"odpuzování", "levitace" oceli nad magnetem

Poznatky, nápady, myšlenky...
minsc
Starší člen
Příspěvky: 175
Registrován: stř 14 zář 2011 18:29
Bydliště: Absurdistán
Dal: 11 poděkování
Dostal: 55 poděkování

Re: "odpuzování", "levitace" oceli nad magnetem

Příspěvek od minsc »

Akord píše:Martine, asi chápu Tvuj postup :) Ale kdy treba zamčená pružina porazí sama sebe? Když treba praskne? No a zásadní problém je v tom, že magnet udrží zamčený pouhým vzduchem, nebo vakuem, protože ten má rel.permeabilitu 1. Odemknout by ho bylo možno pouze velmi schopným diamagnetikem. Pak by musel tu energii co v sobe má nekam jednorázove vyplýtvat. Takové diamagnetikum bežne neznáme, a nebežne je jím asi každý supravodič. Také se muže stát, že zanikne pritom ta supravodivost (protože se logicky a bežne ztrácí pri kritické indukci) protože její pole a energie muže být slabší, než pole magnetu, a vyhraje magnet. V opačném prípade vyhraje supravodivý závit, a magnet nejak (buď na teplo, nebo civilizovaneji) vyplýtvá svou magnetisační energii. Také to asi bude chtít nejakou práci tyhle "kámoše" dát dohromady.
No jo, to je pořád pružina. Já si teda na energticko-informační úrovni nedokážu vysvětlit ani jak funguje ta pružina, tak jak má pak člověk pochopit, jak funguje magnet ??? :|


Jsem hrozně chudej, a tak hraju automaty abych měl hodně peněz.
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: "odpuzování", "levitace" oceli nad magnetem

Příspěvek od martin11 »

minsc píše:
Akord píše:Martine, asi chápu Tvuj postup :) Ale kdy treba zamčená pružina porazí sama sebe? Když treba praskne? No a zásadní problém je v tom, že magnet udrží zamčený pouhým vzduchem, nebo vakuem, protože ten má rel.permeabilitu 1. Odemknout by ho bylo možno pouze velmi schopným diamagnetikem. Pak by musel tu energii co v sobe má nekam jednorázove vyplýtvat. Takové diamagnetikum bežne neznáme, a nebežne je jím asi každý supravodič. Také se muže stát, že zanikne pritom ta supravodivost (protože se logicky a bežne ztrácí pri kritické indukci) protože její pole a energie muže být slabší, než pole magnetu, a vyhraje magnet. V opačném prípade vyhraje supravodivý závit, a magnet nejak (buď na teplo, nebo civilizovaneji) vyplýtvá svou magnetisační energii. Také to asi bude chtít nejakou práci tyhle "kámoše" dát dohromady.
No jo, to je pořád pružina. Já si teda na energticko-informační úrovni nedokážu vysvětlit ani jak funguje ta pružina, tak jak má pak člověk pochopit, jak funguje magnet ??? :|
Neumím si odpovědět na tuto otázku...bude to trochu zašmodrchané....magnet vyrobíme dodáním energie prři výrobě / lisování se současným působením mag. pole/ pružinu vyrobíme smotáním nějakého drátu ale sama pružina narozdíl od magnetu v sobě nemá v klidu uschovanou žádnou energii. jak se dá vyjádřit množství energie na výrobu té dané pružiny....navíc, pružinu si také mohu odlejt do formy, nebo vysoustružit z kusu materialu :idea: a potom ještě další problem....jestliže je magnet , a pružina akumulátor energie jak do této party zařadit setrvačník...v klidu žádná energie...jako pružina.....roztočený setrvačník je natažená / stlačená/ pružina? myslím po energetické stránce. Ví se , že setrvačník je nejlepší / bezztrátový/ akumulátor energie. je mě jasné že odpovědi na tyto otázky jsou zapeklité, jestli vůbec zodpověditelné. ale tady by se mohlo hledat / ve vztazích mezi těmito ukazy/ při konstrukci samohejbátek. nezmínil jsem gravitacim ta sem dle mého názoru nepatří....tak jaký na toto má kdo názor 8) m11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: "odpuzování", "levitace" oceli nad magnetem

Příspěvek od huhu »

Akord píše: Odemknout by ho bylo možno pouze velmi schopným diamagnetikem. Pak by musel tu energii co v sobe má nekam jednorázove vyplýtvat. Takové diamagnetikum bežne neznáme, a nebežne je jím asi každý supravodič.
čo také rozumet pod pojmom : " jednorázove vyplýtvat " ? doteď jsem myslel, ze supravodič magnetické siločáry " fokusuje " a ne že je zmaří - vyplýtvá .



Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: "odpuzování", "levitace" oceli nad magnetem

Příspěvek od Akord »

huhu píše:
Akord píše: Odemknout by ho bylo možno pouze velmi schopným diamagnetikem. Pak by musel tu energii co v sobe má nekam jednorázove vyplýtvat. Takové diamagnetikum bežne neznáme, a nebežne je jím asi každý supravodič.
čo také rozumet pod pojmom : " jednorázove vyplýtvat " ? doteď jsem myslel, ze supravodič magnetické siločáry " fokusuje " a ne že je zmaří - vyplýtvá .
Upresním:
...Odemknout magnet by bylo možno pouze velmi schopným diamagnetikem. Pak by magnet musel tu energii, co v sobe má nekam jednorázove vyplýtvat.

Supravodič, nebo diamagnetikum siločáry odklání. Je to izolant pro magnetické siločáry. Aplikováním této "izolace" by nemel kudy téct magnetický tok, a musel by se prerušit. Energie magnetického toku by se musela zmenit na jinou formu, protože nejsme zvyklí, že energie umí zmizet.

Martin: Príliš mnoho málo upresnených otázek najednou. Magnet stejne jako pružina se také muže odlét. Kovová pružina se muže tepelne zušlechtit, predepnout atd. Magnet také muže/nemusí být predpružený(namagnetovaný) jeho "pružnost" muže být rozdílná pred a po magnetisaci. Je toho dost, ale není treba hledat, co nejde srovnat. Je jasné, že z hliníku jde možná udelat pružina, ale magnet težko.


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: "odpuzování", "levitace" oceli nad magnetem

Příspěvek od martin11 »

Akord píše:
huhu píše:
Akord píše: Odemknout by ho bylo možno pouze velmi schopným diamagnetikem. Pak by musel tu energii co v sobe má nekam jednorázove vyplýtvat. Takové diamagnetikum bežne neznáme, a nebežne je jím asi každý supravodič.
čo také rozumet pod pojmom : " jednorázove vyplýtvat " ? doteď jsem myslel, ze supravodič magnetické siločáry " fokusuje " a ne že je zmaří - vyplýtvá .
Upresním:
...Odemknout magnet by bylo možno pouze velmi schopným diamagnetikem. Pak by magnet musel tu energii, co v sobe má nekam jednorázove vyplýtvat.

Supravodič, nebo diamagnetikum siločáry odklání. Je to izolant pro magnetické siločáry. Aplikováním této "izolace" by nemel kudy téct magnetický tok, a musel by se prerušit. Energie magnetického toku by se musela zmenit na jinou formu, protože nejsme zvyklí, že energie umí zmizet.

Martin: Príliš mnoho málo upresnených otázek najednou. Magnet stejne jako pružina se také muže odlét. Kovová pružina se muže tepelne zušlechtit, predepnout atd. Magnet také muže/nemusí být predpružený(namagnetovaný) jeho "pružnost" muže být rozdílná pred a po magnetisaci. Je toho dost, ale není treba hledat, co nejde srovnat. Je jasné, že z hliníku jde možná udelat pružina, ale magnet težko.
dobře je to v principu jasné, pružiny i magnety mohou být variabilní konstrukce, o jejich ekvivalenci si myslím není pochyb....
ale ještě jsi zapoměl na ten setrvačník....to je také akumulátor energie....dá se "nějak" srovnat s magnetem a pružinou...???
...nechci jakkoliv prudit, ale nevím, jestli tu může být nějaká souvislost...má někdo tady ještě jakýkoliv názor.....zdraví m11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: "odpuzování", "levitace" oceli nad magnetem

Příspěvek od Akord »

martin11 píše:ale ještě jsi zapoměl na ten setrvačník....to je také akumulátor energie....dá se "nějak" srovnat s magnetem a pružinou...???
Magnet je setrvačník proudu, cirkulující proud, neco jako cívka, indukčnost. Ale pole magnetu je zase spíše jako ta pružina. Doufám nezinkasuju za to od nekoho nejaké kázání...jako ty jeden ty ty :)


