Diskuze k seriálu o magnetech

Své příspěvky můžete psát do "Diskuze".
Odpovědět
buky
Zasloužilý člen
Příspěvky: 835
Registrován: ned 17 kvě 2009 22:21
Dal: 10 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Vizualizace - Improvizovaná clonka přes celý pól

Příspěvek od buky »

adam.benda píše:Buky, nezmínil jsi mi, který rozměr magnetu kromě "magnetizačního" (h=15) má být ve vizualizaci vidět (jestli magnet-obdélníček ve ve 2D řezu má mít rozměr 15x20 nebo 15x60..., tak už jsem to ale nechtěl zdržovat a udělal vizualizace dle původního mnou nastřeleného čtvercového rozměru. Ono by se to stejně asi moc v principu nelišilo.

promiň, jsem magnetama tak posedlej, že jsem zapomněl. Je to v řezu 15 * 20.

:good: :good: :good: Super adame, ešte jednou dík za pomoc, už jsem chtěl stím praštit ale po tehle diskuzi jsem se znovu nakop. Jak je vidno na obrázcích je to dost podstatnej rozdíl, když se procloní i stejnej pól levého magnetu. Teť jsem ve stádiu skladání sil, už mi to kope naspátek jen v jediném bodě ( 22,5 ° negativní práce) Jeví se to zajímavě a som moc zvědav kde to skončí. Budu o všem referovat.
Zatím :bye:
Naposledy upravil(a) buky dne pát 30 led 2015 14:46, celkem upraveno 3 x.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Vizualizace - Improvizovaná clonka přes celý pól

Příspěvek od adam.benda »

Dalo to trochu práce i nechat vhodně vykreslit ty indukční čáry, tak jsem moc rád, pokud to tedy nakonec nebylo úplně k ničemu a pomohlo Ti to.
Tak držím palce, ať se dílo daří! :good:

Edit: smazání zbytečné citace - poo.


Magneto
Zasloužilý člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 02 zář 2011 13:28
Dal: 8 poděkování
Dostal: 26 poděkování

Re: Diskuze k seriálu o magnetech

Příspěvek od Magneto »

adam.benda píše:Tvému obrázku nějak úplně nerozumím, ale není nutné to naklánět do 3D rozměru. Bohužel, každá indukční čára se musí plynule a řádně uzavřít i ve 2D řezu
Tak tedy zkusme 2D - snad to bude jasnější.
Jedná se o velký prstenec. Malý magnet mířící na jeho střed se k němu z dálky přitahuje. Při příliš velkém přiblížení se ale vyvolá odpudivost - to proto, že siločáry jsou při průchodu oběma magnety nuceny se ohýbat do nevýhodně ostrého úhlu. Zdánlivý odpuz založený na obyčejném přitahu, kdy siločáry prostupují oba magnety. Proč by to nemohlo platit i naopak? Bylo by to celé jen naruby...
Zdraví :o)
Magneto

:mrgreen: Děláš v citacích stále stejné chyby, podívej se do vlákna "Co mám dělat, když ...", příště už Ti to místo opravy vrátím k přepracování - poo.
Výstřižek začarovaný odpuz.PNG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Prstenec a malý magnet

Příspěvek od adam.benda »

Jestli Ti ty čáry v případě "začarovaných" odpuzů a přítahů nějak pomáhají v pochopení věci, tak ok, ale tohle v žádném případě nejsou indukční čáry, nebo tedy "siločáry". Pro jejich cestičky zkrátka platí nějaká pravidla... Nejen, že musejí jít plynule uzavřít, ale třeba se ani nesmí navzájem protínat. (Ta nutnost neprotínání tedy platí pro všechna "výsledná" fyzikální pole. Vyplývá to z podstaty polí a z podstaty "průvodičových veličin", které pomocí čar naznačují orientaci pole.)

Jinak samozřejmě ani nelze použít v tomto analogii mezi případem velkého a malého magnetu a mezi prstencem s malým magnetem jen kvůli tomu, že na obojím můžeme vidět cosi začarovaného. Jsou to zcela rozdílné případy.

Pokud to pomůže, magnet putující do díry prstence připojuji v obrázku.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Prstenec a malý magnet

Příspěvek od poota »

adam.benda píše:Pro jejich cestičky zkrátka platí nějaká pravidla... Nejen, že musejí jít plynule uzavřít, ale třeba se ani nesmí navzájem protínat.
Bez těchhle znalostí se ovšem nutně musí zdát chování magnetů velice podivné a jen těžko předvídatelné. Chyba ale není u magnetů, ale ve školách které o tomhle z jistého důvodu cudně mlčí - a my potom dumáme o nesmyslech a v dobré víře i nesmysly "kážeme".
Takže díky za osvětu :good:
Tak mě napadá, že by to mohlo souviset s určitou zmínkou v "Protokolech", kde se praví cosi v tom smyslu, že "budeme učit děti gójimů nesmyslům - my dobře víme, že jsou to nesmysly, ale stejně je to budeme učit dál".

