Homopolární Motory/Generátory

Své příspěvky můžete psát do "Diskuze".
Odpovědět
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Nerovnováha

Příspěvek od adam.benda »

Ilem píše:Tak se ptám, který je ten kousek, jenž to rozpohybuje, kde vznikne ta nerovnováha sil, když všechny siločáry magnetickéo pole na jedné straně z magnetu vystoupí přes vodič ale na druhé straně tentýž počet siločar přes tentýž vodič zase do magnetu vleze. Hustota siločar je nepřímo úměrná vzdálenosti od osy, takže je jedno, jestli siločáry protínají vodorovnou, nebo svislou část. Potud pořád vše v rovnováze. Jak jsem říkal, mám tip, ale chtěl bych, aby to vypadlo z tebe, i když svůj tip jsem již před několika stránkami naznačil, což mě mrzí, protože tím možná někam zavádím.
Já moc nemám rád to popisování pole podle "hustoty siločar", je dejme tomu, že na tu hru zčásti přistoupím... Co tenhle obrázek? Začínám se vyjadřovat stále méně přesně, ale tak alespoň pro pochopení toho, jak to myslím....

Mohl bys prosím připomenout ten tip, který jsi už tedy psal dříve...? Abych věděl, co přesně máš namysli...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Karty

Příspěvek od adam.benda »

Akord píše:...
A co kdybysis to zkusil odexperimentovat Ty? Seš si tak jistý svou pravdou, ale nějaký uzemňující argument jsem od Tebe taky zatím moc neslyšel. A to jsem zahlédl i Tvůj poslední příspěvek k věci, který jsi potom smazal. Co moje vysvětlení, velice důkladné výpočty a mé příspěvky směřující na Ilema? Nestydím si myslet, že mám zkrátka karet v ruce víc a o mě budeš povídat, jak fantazíruju a mám si to odkoušet, abych viděl... Dle mého zase nemáš tolik faktů, o které se opřít, že se to točit nebude. Skutečnost s uzavřením indukčních čar je Ti v tomto případě na houbeles (viz. mé příspěvky pro Ilema).

2011-02-04 Edit: a.b

Jinak ohledně Tvého posledního příspěvku k věci, který jsi smazal...
Magnety v kruhu nahradit jedním toroidem by bylo samozřejmě lepší, ale chtěl jsem ten obrázek udělat co nejjednodušší a říkal jsem si, že někdo by mohl mít problém představit si pole u toroidního magnetu magnetizovaného "od vnějšku ke středu". Takže jsem zvolil pár magnetů v kruhu. Asi jsem měl zvolit magnety tvaru kvádr, ne válec, to by bylo lepší, pravda.
Naposledy upravil(a) adam.benda dne pát 04 úno 2011 10:10, celkem upraveno 1 x.


huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: SMOT

Příspěvek od huhu »

Ještě jednou se omlouvám , mi přišlo , že se to tady jmenuje " magnetické motory "
jediné vlákno o smotu jsem našel v sekci ufologů ......

Je pravda , že jsem se nechal unést.
Nicméně i teď vidím , že vzorečky tu moc lidí nepobírá. Celou věc popsal hned jako první Jarin's .

Když se k tomu dodá věta : Ukazuje-li při uchopení vodiče pravou rukou palec dohodnutý směr proudu, pak prsty ukazují orientaci mag. indukčních čar. a obrázek :Obrázek pochopí to i vidlák jako já .....


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Pravidlo Pravé ruky

Příspěvek od adam.benda »

huhu píše:... Když se k tomu dodá věta : Ukazuje-li při uchopení vodiče pravou rukou palec dohodnutý směr proudu, pak prsty ukazují orientaci mag. indukčních čar. a obrázek : ... pochopí to i vidlák jako já .....
No... a zeptal jsi se na tohle? Moc rád bych Ti to řekl bez nějakých složitostí, ale ze Tvého příspěvku jsem nepochopil, na co přesně se potřebuješ zeptat...


