Uprava signalu z lambda sondy

Vodík, plasma, orgon... a spalovací motory.
bobor
Stálý člen
Příspěvky: 30
Registrován: úte 25 říj 2011 18:16
Dostal: 4 poděkování

Uprava signalu z lambda sondy

Příspěvek od bobor »

Vlákno čistě tématické beze změn. 20.5.2012 SDK

Zdravim vas,

potreboval by som upravit signal zo sirokopasmovej lambdasondy. (5drôtov)

Niektore starsie auta mali lambdasondu napetovú cize mala 4 drôty. Dva boli na vyhrievanie a dva na napätie. Stacilo dat potenciometer a baterku na tieto dva kable a pomocou potenciometra sa dala nastavit bohatost zmesy. Jednoducho sa nastavovalo napätie.

Tieto starsie lambdasondy sa ale prestali pouzivat s nastupom automobilov s priamim vstrekom paliva. Dnes sa pouzivaju sirokopasmove ktore ale funguju na principe prúdu. Cize uz nieje mozne tieto lambdasondy pomocou baterky a potencaku nejako oblbovat.

Nemate teda niekto schemu na nejaky EFIE generator na upravu signalu z lambdasondy na novsie auta??? Hlavne na tie s 5 drotikmi.

Diky Bobor.


"Kapacita a indukcia, Páni- alebo laicky povedané, rezonancia. To sú zákony ovládajúce strunu na husliach aj zemetrasenie!" Nikola Tesla (1856 -1943)
Uživatelský avatar
Pego
Zasloužilý člen
Příspěvky: 612
Registrován: sob 05 dub 2008 19:46
Dal: 29 poděkování
Dostal: 19 poděkování

Re: Uprava signalu z lambda sondy

Příspěvek od Pego »

Wideband sensors have three elements:
-Ion oxygen pump
-Narrowband zirconia sensor
-Heating element

Zapojeni (6 dratu):
-resistive heating element (two wires)
-sensor
-pump
-calibration resistor
-common

vice info zde - https://en.wikipedia.org/wiki/Oxygen_sensor

takze zase jenom budes lhat elektronice pomoci upravy signalu. Mimochodem, to s tou zarovkou a potenciometrem okamzite sepne chybu elektroniky, signal nesmi byt galvanicky spojen s autem + musi kmitat nekolikrat za sekundu, jinak ho elektronika vyhlasi za vadnej a jedes v servisnim modu (ignoruje se lambda)...


bobor
Stálý člen
Příspěvky: 30
Registrován: úte 25 říj 2011 18:16
Dostal: 4 poděkování

Re: Uprava signalu z lambda sondy

Příspěvek od bobor »

To ze nesmie byt galvanicky spojeny je jasne. Ved aj stare EFIE co sa pouzivali tak sa do nich davala tuskova baterka a potenciometer aby to fungovalo. Baterka sa musela menit raz za dva mesiace.

Ked to tam frknem bez osetrenia lambdasondy tak ma auto pocitovo vacsi vykon. Pocitovo dost.... a o pol litra vyzsiu spotrebu.
Ja potrebujem oklamat riadiacu jednotku aby mi tam vstrekovala menej. Teda aby motor bol taky isty ako pred tym len s mensou spotrebou.

Problem ale vznikol ked som zistil ze to je sirokopasmova lambda ktoru len tak lahko neviem oklamat.

Preto zhanam nejaku schemu pripadne aj cele zariadenie ktore by to dokazalo upravit.
Bobor.


"Kapacita a indukcia, Páni- alebo laicky povedané, rezonancia. To sú zákony ovládajúce strunu na husliach aj zemetrasenie!" Nikola Tesla (1856 -1943)
cimirek
Zasloužilý člen
Příspěvky: 493
Registrován: čtv 15 čer 2006 5:56
Dal: 258 poděkování
Dostal: 213 poděkování

Re: Uprava signalu z lambda sondy

Příspěvek od cimirek »

Tady je o lambdách pár informací.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Dalin131
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: sob 05 kvě 2012 18:36

Jak ošidit lambda sondu

Příspěvek od Dalin131 »

Zdravim chtel sem si do sveho auta namontovat hho generatorek ale zastavil jsem se u problemu s lambda sondou. Mam starsi auto z roku 1997 a k sonde vedou tri draty.Podle toho co jsem tak zjistil tak jeden je na vyhrivani druhy je minus a ten treti je signal ale nevi to s jistotou.
Trochu jsem brouzdal po netu a nasel jsem krabicku ktera ma tento signal menit dle potreby ale trochu se mi nezdala cena. Proto by me zajimalo jak jinak regulovat ten signal. Napadlo me ze bych pouzil potenciometr ale nenapada me zadne zapojeni ktere bych mohl pouzit.
Kdybych ten potenciometr zapojil do obvodu seriove tak bych mohl regulovat pouze smerem dolu ale uz bych se nedostal prez hodnotu ktera leze z lamda sondy neznate nekdo reseni problemu dik.

:idea: Než založíš nové vlákno kvůli jednomu dotazu, tak se napřed podívej, jestli tu už vhodné vlákno neexistuje. :idea: Příspěvek jsem Ti přesunul - poo.


