Elektřina

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Uživatelský avatar
hapalainen
Starší člen
Příspěvky: 196
Registrován: stř 07 úno 2007 23:51
Bydliště: Norsko
Dostal: 1 poděkování

Něco pro dráteníky

Příspěvek od hapalainen »




Hlavní je vyhrát zápas
huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Něco pro dráteníky

Příspěvek od huhu »

No, po nějaké době dal vk2zay odpověď, která souhlasí s tí, co s myslím. Akurát konkrétní součástky stále chybí.
A narvat to do diody je kumšt..... kruci to je hádanka :)


huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Něco pro dráteníky

Příspěvek od huhu »

Předchozí hádanka mě inspirovala k tomuto žertíku :

Proud teče dohodnutým směrem od mínus k plus. Prý se vodičem potloukají volné elektrony ( určeným směrem ).
Jenže my víme, že po jednom drátu může jít spousta informací různými směry.
Tak jak to, že se uprostřed drátu elektrony nesrazí a vědí, které mají kam jít ?



huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Elektřina

Příspěvek od huhu »

Nenašel jsem na fóru vlákno o klasické elektřině, kdyžtak mě prosím poučte kam s mým dotazem.


Mám transformátor , na primár přiložím krátkodobě SS napětí a na sekundáru se mi indukuje proud.
Pokud budu škrtat drátem od baterky o primár, bude se mi na sekundáru indukovat proud o frekvenci škrtání.

Funguje to i obráceně ?
Tedy, po přiložení napětí rozkmitám sekundár ( výbojem, mechanickým přerušovačem, relé s rozpínacím kontaktem a pod. )
bude to ovlivňovat obvod tak, že by se na sekundáru indukovalo dokud ho budu přerušovat ?
A pokud ano, potřebuji na to měkký zdroj, nebo musí být splněna jiná podmínka ?
Ideálně, kdyby to měl někdo vyzkoušené...


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Elektřina

Příspěvek od Akord »

Energii akumuluje jádro. DC proud do nej pri pokusech tohoto druhu obvykle dodá energii úmernou proudu*počet závitu. Po odpojení zdroje se na všech vinutích obepínajících jádro indukují napetí v souladu s transformačním pomerem (počty závitu). Jádro, ani trafo nikdy neví, co je primár a co sekundár, vinutí jsou rovnocenná, označení primár/sekundár je jenom konvence pri pohledu na schému, aby se vedelo, který smer prenosu energie v dotyčném zapojení prevažuje.

Drobný rozdíl primár/sekundár, z hlediska pochopení nepodstatný je jenom v rozptylových indukčnostech, ale není pravidlo, zda primár ji má mít menší, než sekundár, ani pri normování s ohledem na transformační pomer.

Energii do/z jádra dokáže dodat/odebrat každé vinutí kolem jádra (i když je jádrem vzduch). Vinutí jsou rovnocenná a nezáleží na jejich počtu od 1 po x.


JOVA
Zasloužilý člen
Příspěvky: 257
Registrován: úte 21 lis 2006 11:01
Bydliště: Jižní čechy
Dostal: 7 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektřina

Příspěvek od JOVA »

huhu píše:...výbojem, mechanickým přerušovačem, relé s rozpínacím kontaktem a pod. ..
Klasický případ takového zapojení je zapalovací cívka v autě.


huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektřina

Příspěvek od huhu »

zapalovcí cívka je jednak autotransformátor ( což by nevadilo) , druhak má přerušovač na primárním okruhu pozn. - autotransformátor neznamená, že patří do auta, je to druh trafa
Akord píše: Po odpojení zdroje se na všech vinutích obepínajících jádro indukují napetí v souladu s transformačním pomerem (počty závitu).
Jenže to já právě nemám v úmyslu
viz. obr.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


JOVA
Zasloužilý člen
Příspěvky: 257
Registrován: úte 21 lis 2006 11:01
Bydliště: Jižní čechy
Dostal: 7 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektřina

Příspěvek od JOVA »

Té větě rozumím, ale ty zřejmě nerozumíš tomu, že pokud na transformátor přivedeš stejnosměrné, neproměnné napětí, tak transformátor nebude fungovat. :D
Doplně si znalosti: http://cs.wikipedia.org/wiki/Transform%C3%A1tor


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Elektřina

Příspěvek od Akord »

huhu tvoje otázka je hodne nejednoznačná, pak mají pravdu všichni i nikdo.
Pokud chceš baterkou škrtat na 12V vinutí, tak to tak nemáš nakreslené. Prerušovačem na sekundáru lze zarídit ja dodávku, tak odber, pokud se vhodne škrtá, a vhodne prerušuje. Pokud máš baterku pripojenou na primár trvale, tak na sekundáru mužeš prerušovat kolik chceš, bez efektu. Nezbývá, než upresnit.


huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektřina

Příspěvek od huhu »

to Akord :
děkuji, to jsem potřeboval vědět


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Elektřina

Příspěvek od Akord »

Ale dodávka samozrejme neprevýší príjem, pokud tam je jediný zdroj. Myslel jsem to jen tak, že vinutí jsou plne obousmerná, reciproční, rovnocenná, označení je jenom nejaká preference.


huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektřina

Příspěvek od huhu »

JOVA píše: ..... Takže když na primár trafa připojíš stejnosměrný zdroj, tak na sekundár se ti nic nepřenese. A když se tam nic nepřenese, tak tam nebudeš mít žádné napětí a tudíš tam můžeš škrtat drátama o sebe jak chceš a nic to dělat nebude ani tam ani na primáru. :lol:
já teda když škrtám drátama, tak se mi tam něco přenáší. psal jsem ti tu, abys udělal pokus, kde místo žárovky budeš ty. Já ten pokus udělal před třiadvaceti lety s plochou baterkou a stále si tu šlupku pamatuju. Holt zkušenost je nepřenosná :D ( zde je použit desetičlánek SANYO 1700mAh SCR )


A jestli chceš vědět, proč jsem rovnou nevyzkoušel opačný postup - to na co jsem se ptal, tak je to proto, že pokud nedojde k dostatečné indukci, tak se takové vinutí svým odporem ve vztahu k tomu akumulátoru chová jako zkrat. Na to ho mám moc rád, už jsme spolu hodně zažili :)

to Akord : v tomto případě mi nešlo o perpetuum mobile, šlo o použití pro napájení jedné pičoviny, holt to budu muset udělat s 555 a Fetem , už jsem si koupil IRF540 .... :-)

Editována citace 13.3.2012 SDK


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Elektřina

Příspěvek od Akord »

huhu: pokud neco jako ohradník, tak používám IRF740 a CD4060
740 je proti 540 vetší sicher, až nejde prímo o vetší proudy, ale o neco jako indučka


huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektřina

Příspěvek od huhu »

dik


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Elektřina

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Vlákno vyčištěno d Jovových zvěstí. Dotyčný očividně nebyl schopen interpretovat velice jednoduchý obvod a uchýlil se k obhroublostem. 13.3.2012 SDK


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“