Magnetismus-Pružinová Teorie

Své příspěvky můžete psát do "Diskuze".
Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Zdravím všechny

Příspěvek od laik »

Že se vám sem pletu....(ale když už ste u těch pružin).....
nedávno sem si z dovolením, v práci tak trošku zapřemejšlel o magnetech
a nějak mě přišlo že by se síla magnetů a pružin (tlačných,nebo tažných) mohla nějak spojit při společné práci.......něco jako magnetickej pístovej motor z pružinou......... ale nakonec sem se v tom nějak zamotal a přišlo mě to asi jako blbost.....jakej na to jako odborníci máte názor......dík
a hezký jaro :lol:


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Gromit: Pripomíná mi to spíše ping-pong o dovolené, prímerí ať si dávají zelení a orešáci :)
2. K tomuto je komentár na strane 165 tohoto vlákna, príspevek 03 březen 2009 16:28, o namazané desce mezi pružinama s prípadnou menící se tloušťkou.

Laik, když neco spojit, tak jde spíše o zjištení, zda alespoň jeden člen nepridá stejnou nulu.


Uživatelský avatar
gromit
Zasloužilý člen
Příspěvky: 586
Registrován: pát 18 črc 2008 21:37
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gromit »

Akord píše:Gromit: Pripomíná mi to spíše ping-pong o dovolené, prímerí ať si dávají zelení a orešáci :)
2. K tomuto je komentár na strane 165 tohoto vlákna, príspevek 03 březen 2009 16:28, o namazané desce mezi pružinama s prípadnou menící se tloušťkou.

Laik, když neco spojit, tak jde spíše o zjištení, zda alespoň jeden člen nepridá stejnou nulu.
;)
2. namazaná deska... to jsem četl, ale moc mě to nepřesvědčilo - jak začneš do té magneto-pružinové analogie přidávat pohyb, tak se to čím dál míň podobá

Připomínám, že u GHS nic mazat netřeba:

magnet-Ž-magnet <-> magnet--------Ž--------magnet

čili očekával jsem nějakou jinou metodu...

laik - nějaké podrobnosti z toho přemejšlení by nebyly?


Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou!
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

magnet, pružina ...a setrvačník

Příspěvek od martin11 »

..Předpokládám, že jsme alespoň troch objasnili vztah magnet / pružina..
...jediný další akumulátor, který je ...tak trochu mimo chápání....je setrvačník...nemá ten magnet ..v principu blíže k tomu setrvačníku než k pružině....a další....lze tyto 3 elementy kumulovat....tj každý s každým...a roztočená magnetická pružina...???....
...mam nějakou myšlenku....u toho MM pístovýho...setrvačník...ale pozor...ne ten klasický...jak zde již mnoho lidí radilo....zajímal by mě názor na uchování...nebo na projev energie....roztočený magnet...nikoho nenutím k odpovědi...jestli je to fyzikální blábol...jako např MM....tak nic....to jen tak...naokraj...mimo soutěž....martin11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

gromit píše:Připomínám, že u GHS nic mazat netřeba
Stejne jako MM. To mazání s vlastní analogií nesouvisí, je to pouze pomucka. Lze použít treba valivé uložení. Martinuv MM taky nevisí ve vzduchu a kola na aute se taky nemažou.


Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Zdravím

Příspěvek od laik »

Mě pořád nějak připadá nelogický aby dvě stejný věci udělaly nějakou práci jako magnet z magnetem nebo pružina z pružinou....jako že ohen z ohněm taky nic nevytvoří nebo voda z vodou ale ohen a voda už sou dva protiklady a když se dva perou ........ něco třetího vzniklne........jako tatínek a maminka udělají miminko :lol: proto mě připadlo logičtější třeba připevnit magnet na pružinu ale to je asi stejný jako magnet a setrvačník....hmmm.nevím....
no radši se do toho nebudu motat...
karban mužeš někdy něco popsat podrobněji????? nebo něco namalovat????.. nebo rád mluvíš v hádankách????.. laikové ti kolikrát nerozumí.....dík
ps omlouvám se že nepíšu víc "vědecky "ale neznám ty pojmy a názvy a tak
sem jen laik :pivko: :lol:


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Uživatelský avatar
gromit
Zasloužilý člen
Příspěvky: 586
Registrován: pát 18 črc 2008 21:37
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

ještě k té analogii

Příspěvek od gromit »