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: "odpuzování", "levitace" oceli nad magnetem

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Akord píše: Magnet je setrvačník proudu, cirkulující proud, neco jako cívka.
:D Vzhledem k tomu, že při magnetizaci materiálu dojde ať už k dočasným, nebo k permanentním strukturálním změnám v materiálu a že rozsah těchto změn je přímo zodpovědný za stupeň magnetizace, ať už momentální, nebo stálé, dovolil bych si s tímto přirovnáním zásadně nesouhlasit. Cosi v tom kterém materiálu se jenom jaksi řadí jinak než jak bylo seřazeno před vystavením materiálu magnetickému poli a tudíž je zde značný rozdíl mezi udělením nejaké rychlosti setrvačníku, jehož materiální struktura se pozorovatelně při roztočení nemění a mezi zmagnetizováním řekněme tvrdé oceli, kde tato změna pozorovatelná jesti. Snad jedinně Meisnerovo pole supervodivého kruhu by do té "setrvačnosti" spadat mohlo, ale permanentní magnet asi jaksi spíše ne. Zde by bylo dobře si také povšimnout jistého rozdílu mezi Meisnerovým magnetickým polem a polem permanentního magnetu. Mají dost rozdílné vlastnosti. Dále by bylo dobré držet na paměti, že dokud se nezmění strukturální schema permanentního magnetu, nezmění se ani stupeň jeho magnetizace.

Jen ještě pípnu o tom hliníku. Alnico magnet se dá do Češtiny přeložit jako Aluminium-Nikl-Kobalt magnet. I když tedy zdaleka ne čisté aluminium, přeci jenom částečně aluminium lze použít na výrobu permanentního magnetu a to celkem úspěšně.

Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: "odpuzování", "levitace" oceli nad magnetem

Příspěvek od poota »

Slavek Krepelka píše:
Akord píše: Magnet je setrvačník proudu, cirkulující proud, neco jako cívka.
.. dovolil bych si s tímto přirovnáním zásadně nesouhlasit. ..
Tak v tom jsem s Tebou zajedno.
Navíc to tu v Akordově podání zní jako tvrzení a já mám námitky i proti jeho přirovnáním. Podle mého názoru se magnet nedá přirovnávat k pružině ani k akumulátoru, protože jeho podstata i projevy jsou naprosto jiné. Tahle přirovnání magnet nijak neobjasňují, ale naopak jsou silně zavádějící. Chápu, že některé podobnosti můžou někoho k těmto přirovnáním svádět, ale rozhodně nelze závěry z jednoho jevu přenášet mechanicky na jevy fungující na jiném principu.
Na koni i na bicyklu se dá jezdit, ale koním se nehustí kopyta a bicykl se k rychlejší jízdě nedonutí bičíkem ani ostruhami. :D

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: "odpuzování", "levitace" oceli nad magnetem

Příspěvek od martin11 »

poota píše:
Slavek Krepelka píše:
Akord píše: Magnet je setrvačník proudu, cirkulující proud, neco jako cívka.
.. dovolil bych si s tímto přirovnáním zásadně nesouhlasit. ..
Tak v tom jsem s Tebou zajedno.
Navíc to tu v Akordově podání zní jako tvrzení a já mám námitky i proti jeho přirovnáním. Podle mého názoru se magnet nedá přirovnávat k pružině ani k akumulátoru, protože jeho podstata i projevy jsou naprosto jiné. Tahle přirovnání magnet nijak neobjasňují, ale naopak jsou silně zavádějící. Chápu, že některé podobnosti můžou někoho k těmto přirovnáním svádět, ale rozhodně nelze závěry z jednoho jevu přenášet mechanicky na jevy fungující na jiném principu.
Na koni i na bicyklu se dá jezdit, ale koním se nehustí kopyta a bicykl se k rychlejší jízdě nedonutí bičíkem ani ostruhami. :D