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: SMOT

Příspěvek od Akord »

huhu píše:Ukazuje-li při uchopení vodiče pravou rukou palec dohodnutý směr proudu, pak prsty ukazují orientaci mag.
Tahle veta je pro orientaci v nejjednodušších prípadech, jinak nepostačuje, a její nesprávným chytáním vzniká chaos.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Karty

Příspěvek od adam.benda »

Akord píše:Já na rozdíl od nekterých se k veci vyjádruju, když mám s ní nejaké zkušenosti. Škoda, že sis to nevšiml. Takové veci jsem si odexperimentoval asi pred 10 lety a docela poctive. Fakt nechápu tady ty dohady, když mi je jasné, že to nemáte za sebou.
Potíž je v tom, že nějakou praxi v tom mám taky a myslím si, že toho není zas až tak málo. Při vyjádření se k něčemu používám obojí - teorii i praxi.

2011-02-04 Edit: a.b
Akord píše:Tahle veta je pro orientaci v nejjednodušších prípadech, jinak nepostačuje, a její nesprávným chytáním vzniká chaos.
No, jenže na 99% procent případů to postačuje naprosto spolehlivě. A při práci s mag. polem jsem se s tím jedním procentem ještě nesetkal. Proč pořád vytváříš tyhle plané pochybnosti? Je to poslední možnost, jak alespoň trochu podpořit neexistenci funkčních magnetických motorů vzhledem k tomu, že si zkrátka jen nechceš připustit, že možnost sestrojení opravdu vyloučit nejde? To mi tedy promiň, ale opravdu to tak vypadá.
Naposledy upravil(a) adam.benda dne pát 04 úno 2011 10:17, celkem upraveno 1 x.


Uživatelský avatar
gromit
Zasloužilý člen
Příspěvky: 586
Registrován: pát 18 črc 2008 21:37
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Magneticke motory II

Příspěvek od gromit »

Jarin's píše:Pratele, skoda, ze nazev teto casti diskuze jsou magneticke motory, ale kolik je na poslednich 3 stranach
o tomto tematu?
Taky uz jsem se nechal nekolikrat srhnout, tak vim, jak je tezke udrzet to sve vlastni EGO, ktere si mysli,
ze je chytrejsi, nez ostatni.
bohužel nic, a nejhorší na tom je, že lidi už jsou ochotný se do krve hádat i o tom, jestli se bude nebo nebude točit nějaký ELEKTROMOTOR (dovolím si připomenout, že já tvrdil a tvrdím, že nebude).
Je tu někdo, komu se to točilo na stejnosměrný a ne na pulzující proud?


Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou!
Jarin's
Stálý člen
Příspěvky: 74
Registrován: stř 19 led 2011 22:54
Bydliště: Sdělím soukromě, nejčastěji ale doma
Dostal: 1 poděkování

Re: Magneticke motory II

Příspěvek od Jarin's »

gromit píše: Je tu někdo, komu se to točilo na stejnosměrný a ne na pulzující proud?
zkousel jsem to, ale protoze jsem magnet drzel jenom v ruce, tocilo se to jen o pul otacky a nebylo to moc presne,
ale v kazdem pripade to snahu melo.


Mám-li být zasažen myšlenkou, ať se o tom raději svět dozví hned.
Uživatelský avatar
gromit
Zasloužilý člen
Příspěvky: 586
Registrován: pát 18 črc 2008 21:37
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Magneticke motory II

Příspěvek od gromit »

Jarin's píše:
gromit píše: Je tu někdo, komu se to točilo na stejnosměrný a ne na pulzující proud?
zkousel jsem to, ale protoze jsem magnet drzel jenom v ruce, tocilo se to jen o pul otacky a nebylo to moc presne,
ale v kazdem pripade to snahu melo.
to by mohlo být - zmenšila se plocha smyčky a šmytec...
:good:


Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou!
Jarin's
Stálý člen
Příspěvky: 74
Registrován: stř 19 led 2011 22:54
Bydliště: Sdělím soukromě, nejčastěji ale doma
Dostal: 1 poděkování

Re: Magneticke motory II

Příspěvek od Jarin's »

gromit píše:
Jarin's píše:
gromit píše: Je tu někdo, komu se to točilo na stejnosměrný a ne na pulzující proud?
zkousel jsem to, ale protoze jsem magnet drzel jenom v ruce, tocilo se to jen o pul otacky a nebylo to moc presne,
ale v kazdem pripade to snahu melo.
to by mohlo být - zmenšila se plocha smyčky a šmytec...
:good:
mam na to i video, ale i kdyz ma jen 13M, nejde mi ho sem pripojit