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Magneto
Zasloužilý člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 02 zář 2011 13:28
Dal: 8 poděkování
Dostal: 26 poděkování

Re: Diskuze k seriálu o magnetech

Příspěvek od Magneto »

Zdar Adame,
díky za obrázek. Máš pravdu, že magnet směřující do díry vlastně míří vedle toho velkého, zatímco v předchozím případě padal přímo na něj.
No, budeme si to muset vybádat sami, když nám to Siónští mudrcové nepřejí.
Zdraví :o)
Magneto


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Vizualizace

Příspěvek od adam.benda »

Mimo téma (offtopic)
Děkuji všem za projevenou přízeň. Dělá mi radost, že to zdlouhavé lopotění se s kódem programu mělo nakonec nějaký smysl.

Musím říct, že je velice zvláštní uvědomovat si, kde je přesně ta hranice mezi funkční, použitelnou a praktickou fyzikou a mezi výmysly a zaslepenou fyzikální demagogií. Na jednu stranu mám tendenci kokrhat a nadávat, jak je celá fyzika bláhová, naivní a vylhavačná... a na druhou stranu se některé věci v ní opravdu povedly a fungují pak i velice dobře v praxi. Vychází mi z toho, že východiskem by měl být určitý kompromis v pohledu na fyziku a její spolehlivost a pravdomluvnost je dána tím, jak přesně k jejím jednotlivými zákonitostem přistupujeme a jak přesně (a vhodně) je používáme. To je zřejmě největší zodpovědností každého fyzika.
Třeba pánové Tesla a Faraday byli géniové, ale rád bych veřejně blahořečil ještě dva velké Francouze,
Jeana-Baptistu Biota (1774 - 1862)

a

Félixe Savarta (1791 - 1841),
bez jejichž práce bych možná nikdy nevyvinul do takové míry matematickofyzikální metody určené k mapování magnetického pole.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Vizualizace

Příspěvek od poota »

Mimo téma (offtopic)
adam.benda píše:Na jednu stranu mám tendenci kokrhat a nadávat, jak je celá fyzika bláhová, naivní a vylhavačná... a na druhou stranu se některé věci v ní opravdu povedly a fungují pak i velice dobře v praxi.
Mám pocit, že ta "pravá a skutečná" fyzika je důvěrně známá jenom několika málo "zasvěcencům", dalo by se říci opravdovým fyzikům a skutečným vědcům.
Ten zbytek jsou jenom takoví příštipkáři, něco jako pafyzikové, kteří mají něco málo co bezprostředně potřebují a používají nadrčené - a víc je nezajímá.
Tápání obecného lidu na základech ze základní a vyšších škol je naprosto přirozené a celkem i pro elitu žádoucí.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Diskuze k seriálu o magnetech

Příspěvek od martin11 »

:hip: :bye: každý obrázek co se zde objeví jsouc stále a stále překvapější...
To co jsem za celý život vybádal u magnetů /citem v ruce :oops: /je zde "na talíři" během okamžiku.
Mám zase něco pro Adama popř pro ostatní co toto tema zajímá. O co jde.
Světlo odrazíme zrcadlem, radiové vlny se odráží od čehokoliv, zvuk také/ ale to je spíše mechanická záležitost/ v podstatě jdou odrazit veškerá záření infra - rengén a vše co se "vlní"...no a teď ten dotaz. jak odrazit - zrcadlit "magnetické pole" či jak tento úkaz nazvat.
jestliže to "nejde" nebo to spíše neumíme, tak ten magnetizmus je něco docela jiného nežli všechno "běžné". A jsme tam co jsme. víme že nevíme co ten magnetizmus je. Dost dobře si neumím představit v Adamově simulátoru "zrcadlo pro maget"
Úhel dopadu se rovná úhlu odrazu...Adame šla by nasimulovat IMAGINÁRNÍ odrazná deska?
hm nešla :(
otázek v této souvislosti by bylo více. je tu někdo kdo o tomto /nesmyslu/ již přemýšlel.
následnou diskuzi všichni čtoucí a odpovídající berte jako brainstorming....beru jakékoliv i zdánlivě nesmyslné odpovědi a na toto tema se nechci stěhovat do boxovárny, třeba proto, že se tu někdo na mě bude vytahovat, že jsem :oops:
tak, hezký únor, třeba bude vítězný :hip: :pivko: martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Magneto
Zasloužilý člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 02 zář 2011 13:28
Dal: 8 poděkování
Dostal: 26 poděkování

Re: Diskuze k seriálu o magnetech

Příspěvek od Magneto »

Zdarec Martine,

po pravdě jsem nikdy na nic takového nepomyslel, ale faktem bohužel je, že všechny ostatní formy, které jsi uvedl, se nějakým způsobem šíří prostředím. Proto se mohou o něco odrazit a přesměrovat. Magnetické pole se ale nešíří, je hezky uzavřené, max. může mít větší nebo menší dosah. Tu odraznou plochu si upřímně neumím představit.

