Větrná elektrárna (levně)

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Větrné elektrárny

Příspěvek od Palo »

Tak jsem se byl zeptat ohledně větrných elektráren a docela jsem byl mile překvapen...

Ceny větrných elektráren (viz http://www.taawin.cz/):

1. 5.000 W => 585 tis. Kč (možno po částech?)
2. 10.000 W => 560 tis. Kč
3. 15.000 W => 650 tis. Kč
4. 20-25.000 W => 750 tis. Kč
5. Roswell 12.000 W bezhlučná => 1.2 mil. Kč

Zajímavé je, že ČEZ elektřinu prodává (podle toho, co účtuje nám v bytě) za 3,30 Kč za 1 kWh a vykupuje za 2,70 Kč (info od TAAWIN).

Když si vezmu průměrný výkon 10 kW, tak měsíčně budu inkasovat necelých 20 tisíc Kč měsíčně...

Asi do toho půjdu... Stavební spoření mi končí za dva roky :)

Ještě pro přesnost - vrtulové elekrárny mívají hluk do 40 dB, tzn. že by kolem nich do 100 m neměla být žádná zástavba.


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

větrné elektrárny

Příspěvek od jeff »

Taky se mi vždycky líbilo využití větrné energie. Ale na postavení takové elektrárny je potřeba nejlépe vlastnit pozemek v lokalitě, kde neustále proudí vzduch, fouká vítr. Ideální kombinace by byla postavit takovou elektrárnu, připojit ji na síť a dodávat do sítě a po nějakém čase kousek vedle postavit takovou docela malou boudičku a do ní nainstalovat kogenerační jednotku poháněnou vodíkem a taky ji na tu síť nafázovat. To by se všichni divili, kde bereš proud, když žádný vítr už třeba týden nefouká.
Domnívám se, že na výrobu elektřiny a zároneň tepla je nejlepší kogenerační jednotka poháněná vodíkem. Tedom Hořovice je vyrábějí v různých velikostech. Pro účely asi většiny lidí zde by vyhověl typ o výkonu 22kW v elektřině a nějakých 45kW v teple. Jednotka se umí sama nafázovet na síť a regulovat dodávky elektřiny dle svých možností. Stojí nějakých 550 000.- Kč

Jeff


Uživatelský avatar
ZeusJuri
Stálý člen
Příspěvky: 69
Registrován: úte 21 bře 2006 22:45
Bydliště: Ostrava
Dal: 1 poděkování

Větrné elektrárny

Příspěvek od ZeusJuri »



I když nemám auto efektivní výroba vodíku mě velice zajímá.
Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: větrné elektrárny

Příspěvek od Palo »

Jeff píše:Taky se mi vždycky líbilo využití větrné energie. Ale na postavení takové elektrárny je potřeba nejlépe vlastnit pozemek v lokalitě, kde neustále proudí vzduch, fouká vítr. Ideální kombinace by byla postavit takovou elektrárnu, připojit ji na síť a dodávat do sítě a po nějakém čase kousek vedle postavit takovou docela malou boudičku a do ní nainstalovat kogenerační jednotku poháněnou vodíkem a taky ji na tu síť nafázovat. To by se všichni divili, kde bereš proud, když žádný vítr už třeba týden nefouká.
Domnívám se, že na výrobu elektřiny a zároneň tepla je nejlepší kogenerační jednotka poháněná vodíkem. Tedom Hořovice je vyrábějí v různých velikostech. Pro účely asi většiny lidí zde by vyhověl typ o výkonu 22kW v elektřině a nějakých 45kW v teple. Jednotka se umí sama nafázovet na síť a regulovat dodávky elektřiny dle svých možností. Stojí nějakých 550 000.- Kč

Jeff
Přesně tak jsem to myslel - schovat později postavený vodítor (vodíkový motor) to za větrárnu (větrnou elektrárnu :))


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: větrné elektrárny

Příspěvek od Palo »

Jeff píše:...to by se všichni divili, kde bereš proud, když žádný vítr už třeba týden nefouká... ...kogenerační jednotka poháněná vodíkem. Tedom Hořovice
Jeff
Tak jsem se mrkl na Tedom Hořovice a ze začátku by se mi líbila pro začátek na vyzkoušení 100 kW :) No pak rovnou 2010 kW :)
Navíc myšlenku větrárny jsem opustil, protože:

– 2,7 sice platí, ale údajně jen 8 hodin denně, zbytek účtujou 0,58 Kč/kWh – dnes jsem studoval zákony a daně (tfuj)
– mít ji nemusím, návratnost je 5 let a navíc kogeneračku můžu mít oficiálně napojenou na síť a to, co bych do toho vrazil za předpokladu, že bych to měl spuštěný na JOE CELL by se mi mohlo vrátit do 1 roku.

Tak asi tak...


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

to není taková sranda

Příspěvek od jeff »

Opravdu to není žádná p..... Pokud by jsi měl kogenerační jednotku 2MW, asi by jsi měl dost velké problémy s distribucí vyrobené energie. Nevím, jak u vás, ale tady u nás pokud máš předpoklad, že budeš často dlouhodobě odebírat příkon větší než 50kW, máš nárok na vlastní trafostanici 3x22kV/3x230/400V. To se týká sice odběru, ale v dodávkách to asi bude podobné, přece tu jde jen o směr pohybu energie ve vodičích a na to by měly platit stejné předpisy. Pokud jsi odběratel a o trafostanici si zažádáš, jsou rozvodné závody povinny Ti ji dodat a nainstalovat na jejich vlastní náklady. V tomto případě ale nevím, nejlepší by bylo jednotku umístit někam do zrušeného provozu, kde ještě houmeles nerozkradli elektrickou instalaci, aby vše šlo zprovoznit. Nakonec ale takhle velká jednotka asi bude mít výstupní napětí přizpůsobené pro síť 22kV, na těch 230/400V by to byly přece jen dost velké proudy. Třeba se to jednou povede.