Mám-li být zasažen myšlenkou, ať se o tom raději svět dozví hned.
Uživatelský avatar
gromit
Zasloužilý člen
Příspěvky: 586
Registrován: pát 18 črc 2008 21:37
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Magneticke motory II

Příspěvek od gromit »

Jarin's píše:
gromit píše:
Jarin's píše:
zkousel jsem to, ale protoze jsem magnet drzel jenom v ruce, tocilo se to jen o pul otacky a nebylo to moc presne,
ale v kazdem pripade to snahu melo.
to by mohlo být - zmenšila se plocha smyčky a šmytec...
:good:
mam na to i video, ale i kdyz ma jen 13M, nejde mi ho sem pripojit
otázka spíš pro Rivala, ale zkus to uložit někam na web a sem dát jen odkaz, my (já) si to rádi stáhneme. Nebo na youtube, jestli se nebojíš ;)


Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou!
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Magneticke motory II

Příspěvek od adam.benda »

gromit píše:to by mohlo být - zmenšila se plocha smyčky a šmytec...
Video mi Jarin's ukazoval a nejsem si jistý, co myslíš tou změnou plochy smyčky... Každopádně, mělo se to tendenci točit, ale bylo těžké magnet jen rukou správně udržet. Navíc vznikající síly jsou při pár Ampérech a při malých válcových neodymech poměrně dost malé, takže tu hodně hrozí tření a podobné nehezkosti. Celkově by bylo potřeba mít magnety mnohem blíž k sobě, aby bylo pole intenzivnější, ale to chce už jiné vybavení na výrobu dílů... No, Jarin'sovi jsem vděčný, tyto jeho experimentální výsledky jsou velice slibné a je to alespoň další podpora správnosti mé odpovědi na hádanku.

Zkusím s Jarin'sem popřemýšlet, jak to video dostat sem...


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nerovnováha

Příspěvek od Ilem »

adam.benda píše: Já moc nemám rád to popisování pole podle "hustoty siločar", je dejme tomu, že na tu hru zčásti přistoupím... Co tenhle obrázek? Začínám se vyjadřovat stále méně přesně, ale tak alespoň pro pochopení toho, jak to myslím....

Mohl bys prosím připomenout ten tip, který jsi už tedy psal dříve...? Abych věděl, co přesně máš namysli...
OK, na hustotu siločar si hrát nebudeme, tvoje obrázky ji stejně nerespektují. Jen si myslím, že pro spoustu lidí je to názornější, než intenzita pole. Udělal jsem k tomu obrázek, kde si myslím, že je ten bod, který to roztočí. Ale musí být dostatečně blízko spodního magnetu. Podle mě to vznikne tím, že část pole prochází osou, ale u druhého pólu je intenzita pole procházejícího osou menší. Zde podle mě vzniká ta nerovnováha, pokud tam nějaká je. Ne na tom rameni, jak jsi naznačil. :?: I když potažmo ano, protože část pole, které by jinak procházelo ramenem prochází osou.
A už se přestaňte hádat, stejně se nedohádáte, dokud to někdo nezkusí. Já to nebudu, mám na práci jiné věci.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) Ilem dne stř 02 úno 2011 23:05, celkem upraveno 2 x.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Jarin's
Stálý člen
Příspěvky: 74
Registrován: stř 19 led 2011 22:54
Bydliště: Sdělím soukromě, nejčastěji ale doma
Dostal: 1 poděkování

Re: Magneticke motory II

Příspěvek od Jarin's »

Na YouTuba to neni. :lol:
Zatim zkusim takto,
http://leteckaposta.cz/729413277
format mp4 Youtubovy, melo by to byt aktivni 19 dnu.
adam to da jeste na uloz to


Mám-li být zasažen myšlenkou, ať se o tom raději svět dozví hned.
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Experiment s vyklenutým drátem

Příspěvek od adam.benda »

Tedy, praktické video k mé hádance je nyní ke stažení zde:
http://www.uloz.to/7682696/vyklenuty-vodic-avi

Takže díky Jarin'sovi máme i odexperimentováno. :good:
Jak říkám, Akorde, měl bysis to možná opravdu postavit a následně možná i přehodnotit některé své pohledy na magnetismus, ale to už bude čistě jen ve Tvé režii.


Odpovědět

Zpět na „Seriál o magnetech + Diskuze“