Akord píše:
gromit píše:Připomínám, že u GHS nic mazat netřeba
Stejne jako MM. To mazání s vlastní analogií nesouvisí, je to pouze pomucka. Lze použít treba valivé uložení. Martinuv MM taky nevisí ve vzduchu a kola na aute se taky nemažou.
ok, bez mazání ;-)

Takže jak jsem zatím zjistil, k magnetickému poli nebo jednoduše k magnetu existuje hned několik analogií, které se samozřejmě používají v různých souvislostech:

- elektrické pole
- pružina
- čerpadlo
- akumulátor (jen pepe, jinak?)
- .... nenašel jsem nic o gravitaci - poradí někdo?

... a něco od Šimánka nakonec: http://www.lhup.edu/~dsimanek/scenario/analogy.htm


Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou!
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: ještě k té analogii

Příspěvek od martin11 »

gromit píše:
Akord píše:
gromit píše:Připomínám, že u GHS nic mazat netřeba
Stejne jako MM. To mazání s vlastní analogií nesouvisí, je to pouze pomucka. Lze použít treba valivé uložení. Martinuv MM taky nevisí ve vzduchu a kola na aute se taky nemažou.
ok, bez mazání ;-)

Takže jak jsem zatím zjistil, k magnetickému poli nebo jednoduše k magnetu existuje hned několik analogií, které se samozřejmě používají v různých souvislostech:

- elektrické pole
- pružina
- čerpadlo
- akumulátor (jen pepe, jinak?)
- .... nenašel jsem nic o gravitaci - poradí někdo?

... a něco od Šimánka nakonec: http://www.lhup.edu/~dsimanek/scenario/analogy.htm
...myslím , že ve výše uvedenem odkazu je vice než v celé diskusi..
...pro ty ...kohož to zajímá...se to jmenuje...Nebezpečí srovnávání....
a gromit má v tomto pravdu....snažíme se srovnat ." nesrovnatelné" i když to je o stejné věci nebo jevu....toto pojednání jsem samozřejmě neznal...bodik gromitovi....ale když se tato uvaha...SIMANEK....zevšeobecní..a to myslím lze...tak to lze aplikovat navšechny obory lidské činnosti.....martin11 :lol: p.s.. jinak voní seno koňům...a jinak zamilovanejm..si myslí karkulka červená :oops: ...rozpustilá...a furt je to o senu....


... věřím, že se " TO " povede ......
Snílek

Příspěvek od Snílek »

Karban píše: Ta statická energie je dle tebe co...?
Tak schválně jestli pochopíš...
Když dáš dva magnety k sobě, budou se odpuzovat... zajímavé že?:o :laugh:...

... tohle už mě nudí :roll:, jdu si objednat ty magnety...


Karban

Jsem bezohledný vůči ostatním, tudíž nevyplňuju PŘEDMĚT !!!!

Příspěvek od Karban »

Snílek píše:
Karban píše: Ta statická energie je dle tebe co...?
Tak schválně jestli pochopíš...
Když dáš dva magnety k sobě, budou se odpuzovat... zajímavé že?:o :laugh:...

... tohle už mě nudí :roll:, jdu si objednat ty magnety...
Jo ták.

Tak to je statická energie....

Když tlačíš na pružinu, to je odpor, když je silná, co?

Takovej předepjatej nosník, to je taky statická energie, co?

A což teprve závaží....

:lol:


Dvell
Zasloužilý člen
Příspěvky: 241
Registrován: pát 05 čer 2009 20:15

Když dáš dva magnety k sobě

Příspěvek od Dvell »

Snílek píše:
Tak schválně jestli pochopíš...
Když dáš dva magnety k sobě, budou se odpuzovat... zajímavé že?:o :laugh:...

... tohle už mě nudí :roll:, jdu si objednat ty magnety...
Tak ti nevim ale totáž funguje i i pružiny:-) když dáš její dva konce k sobě budou se odpuzovat (u tlačné pružiny)

Jen nevím jak tím chceš čerpat nějkaou energii? Energii dodáš tím že ty magnety dáš k sobě a pak se ti ta enerie vrátí tím že magnety od sebe odskočí.. přičemž část energie se stratí ve vířivých proudech a část třením vzduchu.. zbytek pohltí podložka na ketrou magnety dopadnou..

