Homopolární Motory/Generátory

Své příspěvky můžete psát do "Diskuze".
Odpovědět
Uživatelský avatar
mister
Stálý člen
Příspěvky: 64
Registrován: úte 02 kvě 2006 9:23
Bydliště: The Big Moravia

Homopolární Motory/Generátory

Příspěvek od mister »

Jsou to podle mě skvělé "hračky"
k bližšímu poznání jsem zatím nedospěl.. :oops:

Jako malý jsem si hrál s magnety a elektřinou,
teď si hraji s vodíkem a elektřinou..

..čekám kdy dospěji k samotné elektřině :)

Toto vlákno je sjednocené z mnoha příspěvků vybraných po celém fóru které byly mimo téma.
Slávek.


Když to funguje jinde, tak proč by nemělo tady?
***************************************
Research complete level indicator:
[|-------------------] 1% Complete | Status: [Research]
Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Faraday Disk Dynamo

Příspěvek od Barbucha »

Co pánové tohle.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Stará známá a dobre prezkoumaná vec, delalo to hodne pánu, nejenom Faraday. Znají to i nekterí trpaslíci. Jde o to, co od toho očekáváš. Dnes se to používá v slušnejším provedení obvykle jako zdroj pro odporové svárení, nebo elektrolýzu. Kontakty vetšinou buď uhlík, nebo rtuť s dotací indiem.


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

vivat AKORD

Příspěvek od martin11 »

Mimo téma (offtopic)
...všichni zde...všímáte si jaké má AKORD znalosti.... :good: ...já toho vědět desetinu tak v čechách dělám ministra....ne to bych nechtěl....ale stejně Akord jsi úžasný.....ještě k tomu stroji faraday....všímáte si jak je všechno masivní...hlavně ta nosná konstrukce.....k tomuto jsem došel a zde skončil u mého mag motoru.....poměrně malé magnety a mají v jistém okamžiku v součtových hodnotách neuvěřitelnou sílu...tak....akord díky za tvoji trpělivost a vstřícnost........za všechny opět děkuje martin11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Mimo téma (offtopic)
Dík, Martine, ale neblbni tolik, a radši to smaž, ať už je to sranda, nebo ne.
Pár vecí komentuji spíše proto, že nechci, aby to tady nejací vikingové a podobní obzvlášť za morem zdržovali. Vytáhnou prožralý kus nábytku, natrou na žluto, a chtejí prodat jak kus z jantarového sálu. Stačí k tomu nužky a poslepovat pár zajímavých slov ze soudobých knížek. Pritom jim teče do bot a treba už španelské i anglické vlády deklarují podporu elektromobilum, zatím co my si tu hrajeme na nevím nač. Podobné je to i v jiných oblastech. Je treba delat to, co má alespoň jednoprocentní šanci, evropští fyzikové a podobní byli mnozí hodne velcí poctivci, často se dnes na to nechytáme. Samozrejme nemohli udelat zdaleka vše, ale je to potreba brát dusledne a snad hodne číst nejenom internet.


pepo.bn
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: úte 17 črc 2007 23:02
Bydliště: Slovensko

Příspěvek od pepo.bn »

Mimo téma (offtopic)
Martin11 súhlasím s tebou . Akord je jeden z mála ludî tu na fore ., ktorí dobre vie o čom hovorí . Vzhladom na to , že už istú dobu chodím na forum z mobilu (večinou cez WiFi tak dúfam že moderátorom vlákjen nevadí to množstvo ,,mojích'' IP adres (pre neznalých , moderator vlákna ma pristup k IP adrese (je ,,nevyditelnou'' súčastou každého prispevku) vo ,,svojom'' vlákne)) a ten mi nedokaže otvoriť všetky druhy suborou , tak zatial sa k ,,súboru'' nebudem vyjadrovať . PePo
Tento vzkaz stojí skutečně za povšimnutí.


Nič nie je nemožné , stačí len chcieť a vedieť ako na to !
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: ...tak hoši...zpět k problemu MM....

Příspěvek od poota »

Akord píše:
...se vlastně neví jak se to pole chová...jestli je statické nebo rotující...
Chová se navenek tak, jakoby nerotovalo. .. prosím co nejpresneji, jasne, prípadne i slušne a s rozvahou(koho by to popudilo).
Nesouhlasím.
Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: ...tak hoši...zpět k problemu MM....

