Magnetická Levitace

Své příspěvky můžete psát do "Diskuze".
Magneto
Zasloužilý člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 02 zář 2011 13:28
Dal: 8 poděkování
Dostal: 26 poděkování

Re: Magnetická Levitace

Příspěvek od Magneto »

1)
Wiki pouze konstatuje, že to tak je - já se ptám proč - odpověď žádná.

M

22:13 ... editováno ... část příspěvku vrácena pisateli "k přepracování" ... a to nejen kvůli gram. chybě ... ;) ... A(&F) ...


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Magnetická Levitace

Příspěvek od poota »

Magneto píše: Jak vysvětlíš ten rozdíl mezi horní a dolní rovinou, když tam žádnej nemá co dělat (myslím u toho předchozího schématu...) ???
...
Tak tedy čekám věcnou odpověď :laugh:
Na tom zmíněném schématu je i prostým ničím neozbrojeným zrakem jasně patrné, že ten složený "trámeček" má magnetické pole zcela symetrické podle vodorovné osy!
Nevím jak pro jiné, ale pro mě z toho vyplývá, že je úplně jedno, jestli bude tak, jak je nakreslen a nebo obráceně, tedy tou původně horní stranou dolů. Dalo by se říci, že až sem s Tebou docela souhlasím.
Ovšem dál už se tak pohodově neshodneme ani náhodou!
Jsem totiž takový naiva, že věřím tomu, že si z nás nikdo nedělá blázny a že se opravdu nějaké vlaky díky těmto magnetickým "trámečkům" nad kolejemi vznášejí. Jak jsem již přiznal, na obrázku ten "fígl" skutečně není. Prostou (a logickou ;) ) úvahou jsem došel k tomu, že to tedy musí být v textu. A protože čtu sice pomalu, ale zato velice pozorně, tak jsem to našel hned napoprvé - ten "trámeček" se musí vůči kolejnici pohybovat!
Takže celá ta finta spočívá v tom, že se jedná o interakci mezi "trámečkem" a kolejnicí!
Jak prosté, milý Watsone.
A když už jsem zmínil to otáčení - "trámeček" můžeme nechat tak, jak je, kolejnici přemístit nad něj a při pohybu "trámečku" a nebo kolejnice (nebo obou, prostě nějak vzájemně) se bude vznášet kolejnice.

Zdravím - poota
P.S. A při technické diskuzi není vůbec nutné vzdouvat jakékoli emoce :enaughty:


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Magnetická Levitace

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Magneto píše: Správnost logické úvahy se ověří sama, stačí příklad ... že už ti Slávek opět přisipal body ...
Správnost logické úvahy se ověřuje pokusem, či pokusy, ne tvrzením, či spekulacemi. Jseš línej si toho Halbacha postavit a dokoumat, tak spekuluj, ale o logiku definitivně nejde. Ve skutečnosti je Halbachova soustava a popis logická, protože odpovídá skutečnosti. To zaprvé.
To, že máš s magnetismem a vzájemnými vztahy polí jednotlivých magnetů problém není problémem ani magnetů, ani mnohých lidí, ale Tvůj. To za druhé.
Za třetí, pokud dám někomu ocenění, nebo karmu, je to čistě moje záležitost a naděluju jak mně naprosto subjektivně přijde za vhodné za to, co mi přijde ať už přínosné, humorné, někdy kombinace obého a někdy jenom mluví z duše. Po tom Tobě nic není. Přijdi sem s něčím takovým a dostaneš naděleno taky. To je taky logické. Že se Poota trefí velice často je jeho zásluha, ne moje. Logicky by se dalo usoudit, že skutečnost, že se trefí často bude dána tím, že je Poota puškař :D Avšak skutečnost je dle mého soudu značně jinde. Takže si Magneto ty své opakované, hloupé impertinence laskavě ve vláknech odpusť, přesně jak Ti to říká Anri.

:bye: Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Magneto
Zasloužilý člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 02 zář 2011 13:28
Dal: 8 poděkování
Dostal: 26 poděkování

Re: Magnetická Levitace

Příspěvek od Magneto »

Takže celá ta finta spočívá v tom, že se jedná o interakci mezi "trámečkem" a kolejnicí!

