnovazebně hlídá parametry.
A při jakékoli ZMĚNĚ osvitu panelů, nebo změně odběru spotřebiče /nyní ku na pevno dané ,,žárovce 100W"/ = by se to změnami vypínalo.

Takže nahodit by se to snad podařilo přes určitou žárovku: jen při určitém příkonu z panelů a při určitém výkonu z výstupu střídače. Při jíné skladbě tohoto poměru - asi nikoli?

Jen teorie - HW pokus ode mě nečekejte :)


Myslím že to fungovat nebude. Střídač si celkem dobře hlídá paramtery


dlouhynick
Stálý člen
Příspěvky: 67
Registrován: úte 18 zář 2012 8:11
Dal: 6 poděkování
Dostal: 25 poděkování

Re: Střídač FVE - jak jej "očůrat"?

Příspěvek od dlouhynick »

raketak5 píše:FV Střídač kW jako AC/DC convertor?
Takže nahodit by se to snad podařilo přes určitou žárovku: jen při určitém příkonu z panelů a při určitém výkonu z výstupu střídače. Při jíné skladbě tohoto poměru - asi nikoli?
Jen teorie - HW pokus ode mě nečekejte :)
Souhlasím, přesně jak píšeš. Prostě nejde jednoduše zaručit, aby odběr přesně sledoval sluneční svit. Když bude svítit více, bude to cyklovat, naskakovat a vypínat. Když bude svít méně, zátěž sežere napětí a měnič vůbec nenaskočí. Takže tudy asi cesta k ostrovnímu systému nepovede. Já jsem zakoupil regulátor GreenBonO od Yorixu (http://www.yorix.cz/cz/greenbono/greenbono.htm) a ten slibuje "poloostrovní" provoz tak, že reguluje plynule (tepelnou) zátěž tak, aby se neposílalo zpět do sítě. Síť pak slouží v ideálním případě jen pro synchronizaci, pro vypouštění přebytku (pokud je např. bojler už ohřátý a vypne se) a čerpání nedostatku probíhá normálním odběrem (v noci). Vše automaticky. Háček je v tom, že plynulá regulace používá SSR polovodičová relé, která spínají jen určité vlny sinusovky 50 Hz. Tvrdá síť se s tím vyrovná za cenu menšího flikru, ale když před to dáš odpor v podobě žárovky, měnič se z toho možná zblázní, když mu budeš brát jen určité vlny během celé vteřiny. Těch vln má být 50 ale podle zatížení si z nich regulátor vyseká třeba jen 30%. Elektroměr to akceptuje a průměruje, ale měnič by asi spokojen nebyl. Na takový provoz není stavěn. Tam tvrdá síť hraje roli vyrovnávače. Takže pro ostrovní provoz s UPS a žárovkou taky asi nepoužitelné...


Petr Zíka
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: stř 25 zář 2013 19:38

Re: Střídač FVE - jak jej "očůrat"?

Příspěvek od Petr Zíka »

Podle mne některé sunny boy střídače umí ostrovní provoz. Třeba SB1200/1700 nabízí kromě modu MPP (maximální výkon) i mód V-konst (konstantní výstupní napětí). V kombinaci se zrušením detekce ostrovního provozu by to mohlo stačit. Někde jsem i zahlédl varování, že pokud se na střídači nastaví ostrovní mód, nesmí se za žádných okolností připojit do sítě. Rozhodně bych prostudoval technický popis střídačů (dokument začíná "V tomto dokumentu naleznete popis provozních parametrů s rozsahy hodnot a výrobními nastaveními pro následující střídače SMA").
http://www.sma-czech.com/cs/servis/soub ... azeni.html


xzzzx
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: stř 14 bře 2007 10:52
Bydliště: Valtice
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Střídač FVE - jak jej "očůrat"?

Příspěvek od xzzzx »

Jde to velice dobře a snadno o čůrat. Fronius má jednu jednoduchou kliku v tom co budeš dělat!! není velký a pokud ho dáš na zem cca 50 cm od penisu můžeš čůrat jak chceč!! Doporučuji nepřipojovat do sítě!! v okamžiku čurání (((o:


Svět zboř! Já budu stát.
xzzzx
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: stř 14 bře 2007 10:52
Bydliště: Valtice
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Střídač FVE - jak jej "očůrat"?

Příspěvek od xzzzx »

Za 4tis máš 2Kw neznačkový měnič. Já mám 1Kw který jede 18měsíců v kuse.


Svět zboř! Já budu stát.
Odpovědět

Zpět na „Fotovoltaika a solární technika“