Příspěvek od Slavek Krepelka »

poota píše:
Akord píše:
...se vlastně neví jak se to pole chová...jestli je statické nebo rotující...
Chová se navenek tak, jakoby nerotovalo. .. prosím co nejpresneji, jasne, prípadne i slušne a s rozvahou(koho by to popudilo).
Nesouhlasím.
Zdravím - poota
Nazdar Pooto,

Co se tyce elektricke indukce v homopolarnich generatorech a ktere rotacni sestavy indukuji elektricky proud ve vodici a ktere ne, davaji zapravdu standartni fyzice jak ji presentoval Akord. Pokud nesouhlasis, velice bych ocenil duvod pro tvuj nesouhlas. Stejne tak nevim o jedinnem pripade, kdy by bylo jakkoliv shledano, ze magneticke pole ma bud schopnost se tocit kolem sve polarni osy v geomagnetickem poli, nebo ze je schopno cimkoliv tocit pokud se magnet toci kolem sve polarni osy.

Ahoj, Slavek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: ...tak hoši...zpět k problemu MM....

Příspěvek od poota »

Slavek Krepelka píše:.. velice bych ocenil duvod pro tvuj nesouhlas. ..
Tobě odpovím, a dokonce i rád.
Jedná se o moje přesvědčení. To, že se rotace magnetického pole neprojeví změnou elektrického proudu ve vodiči, který jej protíná, se mi zdá naprosto logické, protože "proud je výsledkem změny hustoty pole (hustoty siločar vodičem protínaných)" - při uvažované rotaci zůstává vodič ve stále stejně "hustém" poli, takže ke vzniku proudu není opravdu žádný důvod. Proto je správné říkat, že toto pole jakoby nerotuje.
Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: ...tak hoši...zpět k problemu MM....

Příspěvek od Slavek Krepelka »

poota píše: Jedná se o moje přesvědčení. To, že se rotace magnetického pole neprojeví změnou elektrického proudu ve vodiči, který jej protíná, se mi zdá naprosto logické, protože "proud je výsledkem změny hustoty pole (hustoty siločar vodičem protínaných)" - při uvažované rotaci zůstává vodič ve stále stejně "hustém" poli, takže ke vzniku proudu není opravdu žádný důvod. Proto je správné říkat, že toto pole jakoby nerotuje.
Zdravím - poota
Nazdar Pooto,

Faradayuv homopolarni generator = diskovy magnet soustredny s diskem vodice podel polarni magneticke osy. Uhlik na centru disku vodice a uhlik na obvodu disku vodice spojene do elektrickeho obvodu.

4 kombinace pohybu:

vodic i magnet v klidu > zadny proud v el. okruhu mezi uhliky
vodic v klidu a magnet rotuje > zadny proud v el. okruhu mezi uhliky
vodic rotuje a magnet v klidu > stejnosmerny proud v el. okruhu mezi uhliky
vodic rotuje a magnet rotuje > stejnosmerny proud v el. okruhu mezi uhliky

Pokud tedy jde o silocary diskoveho magnetu, rotujici vodic je sice svou rotaci jaksi protina, ale neprotina je pres jejich posloupnost intenzity, tedy menici se hustotu magnetickeho pole. Dale, rotujici magnet neindukuje proud v nerotujicim diskovem vodici, z cehoz soudim, ze magneticke pole magnetu se netoci s rotaci prislusneho magnetu kolem sve polarni osy.

Jsi schopen vysvetlit tento jev nejak jinak?

Ahoj, Slavek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: ...tak hoši...zpět k problemu MM....

Příspěvek od poota »

Slavek Krepelka píše: Jsi schopen vysvetlit tento jev nejak jinak?
Upřímně řečeno, nejsem schopen ho vysvětlit vůbec. :cry:
Zkoušel jsem si nějaké svoje domněnky pokusně ověřovat, ale žádná z nich se mi nepotvrdila, takže jsem to odložil. Za prokázané se domnívám mít pouze to, že nelze vodivý kotouč nahradit nějak podobně uspořádanými vodiči - třeba radiálně nebo spirálou, a také to, že nelze ono magnetické pole generovat více magnety. Na nějaké směrodatnější prohlášení moje pokusy ani vědomosti rozhodně nestačí.
Zdá se mi, že pohybem vodiče dochází k jakémusi "rozpulzování" magnetického pole, kterým by se snad dal nějak vysvětlit příčný pohyb jeho intenzity vůči vodiči - ale to je jenom moje domněnka. Pokud by k rozpulzování pohybem magnetu nedocházelo, pak může "kulaté" magnetické pole vesele rotovat, aniž bychom to mohli nějak "měřit". Jistá naděje by mohla být snad u pole nějak "šišatého".

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: ...tak hoši...zpět k problemu MM....

