Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování ...

Společenské dění u nás i ve světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování .

Příspěvek od Ilem »

A(&F) píše: právě proto jsem tam navrhl ono relé, aby to bylo "100%-ně blbuvzdorný" ...... + navíc ta "má" varianta (malé 10A relé + elyt o velikosti pár stovek μF + 0,5W vybíjecí odpor) by vyšla podstatně laciněji, tj. max na "třicetikorunu" ... :ewhistle: ...... a byla by aj rozměrově menší = tím pádem i lehčí ...... vždyť v "závodních autech" se přece úpěnlivě počítá s každým gramem ... :evil: ... :angel: ...

... :bye: ... Anri ...
Já zas myslel spíš na Martina, pro kterého je zapojení kondu se dvěma vývody jednodušší, než relé s pěti a více vývody. A kila u trabanta nejsou na škodu. To auto hrabe i na betonu, tak každé kilo na přední nápravě zrychlí rozjezd. Negativní vliv to může mít při jízdě do kopce, ale ten se zase částečně kompenzuje cestou dolů.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování .

Příspěvek od Ilem »

jao píše::oops: Tak to som prehliadol. Už som ticho :oops:
Přehlídl jsi to oprávněně, protože mi to psal do SZ :good:


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování .

Příspěvek od A(&F) »

Ilem píše:
A(&F) píše:vždyť v "závodních autech" se přece úpěnlivě počítá s každým gramem ... :evil: ... :angel: ...
kila u trabanta nejsou na škodu. To auto hrabe i na betonu, tak každé kilo na přední nápravě zrychlí rozjezd.
... :D ... doufám, Ileme, že jsi pochopil, že ta má zmínka "o gramech v závodním autě" byla z mé stany míněna pouze jako bohapustý vtip !! (zvláště poté, co zde Martin psal např. o masivních tažných okách, atd.) ... :) ... ti smajlíci, myslím, byli dost jasně výmluvní ... ;) ...

... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
karkulka červená
Nový člen
Příspěvky: 19
Registrován: pát 11 črc 2014 9:44
Dal: 3 poděkování
Dostal: 2 poděkování

Re: Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování .

Příspěvek od karkulka červená »

zdravím a doufám, že už nic nového nevymyslíte i když vím, že to se mnou myslíte vážně a upřímně. Na váze zařízení v autu sice záleží ale nějakej gram navíc nevadí...a u mne už vůbec ne. jak správně Ilem :good: poznamenal, nejsem schopen nic pořádně přečíst, natož něco elektronického sestrojit :help: . diody koupím ty dle Ilema plus chladiče, dám to nějaké krabičky. Diod koupím raději 6 ks...kdyby nááááhodou nějaká odešla. Jestli to bude pracovat, tak by jste to mohli někdo vyrábět pro trabantáře, protože s podobným problémem se zde "asi" musí potkat všichni, takže eventuelní...jednoduchej....výrobek.
Už nic dalšího nevymejšlejte, to co je nyní MUSÍ stačit....vždyť je to jen Trabant.
jen poslední dotaz....kolika Amperama mohu na 6 V ty diody / bude jich tedy 5/ zatížit....výpočet je jak jsem pochopil W : V = A příklad 100W, 6 V = 16,6 A tak...a už nebudu votravovat dííík všem :good: :pivko: martin11 :D


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování .

Příspěvek od A(&F) »

Ilem píše:Já zas myslel spíš na Martina,
... stejně tak jsem uvažoval i já, když jsem navrhnul to zapojení s diodami ... ;) ...

... jinak souhlas, PWMko by bylo nejčistším řešením, ale to bychom mu ho zřejmě museli ubastlit, jelikož doručení ze zahraničí (za normálních podmínek) docela silně koliduje s termínem závodů ...... :ethink: ... leda by jej odjednal přímo v ČR ... http://aukro.cz/15a-step-down-snizuje-d ... 41517.html ... :) ...

... sorry, Martine ... :D ...

... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování .

Příspěvek od A(&F) »

karkulka červená píše:kolika Amperama mohu na 6 V ty diody / bude jich tedy 5/ zatížit
... zatížitelnost diod je dána jejich katal. hodnotami (pokud je nebudeš vybírat měřením), potažmo k tomu účinnosti jejich chlazení ... neb pokud se dioda přehřeje, tak se potom zákonitě zničí (většinou se přeruší, ale může se i zkratovat!!) ... navíc v tomto případě s jejich přehříváním bude klesat hodnota Uf (jak už jsem zmínil), se kterou zde operujeme ... = čím vyšší teplota přechodu, tím nižší Uf (viz dříve zmíněný graf) ...

