Ostropestřec mariánský

Moderátor: aNONym

Odpovědět
Epiploicum
Nový člen
Příspěvky: 9
Registrován: sob 21 črc 2012 8:44
Kontaktovat uživatele:

Ostropestřec mariánský

Příspěvek od Epiploicum »

Znáte někdo nebo používáte Ostropestřec mariánský? Je to hit poslední doby, ale dle zdrojů je to byliny hojně používáná již staletí a její součást sylimarin je i v komerčně prodávaných lécích...


Uživatelský avatar
rival
Hlavní admin - živý člověk
Příspěvky: 1220
Registrován: stř 16 lis 2005 9:44
Bydliště: severní­ čechy
Dal: 14 poděkování
Dostal: 226 poděkování
Pohlaví:
Kontaktovat uživatele:

Rozemletá semena

Příspěvek od rival »

Shodou okolností, jsem Ostropestřec mariánský začal užívat před pár týdny. Na Slobodnom vysielači (SR) jsem o něm zaslechl, že velmi účinně chrání a regeneruje játra. Bylo zde řečeno, že zdravá játra mají velký vliv i na kvalitu zraku. Níže uvedené doporučení, prý může zlepšit zrak až o několik dioptrií. Bylo doporučováno brát denně lžičku rozemletých semen ( mně se osvědčil tento tříštivý kávomlýnek ) a to po dobu šesti měsíců. Semena jsem zakoupil zde.

Chystám se do vysílání našeho rádia zařadit několik nově převzatých pořadů o zdraví ze Slobodného vysialača. Pokud se mi podaří najít i ten, kde zazněl výše uvedený recept, budu Vás v tomto vláknu o jeho odvysílání informovat.


rival - živý člověk
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Ostropestřec mariánský

Příspěvek od A(&F) »

Epiploicum píše:Znáte někdo nebo používáte Ostropestřec mariánský? Je to hit poslední doby, ale dle zdrojů je to byliny hojně používáná již staletí
... znám a užíval jsem ...... kdysi, hodně dávno ...... na přelomu 12 a 13 roku mě totiž potkala mononukleóza a těžce mi poškodila játra (i díky přístupu dětské doktorky, která nejdříve ze mě udělala simulanta, později to léčila coby těžkou angínu :bhead: ... teprve až na základě kolapsu jsem se v bezvědomí ocitnul v nemocnici, kde zjistili, co za tím opravdu stojí = několik měsíců na izolaci infekčního oddělení, atd.) ... a ačkoliv se mi následně dostalo té nejlepší péče, tak "játro" bylo v "háji" ... = žádné tuky, nic smaženého, žádné čokolády, později ani žádný alkohol, hlavně absolutně žádný česnek (i jedna topinka jím potřená u mě vyvolávala těžké stavy, ze kterých jsem se pak dostával aj několik dní) ...... kdy díky svým příbuzným (babička od mé máti bylinkářka/léčitelka ... + ze strany táty pak řada lékárníků, někteří z nich dokonce pamatující první republiku, např. má prababička a prastrýc, tedy doby, kdy lékárnictví bylo postaveno především na přírodě) jsem se krom mnohého jiného dostal i k Ostropestřci ...... určitě mi tenkrát tak nějak pomohl (byť hodně pozvolně, ale koncem středoškolského studia jsem si již mohl dát se svými spolužáky pivo, aniž bych poté řadu dní trpěl, stejně tak jsem potom již mohl jíst i jídla smažená na něčem jiném než na másle), ... ale pořád stále to bylo o dodržování diety (česnek jsem nemohl pořád, stejně tak uzeniny, čokošku, atd. ) ...... a jak jsem již psal dříve (https://upramene.cz/forum/viewtopic.php? ... %2A#p53670 + https://upramene.cz/forum/viewtopic.php? ... 2A#p105295 ), tak toto vše zmizelo jak "mávnutím proutku", během cca tří měsíců, hned poté, co jsem před lety objevil Kotvičník ... :) ...... takže dnes (bez obav ze silné bolesti v pravém podžebří), střídmě/v rámci možností, užívám všech "zakázaných neřestí", jenž jsem si (během těch předchozích cca skoro 30-ti let) musel odpustit ... ;) ...

... aby to snad někdo nepochopil špatně, tak Ostropestřec zcela určitě nezavrhuji, jenom vím, že v oblasti jater a trávicí soustavy rozhodně nemá až takové "bájné" regenerační účinky, jaké jsou mu přisuzovány ...... což koneckonců může potvrdit i několik mých pacošů, kteří si pomocí něj dlouhé roky marně snažili "opravit játra" (poškozená vlivem užívání léků, alkoholem, onemocněním, atd.), ale po nasazení kotvičníku se jim tato během velmi krátké doby spravila a začala zase fungovat, tak jak mají ... :) ...

pozn: ... navíc, semínka Ostropestřce (a výrobky z něj) poměrně velmi rychle degradují, zvláště pak v rozemletém či jinak upraveném stavu (vlivem oxidace) ... nejvhodnější je proto uchovávání za nízkých teplot (v lednici) a důkladné rozmělnění (rozmačkáním/lisováním) provést až těsně před užitím ...

... jinak, novodobý boom ohledně Ostropestřce byl cca před 15 lety, kdy se několik českých vědců snažilo na trhu prosadit z něj vyvinuté léky ... "hitem" bych dnešní stav již rozhodně nenazýval ... :ewhistle: ...
Rival píše:..... jsem o něm zaslechl, že velmi účinně chrání a regeneruje játra. Bylo zde řečeno, že zdravá játra mají velký vliv i na kvalitu zraku. Níže uvedené doporučení, prý může zlepšit zrak až o několik dioptrií.
... i o zraku jsem se již zmiňoval, viz odkazy výše ... neboť Kotvičník dokáže to samé a mnohem rychleji (+ má spoustu dalších úžasných pozitivních účinků i na všechny další orgány ... na tělesnou schránku i na psychiku) ...

