Solární regulátor

Elektřina, teplo...
Odpovědět
lukino76
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: pon 09 dub 2012 7:15

Solární regulátor

Příspěvek od lukino76 »

Vlákno čisté, neupravené 2.7.2012 SDK

Zdravím všechny příznivce soláních systému.

Potřebuju rychle poradit jaký regulátor koupit k panelum.
Měl jsem dlouhodobě zapujčený od známého kterému ukradly panely ze zahrádky a 1rok ho nepoužíval.
Ted si pořídil nové a já mu ho musel vrátit.
Bohužel jsem tehdy netušil "vo co go" a jen jsem to zapojil a ono to fungovalo.
Nepamatuji si přesný typ regulátoru co jesm měl pujčený ale vím že byl na 40A.
Jde mi o to že všude píšou(prodejci) poznámku(u regulátoru),že
10A max. 120W(max.výkon sol. panelu) na 12V
20A max. 240W na 12V
30A max. 360W na 12V atd...

Proč nemužu použít třeba 15A regulátor když budu mít panely zapojené sériově (na 43V bez zátěže((zátěž 35V)) max. výkon panelu (na prázdno) bude 11.16A a v zátěži 10.28A???

Panel:...........................2x180W(360W)
Typ:.............................CRM180S/mono
max W:.........................180W
max. V(bez zatížení)........43.0V
max. V(zátěž)................35.0V
max. A(bez zatížení)........5.58A
max. A(zátěž) ...............5.14A

regulátor pojede na 12V a bude napojen na baterii 200Ah(max.1050A)

A ještě jedna otázka.
Kolik bude regulátor "cpát" do baterie W při nabíjení,nebo na to má nějaké omezení?
Přece jenom rvát do 200Ah (vybitý) baterie všech 360W mi příjde hodně.
Těch 10A je OK vzhedem ke kapacitě baterky.
Tím "vybitý baterie" myslím až mi ji odpojí měnič na 220V což je při poklesu pod 10.5V

Všem předem děkuji za rady a vysvětlení a předem upozornuji že nejsem žádný elektroinženýr a pod.


huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Solární regulátor

Příspěvek od huhu »

lukino76 píše: Jde mi o to že všude píšou(prodejci) poznámku(u regulátoru),že
10A max. 120W(max.výkon sol. panelu) na 12V
...............
Proč nemužu použít třeba 15A regulátor když budu mít panely zapojené sériově (na 43V bez zátěže((zátěž 35V)) max. výkon panelu (na prázdno) bude 11.16A a v zátěži 10.28A???
Pokud je vstupní napětí regulátoru 35-43V, tak ho použít můžeš. Pokud je vstupní napětí regulátoru 12-15V, tak ho asi odpálíš.


Někteří lidé mají pocit, že vědí lépe než já co a kam jsem chtěl napsat. Budiž blahoslaveni.
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Solární regulátor

Příspěvek od Akord »

Velká vetšina hlavne levnejších regulátoru nepracují jako pulsní zdroj, pouze jako bezkontaktní spínač, využívajíce fakt, že vstupní solární zdroj je mekký a má omezený proud. Vetšina jich také na vstupu vydrží napetí kolem 50V, ale pokud tam jsou náhodou elektrolytické kondy na nižší napetí, je je treba vymenit. Je možné zapojit i 2 regulátory, pro každý panel zvlášť a společnou baterii.

Kolektor bude v tomhle 12V režimu zatížený o neco vetším proudem, nemel by s tím mít žádný problém, avšak dodá méne, než poloviční výkon, pokud je jeho puvodní napetí kolem 36V. Nebude pracovat vubec efektivne. Paradoxne pro tu jednu baterii je to spíš dobre, protože se neprežere výkonem(nepoleze do ní 360W, ale slabá polovina) .

Mnohem prijatelnejší je pri techto kolektorech predelat "palubní" síť na 24V, kde jsou už pro tento typ kolektoru pomery prakticky v porádku. Nebo použít dražší a méne obvyklý typ regulátoru, který umí fungovat jako pulsní step-down menič. V obech techto prípadech mohou dodat kolektory témer puvodní výkon.


rimi
Nový člen
Příspěvky: 9
Registrován: úte 24 kvě 2011 13:56
Dal: 2 poděkování
Dostal: 4 poděkování

Re: Solární regulátor

Příspěvek od rimi »

Hledej MPPT, ten vyjma ceny ma same +


lukino76
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: pon 09 dub 2012 7:15

Re: Solární regulátor

Příspěvek od lukino76 »

Rimi: MPPT - jj samý + to jo,ale ta cena je trošku horší.

Akord:24v by bylo fajn,ale zatím mám jen jednu baterii takže to potřebuji na 12v.
2há bude časem ale spíš kvuli zvýšení kapacity.
Na 24v bych potřeboval koupit nový měnič a to je zase investice navíc a né malá (nad 2500kč).
Nyní měnič 12v/1000W(2000W) a v záloze starý opravený 12v/600W(1200W).

Mužu výhodně zakoupit tyto 2 typy:

http://www.vykonne-solarni-panely.cz/p/ ... =303&prk=1

měl by mít max. vstup z panelu 50V nebo

http://aukro.cz/solarni-regulator-solar ... 63323.html

zatím nemám zjištěn max. vstup ve V.

Ztráty na "normálním" regulátoru proti MPPT pro mě nejsou až tak podstatné.
Baterie bude vybíjena většinou přes víkend a bude mít celý týden na to aby se nabyla.

Pro nabíjení 200Ah baterie(bohužel jen olovo) 1/10 = 20A a 20Ax12V=240W dobíjení.
360W panely - ztráty "obyč" měniče cca25%(90W) = 270W na dobíjení a to podle mě si ještě měnič sám omezí podle vybití baterie je pořád OK.
Teda pokud to počítám správně.Když tak mě opravte.

A ještě jedna otázečka:Dokážou tyto měniče trvale(přes celý den když svítí) dobíjet těmi 20-25A když mají max.30A,nebo se po nějaké době "přehřejí" a vypnu se dokud nezchládnou?


peg
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 19 črc 2012 14:35

Re: Solární regulátor

Příspěvek od peg »

lukino76

zdravim s tim prvnim regulaorem mam uz prez rok zkusenost ,musel jsem si k nemu udelat odpojovac kvuli prebijeni protoze sice piska kdyz jde do baterek vic jak 14,7V ale neodpoji a neporadi si ,kdyz je vetsi vykon solara nez kapacita baterek.
...koupil jsem velkej panel cca 280w plnej svit 12v 9A ,baterkovy pole- cca 300Ah.zacinal jsem s baterkou 80Ah a stim si fak neporadil musel jsem k nemu pridavat zatez min 4A
takze sice stal v gmku 1000kc ale jeste prace kolem nej...


Odpovědět

Zpět na „Fotovoltaika a solární technika“