... pro zatížitelnost záleží na parametrech "souvislý proud", kterýžto se uplatní, až když už je motor v chodu ... a dále "špičkový proud", jenž je v okamžiku, když se motor rozjíždí ze zastaveného stavu (popř. při jeho zadrhnutí, přetížení), jelikož v ten okamžik skrz něj (tím pádem i skrz diody) teče větší proud ...... (pozn: proto jsem navrhoval přidání relé, aby v okamžiku "rozběhu nebo přetížení motoru" nebyly diody přetěžovány) ...

... táákže abych Ti konkrétně odpověděl, na co ses vlastně ptal: ... pokud budeš diody dostatečně chladit, ty "Ilemovo" můžeš zatížit až 15A ... a ty moje jen 10A ... :) ...
(pozn: ... na jejich počtu vůči zatížitelnosti v podstatě nezáleží, jelikož díky sériovému zapojení skrz ně všetky teče stejný proud ... // ... počet diod pouze ovlivňuje, o kolik se sníží napětí, což však v důsledku pak ale samozřejmě ovlivní i výsledný proud skrz motor ... = čím víc diod v sérii s motorem, tím pak menší napětí na motoru, tím potom logicky menší procházející proud ...... už tomu rozumíš ?? ... :D :oops: )

... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování .

Příspěvek od Ilem »

karkulka červená píše:kolika Amperama mohu na 6 V ty diody / bude jich tedy 5/ zatížit....výpočet je jak jsem pochopil W : V = A příklad 100W, 6 V = 16,6 A tak...a už nebudu votravovat dííík všem :good: :pivko: martin11 :D
Ne, takhle to nefunguje. Kolika ampérama můžeš diodu zatížit si přečteš v datasheetu (česky katalogovém listu). Napětí s tím nemá nic společného. Mnou navrhované diody jsou na 15A trvalé zátěže. Špičkově unesou mnohem víc, v závislosti na délce trvání špičky. Diody, které navrhoval Anry zvládnou trvale 10A.

Tvůj výpočet není to, kolika ampérama diodu můžeš zatížit, ale kolika ampérama ji opravdu zatěžuješ. Takže jak píšeš - když budeš mít 6V/100W motor a srazíš mu napětí na 6V, bude si brát v ideálním případě 16,6A. V ideálním případě píšu proto, protože v reálných podmínkách když bude odlehčený může mít 10W, takže 1,66A, ale když ho násilím zastavíš (například přimrzlé gumičky) - bude mít třeba 400W - takže 66,4 A. Obvykle ale odejde pojistka. Což je další limitující faktor. Je zbytečné dávat diody na 30A, když tam máš 20A pojistku (nevím, kolik tam máš ve skutečnosti). Tvůj motor má 50W, tak si všechno poděl 2ma.

Teď koukám, že Anry už ti odpověděl.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování .

Příspěvek od A(&F) »

Ilem píše:Ani jsem netušil, že existují stepdown měniče na 90W :oops:
... tož tuna je ještě pár použitelnejch PéWéeMek a StepDounů, u kterých je "fríí šiping" (nebo-li s "poštovným zdarma", což ušetří nemalé peňonze) ... napadlo mě juknout na DX a do SuntekStóru ... ;) ...

http://www.dx.com/p/jtron-12v-24v-30v-1 ... -J5TON_vSs
http://www.dx.com/p/dc-12v-40v-10a-pwm- ... -J5u-N_vSs
http://www.dx.com/p/pwm-dc-converter-mo ... -J6GuN_vSs
http://www.dx.com/p/15a-dc-4-32v-to-dc- ... -J8oON_vSs
http://www.dx.com/p/adjustable-step-dow ... -J9cON_vSs
http://www.suntekstore.com/goods-140069 ... itch_.html


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování .

Příspěvek od Ilem »

Dobré stránky, hned si je dávám do záložek :)


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování .

Příspěvek od A(&F) »

... jj .. to jsou ... :) ... při těch jejich cenách (a hlavně poštovným :D) mnohdy ani nemá smysl se s tím "bastlit", anžto součástky + tišťák vyjdou (práci nepočítaje) na to samé, avšak již hotové ..... sice to někdy trvá aj měsíc, než to dorazí (především díky českejm celníkům), ale jindy je to tu už za 2 tejdny ... jednou mi to dokonce přistálo na stole již po 5-ti dnech od objednání, což jsem fakt nečekal ... :shock: ... (byť mi vnitřně vadí, že tím na přímo podporuji Čajnu, ale taková je holt doba ... nikde jinde se to už beztak nevyrábí ... :dknow: ... neb když potom to ganz nemlich stejný koupíš od překupníků v ČR, tak následně zaplatíš i několikrát tolik ... :? ... vždyť ono se stačí podívat na Aukro, ale i na Ebay, a hned víš, na čem mají někteří prodejci postavenu "živnost" ... :ewhistle: )

... tak mě teď napadá ... ono možná vůbec nešlo o ten Martinův stěračový motor, ale "osud" evidentně chtěl, aby ses dozvěděl o tejto možnosti ... :lol: :lol: :lol: ... ;) ...