Zdravím - poota
zajímavá a téměř filosoficko-technická diskuse...mě nezbývá nežli souhlasit s vámi se všemi....
např, ale potřebuji se přemístit z místa A do B a je mě jedno jestli na bicyklu s nahuštěnými koly nebo na koni s bičíkem :idea: ...takový je asi rozdíl mezi pružinou, magnetem a setrvačníkem. V začátku debaty je hledání rozdílů - byla otázka akumulace energie a její zpětné využití.
Mám obavu, že porovnáváme téměř neporovnatelné, s energií pracujeme, využíváme její projevy ve všech směrech ale nevíme co to vlastně je. / Zrovna tak elektřina a magnetismus / problem je v naší neznalosti, co je to hmota a z čeho se vlastně skládá....a takto se můžeme dohadovat donekonečna.
..a nakonec ještě dotaz....jak funguje setrvačník ve stavu beztíže.....prej se ztrácí v tomto prostředí giroskopický efekt. Jestliže je to pravda, tak z toho vyplývá že gyro efekt je přímo závislý na gravitaci...
t.zn.že setrvačník při volném pádu / roztočený/ nemá gyroskopické účinky???? zatím se neptejte proč toto potřebuji vědět, ale zase vymejšlím nějakou věc a tato infornace je pro ten "vynález" dost podstatná 8) ...hezký den martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
lordCorvin
Nový člen
Příspěvky: 12
Registrován: pát 31 pro 2010 20:27

Re: "odpuzování", "levitace" oceli nad magnetem

Příspěvek od lordCorvin »

Roztočený gyroskop si svou funkci zachovává i ve stavu beztíže, viz staré letadla na výcvik kosmonautů (gyroskop byla/je standartní zařízení doplňující klasický kompas a stav beztíže byl vytvořen střemhlavým letem po dobu asi půl minuty, nebo jak dlouho). Během manévru i po jeho dokončení fungoval beze změny.


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: "odpuzování", "levitace" oceli nad magnetem

Příspěvek od Slavek Krepelka »

lordCorvin píše:Roztočený gyroskop si svou funkci zachovává i ve stavu beztíže, viz staré letadla na výcvik kosmonautů (gyroskop byla/je standartní zařízení doplňující klasický kompas a stav beztíže byl vytvořen střemhlavým letem po dobu asi půl minuty, nebo jak dlouho). Během manévru i po jeho dokončení fungoval beze změny.
Nazdar Martine,
Mnohé zprávy týkajicí se selhání satelitů alespoň v dobách dřívějších (dnes to jaksi nesleduji) uváděly selhání gyroskopického stabilizačního systému a tudíž ztrátu stabilizace nutné pro orientaci solárních panelů na dobíjení baterek. Pokus se však nemýlím, tyto problémy byly jaksi odstraněny, baterky možná radioaktivními generátory a ta stabilizace nejspíše corekcema přes radiolokací, ale co já vím. mezi námi, tyto gyra alespoň bývala tříosá.

Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: "odpuzování", "levitace" oceli nad magnetem

Příspěvek od martin11 »

Slavek Krepelka píše:
lordCorvin píše:Roztočený gyroskop si svou funkci zachovává i ve stavu beztíže, viz staré letadla na výcvik kosmonautů (gyroskop byla/je standartní zařízení doplňující klasický kompas a stav beztíže byl vytvořen střemhlavým letem po dobu asi půl minuty, nebo jak dlouho). Během manévru i po jeho dokončení fungoval beze změny.
Nazdar Martine,
Mnohé zprávy týkajicí se selhání satelitů alespoň v dobách dřívějších (dnes to jaksi nesleduji) uváděly selhání gyroskopického stabilizačního systému a tudíž ztrátu stabilizace nutné pro orientaci solárních panelů na dobíjení baterek. Pokus se však nemýlím, tyto problémy byly jaksi odstraněny, baterky možná radioaktivními generátory a ta stabilizace nejspíše corekcema přes radiolokací, ale co já vím. mezi námi, tyto gyra alespoň bývala tříosá.