Příspěvek od Akord »

Slavek Krepelka píše: Faradayuv homopolarni generator = diskovy magnet soustredny s diskem vodice podel polarni magneticke osy. Uhlik na centru disku vodice a uhlik na obvodu disku vodice spojene do elektrickeho obvodu.

4 kombinace pohybu:

vodic i magnet v klidu > zadny proud v el. okruhu mezi uhliky
vodic v klidu a magnet rotuje > zadny proud v el. okruhu mezi uhliky
vodic rotuje a magnet v klidu > stejnosmerny proud v el. okruhu mezi uhliky
vodic rotuje a magnet rotuje > stejnosmerny proud v el. okruhu mezi uhliky
Máš v tom principiální chybu, takhle se ta soustava nechová. Umím vysvetlit, až pujde o vecnou diskusi. Zadání máš navíc nejednoznačné, protože není jasné, zda se disk, ne který jsou priložené uhlíky musí točit spolu s magnetem. Pokud by to nehrálo roli, tak bych se o tom nezmínil.

Edit preklep: =...na který jsou priložené uhlíky....=
Naposledy upravil(a) Akord dne sob 08 kvě 2010 17:38, celkem upraveno 1 x.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: ...tak hoši...zpět k problemu MM....

Příspěvek od Akord »

poota píše:Za prokázané se domnívám mít pouze to, že nelze vodivý kotouč nahradit nějak podobně uspořádanými vodiči - třeba radiálně nebo spirálou
Radiálne tohle možné je, pokud nemá jít o více závitu, než jeden. Spirála opodstatnená není, pouze zvyšuje ztráty v Cu.


Elektro
Zasloužilý člen
Příspěvky: 434
Registrován: čtv 19 črc 2007 11:52
Bydliště: Banskobystrický kraj
Dal: 3 poděkování
Dostal: 3 poděkování

Re: ...tak hoši...zpět k problemu MM....

Příspěvek od Elektro »

poota píše:
Slavek Krepelka píše: Jsi schopen vysvetlit tento jev nejak jinak?
Upřímně řečeno, nejsem schopen ho vysvětlit vůbec. :cry:
Zkoušel jsem si nějaké svoje domněnky pokusně ověřovat, ale žádná z nich se mi nepotvrdila, takže jsem to odložil. Za prokázané se domnívám mít pouze to, že nelze vodivý kotouč nahradit nějak podobně uspořádanými vodiči - třeba radiálně nebo spirálou, a také to, že nelze ono magnetické pole generovat více magnety. Na nějaké směrodatnější prohlášení moje pokusy ani vědomosti rozhodně nestačí.
Zdá se mi, že pohybem vodiče dochází k jakémusi "rozpulzování" magnetického pole, kterým by se snad dal nějak vysvětlit příčný pohyb jeho intenzity vůči vodiči - ale to je jenom moje domněnka. Pokud by k rozpulzování pohybem magnetu nedocházelo, pak může "kulaté" magnetické pole vesele rotovat, aniž bychom to mohli nějak "měřit". Jistá naděje by mohla být snad u pole nějak "šišatého".

Zdravím - poota
Niečo o faradayovom disku v angličtine: http://www.icestuff.com/~energy21/hoprima.htm


Hľadajme možnosti ako sa to dá a nie ako sa to nedá.
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: ...tak hoši...zpět k problemu MM....

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Akord píše:
Slavek Krepelka píše: Faradayuv homopolarni generator = diskovy magnet soustredny s diskem vodice podel polarni magneticke osy. Uhlik na centru disku vodice a uhlik na obvodu disku vodice spojene do elektrickeho obvodu.

4 kombinace pohybu:

vodic i magnet v klidu > zadny proud v el. okruhu mezi uhliky
vodic v klidu a magnet rotuje > zadny proud v el. okruhu mezi uhliky
vodic rotuje a magnet v klidu > stejnosmerny proud v el. okruhu mezi uhliky
vodic rotuje a magnet rotuje > stejnosmerny proud v el. okruhu mezi uhliky
Máš v tom principiální chybu, takhle se ta soustava nechová. Umím vysvetlit, až pujde o vecnou diskusi. Zadání máš navíc nejednoznačné, protože není jasné, zda se disk, ne který jsou priložené uhlíky musí točit spolu s magnetem. Pokud by to nehrálo roli, tak bych se o tom nezmínil.

Edit preklep: =...na který jsou priložené uhlíky....=
Tak nam to snad Akordiku popis podle tveho. Strucne.

Ahoj, Slavek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Odpovědět

Zpět na „Seriál o magnetech + Diskuze“