... :bye: ... Anri ...

-----------
PeS: ...... mmch, před víc jak rokem a půl jsem se o těhlenctěch stránkách (DX) zmínil jednomu zdejšímu kamarádovi, kterej pak tamními produkty pořešil kompletně celý Vánoce ... prej bylo pod stromečkem až tak plno, že by snad stál i bez stojanu ... :D ... a přitom to z jeho pohledu bylo "za hubičku" ... ;) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
jao
Zasloužilý člen
Příspěvky: 243
Registrován: stř 26 říj 2011 12:46
Bydliště: Bratislava
Dal: 100 poděkování
Dostal: 127 poděkování

Re: Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování .

Příspěvek od jao »

Chlopi, poraďte ako sa zbaviť vlhkosti na chalupe. Kvôli nej som sa pustil do rekonštrukcie. Vykonal som prevzdušnenú podlahu, hydro a tepelné izolácie podlahy, nové omietky, zateplenie stropu a iné činnosti. Viem, že niekde vo Viedni sa do pivníc inštalovali čarovné krabičky kvôli vlhkosti a ono to tam ozaj funguje. Ako na to ?


Radšej byť špirálou, ako kruhom.
Uživatelský avatar
milda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1294
Registrován: čtv 30 črc 2009 20:34
Dal: 710 poděkování
Dostal: 489 poděkování

Re: Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování .

Příspěvek od milda »

Zřejmě jsi neudělal hydroizolaci zdí, jinak by tam vlhko nebylo, když už máš odizolované podlahy.
Záleží tedy, jaké máš zdivo. Cihelné je nejlíp "podříznout", u kamenného je dobrá a levná metoda elektroosmóza,
ale ta se musí udělat před podlahama....


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování .

Příspěvek od poota »

Naši předci u domu zasadili strom, nejčastěji lípu a v baráku bylo sucho i bez všech možných i nemožných izolací. Říkali, že ten strom "pije vodu". Ve skutečnosti je to o trochu složitější - ten strom hlavně umožňuje dokonalé vsakování dešťové a povrchové vody a její pronikání do nižších vrstev podkladu. Samotný strom se pak "živí" přednostně vodou, která vzlíná zespoda. Ale ať už je to jakkoli, v domě bylo sucho.
Noví majitelé starých chalup pokáceli dle jejich mínění zbytečně stínící stromy a během pár let museli podřezávat stěny, izolovat základy, vyměňovat podsypání podlah atd. Takže jejich předpoklad, že když se zbaví stínu a "pustí do chalupy slunce" tak budou mít uvnitř sucho, se ukázal mylný.
Oni ti naši dědci nebyli blbí!

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
jao
Zasloužilý člen
Příspěvky: 243
Registrován: stř 26 říj 2011 12:46
Bydliště: Bratislava
Dal: 100 poděkování
Dostal: 127 poděkování

Re: Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování .

Příspěvek od jao »

Izolácia cihlových zdí je urobená. Steny mi nevlhnú, len vlhkosť v zduchu v jednej miestnosti sa drží okolo 80 %.
Je to chalupa, takže vetranie a kúrenie nie je pravidelné. Včera som tam inštaloval ventilátor s časovým spínačom, aby sa tam vzduch aspoň premiešal.
Nejaké ventilátory by som tam mohol ešte umiestniť, ale radšej by som to vyriešil tak nejako "postaru", alebo nejakou technológiou za ktorú sa vyhrávajú bludné balvany :-)
Studňu mám meter pri dome, veľkú tuju tak dva metre. Ako som písal, steny suché, len tá vzdušná vlhkosť je vyššia a samozrejme pliesne sa prebúdzajú k životu. Zatiaľ len na umakartovej doske.
Múdrosť našich predkov sa žiaľ vytráca, dnešní mnohí majstri už vedia robiť len z materiálov z baubau obchodov.


Radšej byť špirálou, ako kruhom.
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování .

Příspěvek od martin11 »

SOS....vnitřní koroze benzínové nádrže...
při rekonstrukci veteránů, moto i auto narazíme na vnitřní korozi nádrží....i když vypláchneme a vyčistíme, nádrž i s mix dvoutakt, stále lehce rezne. má někdo zkušenost, jak postupovat a nádrž "vylít" nějakou benzínu vzdornou barvou....zkoušel to někdo....rád bych odezvu z praxe ne teorii ta se dá na netu dohledat....díííík :pivko: martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Odpovědět

Zpět na „Vážně i nevážně o všem kolem nás“