Jasně a co třeba kalená ocel ta má v mřízce takový napětí.. jen tu to "statickou energii" pořádně využít.. :D

Dvell


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Open acces a na čem makám

Příspěvek od Akord »

Magneto píše: Snažím se vzájemně deformovat magnetická pole permanentníh magnetů způsobem, který neklade odpor (je plně vykompenzovaný vždy opačným pólem), a využít na práci jen ony vzniklé deformace - tzn. pouze ty siločáry a pouze v tom prostoru, kam by se bez cílené deformace nedostaly. Pracuji tedy s poli, která jsou takříkajíc "vyhřezlá" do volného prostoru mimo vzduchovou mezeru mezi magnety, ať už vlivem přitahu nebo odpuzu, příp. směsí obojího.
to už má vetší šanci ten výšejmenovaný nikl/vodík/meď, než neco z magnetu...si jeden z tech, kterí nepochopili, proč je magnet dokonalá pružina, jsi zkrátka v tomhle pozadu, a než to doženeš, ubehne hromada času, leda že bys popritom prišel na neco, co s tím nesouvisí, a je zajímavé


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Open acces a na čem makám

Příspěvek od poota »

Akord píše:...si jeden z tech, kterí nepochopili, proč je magnet dokonalá pružina, ..
Nic si z toho nedělej, těch kteří "nepochopili" (rozuměj - "odmítají takovému blábolu věřit" a tvrdošíjně si stojí za tím, že magnet je něco, co s pružinou nemá pranic společného) je na tomto fóru víc - a patřím k nim i já.
To jenom abys Akordovo tvrzení nebral příliš vážně a spolehnul se raději na vlastní úsudek.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Open acces a na čem makám

Příspěvek od Slavek Krepelka »

poota píše:
Akord píše:...si jeden z tech, kterí nepochopili, proč je magnet dokonalá pružina, ..
Nic si z toho nedělej, těch kteří "nepochopili" (rozuměj - "odmítají takovému blábolu věřit" a tvrdošíjně si stojí za tím, že magnet je něco, co s pružinou nemá pranic společného) je na tomto fóru víc - a patřím k nim i já.
To jenom abys Akordovo tvrzení nebral příliš vážně a spolehnul se raději na vlastní úsudek.

Zdravím - poota
Ale no tak Půto, však Akord má naprostou pravdu ..... tak nějak. On se magnet skutečně dá použít i jako dokonalá pružina. To použití záleží na perspektivě a mentálních schopnostech každého jedince. Naprostá většina lidí se přes tu "pružinu" nikdy dál nedostala a vyplivali se už na ní. Zajímavé na ní je, že když se ten "magnet" dělá elektrikou, i jako pružina žere energii. Permanentní magnet nikoliv. Není to poněkud podivné? Co ty na to Buky? Jenže to jsou marné řeči. Něco o hrachu a stěně.

Podle fyziků se to má tak, že odtáhneme-li od sebe dva magnety orientované k sobě opačnými póly, nabijeme je potencionální energií. Čím dále od sebe, tím nabitější. Čím nabitější dvoumagnetový systém, tím menší přitažlivá síla. Čím menší přitažlivá síla, tím méně využitelné energie po dané délce dráhy pokud to přitahování chceme využijeme na konání nějaké práce. To má přeci jasnou logiku, nééé? To je jako baterka of Moskviče která dá tím míň džusu za minutu, čím je dobitější. :roll: (tedy ta baterka, ne ten Moskvič)

Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
buky
Zasloužilý člen
Příspěvky: 835
Registrován: ned 17 kvě 2009 22:21
Dal: 10 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Open acces a na čem makám

Příspěvek od buky »

Slavek Krepelka píše:
Zajímavé na ní je, že když se ten "magnet" dělá elektrikou, i jako pružina žere energii. Permanentní magnet nikoliv. Není to poněkud podivné? Co ty na to Buky?
Jo je to tak, trefnej pŕíklad je obyčejnej stykač nebo relé. Tam aby došlo ke trvalému stlačení (natažení) pružiny musí procházet cívkou proud a na to potřebuji energii.
Permanentní magnety na trvalé stlačení pružiny však žádnou energii nepotřebují.

Ovšem aby došlo pŕi per. magnetech k opětovnému roztažení pružiny, tak na to už potřebuji sílu navíc, tudíž podle dnešní fyziky energii.
A to je nepřekonatelnej problém k zacyklení, zatím.


Odpovědět

Zpět na „Seriál o magnetech + Diskuze“