Ahoj, Slávek.

dík za dva rozdílné názory :good: ....právě že jsem zaslechl...dočetl se, že giro ve stavu beztíže selhává a v současnosti je "snad " nahrazen jinou technikou pro orientaci, či stabilizaci. Kosmonautika mě zase tak moc nezajímá, ale zajímá mě chování setrvačníku.
Jistě všichni znáte hračku zvanou POWERBALL...neuvěřitelný rotační "tenisák" do ruky.../ doporučuji někde v hračkářtví půjčit a vyzkoušet....měl jsem ho sebou na setkání u Jeffa/.sám sebe dovede v ruce / jen pohybem zápěstí / roztočit tak, že může polámat kůstky v ruce. A kdo s ním někdy točil tak ví jakej je to pocit "neznámé" síly, která na ruku působí./ a směle bych tato rotační síly přirovnal ke dvoum magnetům, se kterými si hrajete v ruce...pocity v mozku jsou stejné :idea: Důvodů ke zkoumání je více, např. chování roztočeného magnetu v roli setrvačníku a pak chování setrvačníku jak psal LordKorvin v uzavřeném prostoru / např. simulovaný pád letadla/. další problém, který řeším je vztah gravitace k roztočenému setrvačníku....no a to vše si myslím spolu "nějak " souvisí......sú z toho célé zmatené :bhead: m11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: "odpuzování", "levitace" oceli nad magnetem

Příspěvek od Slavek Krepelka »

martin11 píše:
dík za dva rozdílné názory :good: ....právě že jsem zaslechl...dočetl se, že giro ve stavu beztíže selhává a v současnosti je "snad " nahrazen jinou technikou pro orientaci, či stabilizaci.
Doslechl dočetl ses něco, co jsi si poněkud nepřesně vysvětlil. Našel jsem okamžitě odkaz na satelitní experiment s gyrem, založený na velice dobré funkčnosti gyra, kvůli ověření jisté části teorie relativity. Gyro bylo 4 osé a sonda vypuštěna 2004 a jaksi úspěšná.

http://en.wikipedia.org/wiki/Gravity_Probe_B

V podstatě přesnost funkce gyra na satelitu umožnila tento velice citlivý pokus. Takže, pokud selhává, jde o mechanické problémy, nikoli problém principu gyra. Ono je například dost problém čím mazat při 4°K = - 269°C. Dalším problémem jsou změny rozměrů různě tvarovaných součástek z 293°K na ty 4°K. Tolerance jdou kukat a musí být zahrnuty při výrobě, jinak by se muselo na satelitu dost významě topit. To možná nebude vše.

Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: "odpuzování", "levitace" oceli nad magnetem

Příspěvek od martin11 »

Slavek Krepelka píše:
martin11 píše:
dík za dva rozdílné názory :good: ....právě že jsem zaslechl...dočetl se, že giro ve stavu beztíže selhává a v současnosti je "snad " nahrazen jinou technikou pro orientaci, či stabilizaci.
Doslechl dočetl ses něco, co jsi si poněkud nepřesně vysvětlil. Našel jsem okamžitě odkaz na satelitní experiment s gyrem, založený na velice dobré funkčnosti gyra, kvůli ověření jisté části teorie relativity. Gyro bylo 4 osé a sonda vypuštěna 2004 a jaksi úspěšná.

http://en.wikipedia.org/wiki/Gravity_Probe_B

V podstatě přesnost funkce gyra na satelitu umožnila tento velice citlivý pokus. Takže, pokud selhává, jde o mechanické problémy, nikoli problém principu gyra. Ono je například dost problém čím mazat při 4°K = - 269°C. Dalším problémem jsou změny rozměrů různě tvarovaných součástek z 293°K na ty 4°K. Tolerance jdou kukat a musí být zahrnuty při výrobě, jinak by se muselo na satelitu dost významě topit. To možná nebude vše.

Ahoj, Slávek.
Dík za odkaz Wiki , samozřejmě to musím dát přechroustat překladači...ale osvětlí mě to všechny moje dotazy..../ no je to tím, že se tolik v tom vyhledávači neorientuju...a neumím amerikánsky :oops: /
zatím dík za info, doufám , že se na ten odkaz podívjí i ostatní čtoucí a poučí se stejně :idea: m11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Tvrzení versus názor

Příspěvek od Akord »

Človek co má názor, nemusí mít zkušenost, a človek, co má zkušenost nemusí mít názor.

Pokud neco tvrdím, tak za sebe a v rámci své získané autority, zkušenosti, víry atd.
Názor muže mít cukrár na kováre, za takového se nepovažuju. Stejne jako nepokládám za nutné si "uskromňovat" nejakou normální váhu projevu tím, že pred každou vetu, kde chci sdelit, co si myslím psát "podle mého názoru", protože totéž muže napsat i uklízečka, co si svou práci delá dobre, ale dalším souvislostem nerozumí.


Odpovědět

Zpět na „Akord“