Dalin131
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: sob 05 kvě 2012 18:36

Re: Uprava signalu z lambda sondy

Příspěvek od Dalin131 »

Ok diky :-D ja to jen nechtel davat dokupy pač ta širokopasmova lambdasonda funguje trochu jinak


lozin
Stálý člen
Příspěvky: 44
Registrován: stř 25 kvě 2011 15:27
Bydliště: Most
Dal: 5 poděkování
Dostal: 15 poděkování

Re: Uprava signalu z lambda sondy

Příspěvek od lozin »

Zdravím, taky jsem laboroval s lambdou a mohu uvést toto:
Jestli má senzor 3 nebo 4 dráty je celkem jedno.Čtvrtý je pouze kostra.
Sonda generuje signály o napětí mezi 0.3-0.9V . Vyrobil jsem si obvod na
přerušovaný signál s 555 dle plánků na internetu ale musel jsem zvýšit frekvenci.
Za běžného provozu dává sonda kolem 0.7V.Nastavil jsem si 0.5V a auto jelo jako das ale za 9l/100.
Teď mám 0.9V a spotřeba o 1l/100 dolů.


Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

Re: Uprava signalu z lambda sondy

Příspěvek od la »

Přesně tak, signál signál z lambda sondy se neupravuje, ale simuluje tak, aby vypadal pro řídící jednotku vhodně,simulátory jsou běžně v prodeji, protože by bez nich nešlo namontovat třeba LPG.Důležitá pro provoz a ekonomiku je sonda před katalyzátorem všechny ostatní, jsou tam proto aby jsme třeba museli koupit nový katalyzátor a ještě originálniho typu,protože svižně přepnou motor do základního nastavení,pak hodně papá a přinutí nás buď nejezdit a nebo utrácet.Jsu zvědavej kdy přijdou na to, že může přehodit motor do základního nastavení třeba prošlý airbag :laugh: vícevývodové sondy mají vnitřní ohřev, to jsou ty dráty navíc,protože pro správnou její funkci je její teplota důležitá,pokud je tam z výroby kryt ,není tam zbytečně,když ho ztratíme nebo ukoroduje může se stát že do základního nastavení řídící jednotka přepne i po projetí velikou louží .
:pivko: :D


Dalin131
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: sob 05 kvě 2012 18:36

Re: Uprava signalu z lambda sondy

Příspěvek od Dalin131 »

Zdarvim nonakonec jsemna netu našel schéma ve kterem je pouzita 1,5V baterka a potenciometr. Zapomoci tohoto obvodu přiřazenehe na signal ze sondy jde signal upravit o 0,5 V


tibi1702
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: sob 04 úno 2012 16:38

Re: Uprava signalu z lambda sondy

Příspěvek od tibi1702 »

S potenciometrom mi to pripada hovadina,.... Skor s tym 555 sonda musi kmitat len treba skutocny signal prepocitavat o +-0,2V mam pravdu? mate niekto nejaku sovedcenu schemu na to?


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Uprava signalu z lambda sondy

Příspěvek od poota »

tibi1702 píše:S potenciometrom mi to pripada hovadina,....
Je docela možné, že Ti to jako hovadina připadá, ale ve skutečnosti to hovadina není. Napětí externí baterie lze k jakémukoli napětí v palubní síti přičítat a potenciometrem lze plynule řídit požadovaný "přírůstek".
Takže proč hovadina?

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
lozin
Stálý člen
Příspěvky: 44
Registrován: stř 25 kvě 2011 15:27
Bydliště: Most
Dal: 5 poděkování
Dostal: 15 poděkování

Re: Uprava signalu z lambda sondy

Příspěvek od lozin »

Uměle vytvořený signál lambdy musí mít přerušovanou frekvenci kolem 130 Hz a měnit napětí 0-0,9 V.Jinak
řídicí jednotka pozná zradu a najede na nouzový režim. To jestli je napětí z externí baterie nebo z auta je nejspíš
jedno , jenom je pak nutno hlídat její stav.Při posledním pokusu jsem si také do obvodu přidal odporový trimer ,
pro dodatečné seřízení přímo na autě podle stavu napětí.Kdyby měl někdo zájem mohu sem dát ele.schema.


tichys
Stálý člen
Příspěvky: 87
Registrován: pon 13 úno 2012 17:33
Dal: 65 poděkování
Dostal: 27 poděkování

Re: Uprava signalu z lambda sondy

Příspěvek od tichys »

lozin píše:Kdyby měl někdo zájem mohu sem dát ele.schema.
Já bych zájem měl a myslím, že nebudu sám.


lozin
Stálý člen
Příspěvky: 44
Registrován: stř 25 kvě 2011 15:27
Bydliště: Most
Dal: 5 poděkování
Dostal: 15 poděkování

Re: Uprava signalu z lambda sondy

Příspěvek od lozin »

Přikládám foto a schema generátoru lambdy který mi běží na Renaultu Kangoo 1,4
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


lozin
Stálý člen
Příspěvky: 44
Registrován: stř 25 kvě 2011 15:27
Bydliště: Most
Dal: 5 poděkování
Dostal: 15 poděkování

Re: Uprava signalu z lambda sondy

Příspěvek od lozin »

Přikládám foto a schema generátoru lambdy který mi běží na Renaultu Kangoo 1,4
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Odpovědět

Zpět na „Auto na alternativní pohon“