Jeff


Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: to není taková sranda

Příspěvek od Palo »

Jeff píše:Opravdu to není žádná p..... Jeff
No, to předpokládám... ...však pro začátek bych uvítal na testy 100 kW s tím, že by měla naškudlit na tu 2 MW :) mimojiné místo, kde bych to rád postavil je hned vedle vysokonapěťového vedení, tzn. předpokládám, že by byla poměrně velká šance realizace...
Každopádně je to otázka toho, co se dozvím, tzn. na realitě budu stavět dál – třeba zjistím, že je to impossible :)


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Opravdu to není sranda

Příspěvek od Ilem »

Jeden čas jsem se o větrnou elektrárnu také docela vážně zajímal, navštívil jsem dokonce jednoho pána na vysočině, který si ji postavil svépomocí. Problém je vtom, že kopec, na kterém stojí by měl být pokud možno holý ze všech stran. I jeden vzrostlý strom ve vzdálenosti třeba 50 m od vrtule může udělat takové turbulence, že když se listy dostanou do rezonance, můžou se rozlámat.


"Dum spiro spero"
Ciceron
kutil
Zasloužilý člen
Příspěvky: 766
Registrován: pát 25 lis 2005 19:33
Bydliště: Morava
Dal: 48 poděkování
Dostal: 269 poděkování

silný vítr

Příspěvek od kutil »

ahojky, nestíhám číst fórum.
Má žena musí mít svatozář, žít s kutilem :D Málem jsem měl od města pronajatý mlýnský náhon ale byl malý spád a malé výkony.
Kolega si již před 30 léty postavil větrnou elektrárnu z vrtule z Dakoty průměr vrtule do 3m. Jednou přišel silný vítr, přetočil generátor a ukroutil hřídel 50mm a vrtule uletěla neznámo kam. Na jaře ji našli družstevníci asi 2 km od baráku zapíchlou v poli. Ještě že to nevletělo do dědiny!
Dnešní systémy jsou již vymakaný, ale i s tímto se musí počítat.
Vydržať honza


Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

hodně silný vítr

Příspěvek od jeff »

Je to tak kutile, takhle dopadne každá větrná elektrárna, která nemá natáčecí lopatky a pojistný mechanismus, ktarý ji při silném větru pomocí kormidla natočí o 90 stupňů, aby se přestala točit.

Jeff


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: silný vítr

Příspěvek od A(&F) »

kutil píše:ahojky, nestíhám číst fórum.
Má žena musí mít svatozář, žít s kutilem :D Málem jsem měl od města pronajatý mlýnský náhon ale byl malý spád a malé výkony.
http://mve.energetika.cz/jineturbiny/setur.htm ... ale to asi znáš ... ;) ... A.


kutil
Zasloužilý člen
Příspěvky: 766
Registrován: pát 25 lis 2005 19:33
Bydliště: Morava
Dal: 48 poděkování
Dostal: 269 poděkování

Re: silný vítr

Příspěvek od kutil »

A(&F) píše:
kutil píše:ahojky, nestíhám číst fórum.
Má žena musí mít svatozář, žít s kutilem :D Málem jsem měl od města pronajatý mlýnský náhon ale byl malý spád a malé výkony.
http://mve.energetika.cz/jineturbiny/setur.htm ... ale to asi znáš ... ;) ... A.
Ahojky, Setura znám, ale já chci víc, s vodíkem se dají dělat divy!!! Ale na rozdíl od jiných si jej eště neumím vyrobit v dostatečném množství. :cry:


kutil
Zasloužilý člen
Příspěvky: 766
Registrován: pát 25 lis 2005 19:33
Bydliště: Morava
Dal: 48 poděkování
Dostal: 269 poděkování

Re: hodně silný vítr

Příspěvek od kutil »

Jeff píše:Je to tak kutile, takhle dopadne každá větrná elektrárna, která nemá natáčecí lopatky a pojistný mechanismus, ktarý ji při silném větru pomocí kormidla natočí o 90 stupňů, aby se přestala točit.

Jeff
Ahojky, tak toto jsem chtěl zkoušet taky, mohl jsem mít v ceně šrotu celou vrtuli s natáčecím zařízením z vrtulníku. Délka jednoho listu 7m z duralu, relativně lehké ale nemám to kde umístit, málem sem brečel když to řezali.


Uživatelský avatar
Merlin
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1764
Registrován: sob 21 říj 2006 0:32
Bydliště: Severní Morava
Dostal: 54 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: hodně silný vítr

Příspěvek od Merlin »

kutil píše: Ahojky, tak toto jsem chtěl zkoušet taky, mohl jsem mít v ceně šrotu celou vrtuli s natáčecím zařízením z vrtulníku. Délka jednoho listu 7m z duralu, relativně lehké ale nemám to kde umístit, málem sem brečel když to řezali.
Stačilo skočit po tom natáčecím zařízení a hřídeli. Ten se hned tak neukroutí.


The hardest part of being a teacher is not teaching what I know but knowing what not to teach.
-----------------------------------------------------
Peter

Větrné elektrárny

Příspěvek od Peter »



Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“