Ta nesymetrie je tam už v základní pětici kvádříků - nezávisle na přítomnosti kolejnice, to je to, na co se ptám, ale zřejmě to žádný důvod nepotřebuje.

Jo a díky za připomínky z řad zbrojního průmyslu i "pomerančové vesnice" :eclap:

Tak schválně - je 2:51 - za jak dlouho asi ta předchozí věta zmizí...?

Magneto

Edit: ... neboj nezmizí ... máš za to +1 (den) ... takže ahoj až na Silvestra ... :bye: ... A(&F) ...
(máš to v součtu za tu "předchozí větu" + za připomínku, co jsem ti editoval před pár hodinami)

PeS: ... a pokud by tě to snad zajímalo, tak je právě 3:15 ... :D ...


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Magnetická Levitace

Příspěvek od poota »

To Magneto:
Mimo téma (offtopic)
máš tady přes sto příspěvků, takže by se dalo očekávat, že už budeš umět pracovat s citacemi, opak je však pravdou. Nebaví mě to pořád po Tobě dávat do pořádku - když to s citacemi neumíš a nejsi ochoten a nebo schopen se to naučit, tak je nepoužívej!
Magneto píše:Ta nesymetrie je tam už v základní pětici kvádříků - nezávisle na přítomnosti kolejnice,..
Já tam vidím symetrii a problém nemám.
Ty tam vidíš asymetrii a máš problém.
Právě v takových případech je vhodné provést ten praktický experiment a na základě jeho výsledku rozhodnout, která "teorie" je správná.
Svého času si sice příliš necením, ale na plané handrkování je ho i tak škoda :bye:

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Nový způsob přeměny energie při levitaci pyr. uhlíku ...

Příspěvek od A(&F) »

... magnetické na mechanickou pomocí světelné ..... :shock: ... úžasné ... :good: ...

[youtube][/youtube]

zdroj: ... http://www.rsc.org/chemistryworld/2013/ ... air-hockey ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Nový způsob přemýšlení

Příspěvek od Slavek Krepelka »

http://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... 79#p123579
Je tu vůbec někdo, kdo má aspoň jakous takous představu, o co jde? Definitivně nejde o nějakou magii.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
django1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 317
Registrován: úte 29 kvě 2012 6:38
Dal: 4 poděkování
Dostal: 60 poděkování

Re: Magnetická Levitace

Příspěvek od django1 »

Holka leží na vhodně tvarované tyči, která má střed otáčení za iluzionistovou levou nohou ( zakrývá ji tělem )
Rameno tyče je patrné v cca 2:40, kdy ji odstrkává zpět za záda. Klasický pouliční levitující mnich, který má hůl schovanou za iluzionistu :)


Zkus se podělit o své zkušenosti namísto hlásání své pravdy. Jsem huhu
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Magnetická Levitace

Příspěvek od Slavek Krepelka »

django1 píše: Holka leží na vhodně tvarované tyči, ....
:D Nikoliv. Jde skutečně o poněkud magnetickou levitaci. Panenka skutečně leží na nějaké podložce, ale tyč to není. To by kolem ní těžko protahoval ten kruh, že? Zkus trafoplechy proložené třeba slídou. Kruhový objezd je danný tvarem pole elektromagnetu na kterém Steve stojí. Zase ty voči. A co ten nejspíše třífázový kabel na který je napojen "větrák"? Podívej se na kabelovou spojku. A proč nemá panenka rozpuštěné dlouhé vlasy? A proč vůbec ten větrák? Ani to není žádná záhadná věda, jenom krásně aplikovaná. Stačí se podívat jak probíhá indukce v trafech a to v jádře, což se dá odvodit z toho, jak probíhá na cívkách, a pak se podívat, jak probíhá v trafoplechu pod vlivem pulsního DC elektromagnetu a s jakým efektem na složení pole (nyní již více elektro, než magnetického), indukovaného v "podložce". Vidíš věci, které vidět chceš a nejsou tam, zatímco nevidíš věci, které tam jsou, stejně jako si nevšímáš věcí, které vypadají nepodstatně. Jak říkával Sherlock Holmes, není důležité pouze to, co se děje, ale i to, co se neděje.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
django1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 317
Registrován: úte 29 kvě 2012 6:38
Dal: 4 poděkování
Dostal: 60 poděkování