Zdraví :o)

Magneto


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Zrcadlení mag. pole

Příspěvek od adam.benda »

martin11 píše:... jak odrazit - zrcadlit "magnetické pole" či jak tento úkaz nazvat. ...
Něco takového jde pomocí silného diamagnetika (viz supravodiče atp.). Diamagnetikum vystavené magnetickému poli vytváří opačné pole, které se navzájem se "zdrojovým" polem vylučuje a místo klasického přítahu známého u feromagnetika (železa apod.), dochází u diamagnetika k odpuzu. (Levitace kousku vizmutu nad magnetem atp.) Částečně na to tedy lze koukat jako na "odrazení", zrcadlení atp.

I tak je ale magnetické pole o dost "jiná" věc, než to ostatní vyjmenované. Zároveň ale nesmíme zapomenout, že vše to ostatní je nějaké vlnění, tedy něco, co postupně prostupuje prostorem, někam to letí. Magnetické pole (navíc v klidové situaci) chápeme spíše jako statické, "nezářivé". Skutečná podstata může být samozřejmě i trochu jinde a i třeba částečně v nějakém prazvláštní vyzařování, ale takhle to zatím docela sedí: Magnetické pole je jiné oproti zmíněným příkladům, protože jde o statické pole oproti "pohybujícímu se" vlnění. Klidná voda v nádrži také zničehonic nevyšplouchne na stěnu, od které by se odrazila do obličeje...

Jelikož jsou možnosti používat silná diamagnetika velmi omezená (hluboké zchlazení některých slitin atp.), můj program s nimi nepracuje, protože by to vyžadovalo zcena novou "sekci" v programu s odlišnými analytickými nástroji a přitom využití by bylo, třeba konkrétně pro mne, minimální.


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Diskuze k seriálu o magnetech

Příspěvek od martin11 »

aha...dík za osvětu :good: +1 ...již jsem viděl...levitace na tekutém dusíku :idea: :pivko: m11


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Zrcadlení mag. pole

Příspěvek od poota »

adam.benda píše:Magnetické pole je jiné oproti zmíněným příkladům, protože jde o statické pole oproti "pohybujícímu se" vlnění.
Ne že bych si snad troufnul oponovat, toho mě chraň Pánbůh a všichni svatí, ale přece jenom se mi to nezdá až tak jednoduché.
Jistě že je "magnetické pole" svým způsobem statické, ať už bereme permanentní magnet jako jeho přímý zdroj a nebo jenom jako zdroj jistého "rozruchu" v neutrálním základním poli. Jenomže projevy magnetizmu mohou být i dynamické ať už díky tomu, že permanentní magnet mechanicky rozpohybujeme a nebo rozpohybujeme měnícím se proudem pole kolem elektromagnetu - třífázový proud to pole dokáže i "roztočit". Rádiové vlny lze také považovat za elektromagnetické pole, které se nějak "šíří" a antény s ním pracují jak v rezonanci tak i s odrážením.
Takže ono to zas tak moc jednoduché určitě nebude.
Už to základní neutrální (neprojevující se) magnetické pole které propaguji, se mi zdá být pouze quazistatické - láká mě to vyjádřit tak, že kmitá všemi směry symetricky kolem středové hodnoty a magnety jenom tu symetricitu narušují.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Zrcadlení mag. pole

Příspěvek od adam.benda »

Jde hodně o úhel pohledu, ale tyhle dynamické projevy už vnímám jako zcela jinou formu magnetismu. Ohledně té statičnosti jsem psal hlavně v souvislosti "klidného pole" (což bylo podotknuto), tedy v souvislosti se statickým polem kolem magnetu. Ono se na to dá nahlížet i tak, že ve velmi krátkém okamžiku je statické magnetické pole i kolem antény vysílající rádiové vlnění, nebo kolem rotujícího magnetu, ale "statické pole v jednom okamžiku o malou chvilku později vytlačuje jiné statické pole z dalšího velmi krátkého okamžiku" a teprve "kolem" tohodle vytlačování pak vzniká to vlnění, které se šíří prostorem. I to je možný způsob nahlížení. Zbytečně jsem to ale rozbabral. Zkrátka prostorem putující formy magnetismu jsou známé, ale já otázku pochopil tak, že jde o statické pole kolem poměrně klidného magnetu.

Třeba přijde doba, kdy to bude všechno najedou úplně naruby a pochopíme, že i to statické pole je vlastně důsledkem jakéhosi "magnetického vyzařování", ale to si myslím, že buď bude mimo, nebo je to ještě příliš daleko.


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Zrcadlení mag. pole

Příspěvek od martin11 »

adam.benda píše:Třeba přijde doba, kdy to bude všechno najedou úplně naruby a pochopíme, že i to statické pole je vlastně důsledkem jakéhosi "magnetického vyzařování", ale to si myslím, že buď bude mimo, nebo je to ještě příliš daleko.
...tak z této věty mě běhá mráz po zádech...přátelé...my zde na Foru přepisujeme dějiny fyziky... :hip: :pivko: martin 11 :D

Přepisovat dějiny, to jo - ale naučit se už konečně jednou ty citace, to ne :laugh: - poo.


... věřím, že se " TO " povede ......
Odpovědět

Zpět na „Seriál o magnetech + Diskuze“