Re: Magnetická Levitace

Příspěvek od django1 »

Na to, jak protahuje obruč se podívej ještě několikrát, třeba tě něco napadne ve chvíli, kdy ji vprostřed pohybu protáčí místo aby plynule pokračoval. Viděl jsi někdy bubeníka jak točí paličkou ? Taky jí jen komíhá, ale iluze je dokonalá.. :D Je to klasická iluze a ještě k tomu dost amatérsky provedená. Větrák zakrývá konstrukci za iluzionistovou nohou a odvádí pozornost. Dobře si prohlédni i moment, kdy iluzionista nastupuje na zařízení. Na co je tam černá krytka před níž dává nohu... Ty opravdu vidíš to, co vidět chceš a ne skutečnost.
Naposledy upravil(a) django1 dne pon 13 led 2014 10:22, celkem upraveno 2 x.


Zkus se podělit o své zkušenosti namísto hlásání své pravdy. Jsem huhu
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Magnetická Levitace

Příspěvek od Slavek Krepelka »

django1 píše:Na to, jak protahuje obruč se podívej ještě několikrát, třeba tě něco napadne ...
Jen snad že?¨: " ... námaha marná byla loď se s nima potopila jenom stožár trčel nad mořem. Ve srážním koši... "

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
django1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 317
Registrován: úte 29 kvě 2012 6:38
Dal: 4 poděkování
Dostal: 60 poděkování

Re: Magnetická Levitace

Příspěvek od django1 »

Podobný trik si můžeš i koupit


Zkus se podělit o své zkušenosti namísto hlásání své pravdy. Jsem huhu
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Magnetická Levitace

Příspěvek od Slavek Krepelka »

django1 píše:Podobný trik si můžeš i koupit
Podobné není stejné.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Nikdo
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: stř 05 úno 2014 23:22

Pasivní magnetické ložisko

Příspěvek od Nikdo »

Zdravím,
nevím, kolik z vás je tady techniků, ale vzhledem k povaze místních témat to zkusím.

Oficiálně existují 4 typy ložisek – kluzná, kuličková, vzduchová a magnetická. První dvě se běžně využívají v technice, vzduchovou používají např. zubaři pro velké otáčky a o magnetických se moc nemluví.

Magnetická ložiska se oficiálně dělí na aktivní (využívající elektromagnety) a pasivní (pracující s permanentními magnety). Tady oficiální zdroje končí, jen že si můžete draze pořídit energeticky náročná aktivní ložiska, která jsou jinak v praxi celkem dokonalá.

Na pasivní magnetická ložiska je asi internetové tabu, protože jsem dále nezjistil nic, proto jsem si sestrojil vlastní (funguje).

Teprve dneska mě napadlo kouknout na YouTube pod "magnetic bearing" a viděl jsem tam Teslovu práci a další návrhy, které nejsou moc technicky použitelné, ale občas by to stačilo.

Házivost mého ložiska není okem pozorovatelná, skládá se jen ze 7 patvar-magnetů a výrobně i funkčně je mnohem snazší než kuličková ložiska.

Je to tak jednoduché, že jsem si ho vyrobil úplně sám po půl roce, co studuju obraběče.

Může mi tu někdo vysvětlit, proč se tyhle ložiska běžně nepoužívají/nezkoumají/... když můžou ušetřit velké množství energie?

Vždyť je to tak primitivní, že se mi ani nechce investovat do patentu, protože na to už prostě musel přijít někdo přede mnou. To je jak kdybych si tu chtěl patentovat kolo.

P. S. Promiňte, že jsem se tak rozohnil, ale tohle mi vážně nejde na rozum.


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Pasivní magnetické ložisko

Příspěvek od martin11 »

ahoj :good: pošli sem fotku a drobný výkres ať si uděláme přestavu :idea: ....dík :pivko: m11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Odpovědět

Zpět na „Seriál o magnetech + Diskuze“