... mmch, Rive, dříve se na zmíněné (a mnohé další) záležitosti hojně užívaly docela obyčejné kvasnice ...... Q: takže, kdy jsi měl naposledy drožďovou polévku či pomazánku ?? ... :ethink: ... (neb těch pár "kvasničáků" vypitých 2x do roka u Jeffa to nevytrhne :D) ...... kdy jistě nejlepší volbou jsou kvasnice pivovarské, jenž jsou sice dražší (zvláště pak, jsou-li pořízeny prostřednictvím kvelbů zaměřených na zdravou výživu) .... naštěstí se však velmi snadno a rychle množí, mají-li vhodné podmínky, stále pořád dokola .... :arrow: ... základní návod je např. zde http://domacipivovar.webnode.cz/vse-o-v ... h-kvasnic/ nebo zde http://www.tourdebier.cz/francek/1-gram-kvasnic-staci/ ...... a jelikož klíčení obilek + jejich následné sušení v domácích podmínkách jest dosti slušná pakárna, je lepší si rovnou na netu zakoupit hotový slad (stačí ten nejlacinější, navíc na pěstování kvasnic ho není potřeba až tolik) .... popř. si v cukrovaru zakupte kanystřík melasy (cca 15 korun/litr) nebo použijte jiné alternativní kultivační prostředí (v nejhorším možno použít obyčejný základ pro klasický kvas, popř. po přidání trochy chleba a cukru lze pomocí kvasinek znovu rozkvasit i zakoupené kvalitní nízkostupňové pivo, atd.) ...... celoročně tak budete mít za pár korun neustále po ruce zásobu čerstvé kvalitní potraviny/léku, jenž najde uplatnění i při přípravě těsta, ale třeba aj při výrobě vlastního domácího pivka ... :pivko: ...

... :bye: ... Anri ...

-------------
upoz.: ... pokud si dobře pamatuji, tak užívání kvasnic není vhodné pro lidi s bezlepkovou dietou, ale žádnou osobní zkušenost s tím nemám ...

doplněno: ... Kterak uchovávati pivovarské kvasnice ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
abul
Zasloužilý člen
Příspěvky: 207
Registrován: pát 16 dub 2010 6:34
Dal: 106 poděkování
Dostal: 197 poděkování

Re: Ostropestřec mariánský

Příspěvek od abul »

Ostropestřec užívám spolu s kurkuminem, každé ale připravované a uchovávané zvlášť. Užívám i kotvičníkovou tinkturu, novou várku ale ještě nemám vylouhovanou. Ostropestřec také melu kávomlýnkem, konzervuji ho v oleji a uchovávám tuhle hustou pastu v lednici, kde je potom kdykoli připravená k užívání. Tím se částečně zpomalí i oxidace a navíc je to daleko poživatelnější forma, nežli prášek. Pokud jde o srovnání kotvy, ostropestřece a kurkuminu, tak při samostatném užívání jsem nepozoroval nijak výrazný efekt ani u jednoho. Dohromady je to mnohem lepší.


Když mluvíš, tvá slova by měla být lepší než ticho.
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Ostropestřec mariánský

Příspěvek od A(&F) »

Zdravím Tě, Albul-e, ...

... pokud to není příliš osobní, ... Ostropestřec jsi začal užívat kvůli nějakému konkrétnímu problému nebo jej zkrátka preventivně dlabeš, abys měl "lepší život" ?? ... :) ...

... :bye: ... Anri ...

----------------
Q: ... mmch, jak bys hodnotil stav svého těla než jsi začal užívat detox/regenerační bylinné produkty?? ... (vzhledem k životosprávě) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
abul
Zasloužilý člen
Příspěvky: 207
Registrován: pát 16 dub 2010 6:34
Dal: 106 poděkování
Dostal: 197 poděkování

Re: Ostropestřec mariánský

Příspěvek od abul »

A(&F) píše: Ostropestřec jsi začal užívat kvůli nějakému konkrétnímu problému nebo jej zkrátka preventivně dlabeš, abys měl "lepší život" ??
Ostropestřec jsem začal užívat kvůli eliminaci negativních účinků silných antibiotik. Myslím, že něco podobného jako Ty, jen s tím rozdílem, že já jsem antibiotika užíval už jako dopělý a dobrovolně. Ostatně jsem toho názoru, že antibiotika jsou v pořádku, pokud je situace, resp. infekce, závažná. Ta druhá čás věty je klíčová. Potom je třeba napravit škody a k tomu máme třeba Ostropestřec nebo Kotvu. Určitě nedávám rovnítko antibiotika=zlo :) , to přenechám zdravějším. Samozřejmě jejich nadužívání je špatně, ale pokud je člověk sám sobě doktorem, lze to ukočírovat.
A(&F) píše: mmch, jak bys hodnotil stav svého těla než jsi začal užívat detox/regenerační bylinné produkty?? ... (vzhledem k životosprávě) ...

Stav mého těla? Poměrně časté záněty např. močových cest, náhlé infekce, něco jako ataky. Životosprávu jsem měl, řekl bych, zcela průměrnou. Jedl jsem všechno, nechlastal jsem příliš, ale jak vidět nesedělo mi to. Celé to postupně ustávalo díky celé řadě postupů od hladovek, klystýrů, očist až po tyhle byliny a změnu stravy.Je toho samozřejmě víc a různé postupy nebo doplňky spolu synergizují. Do toho synergického efektu musím ale zahrnout i ta antibiotika. Například propolis zvyšuje jejich účinnost, lze teda snížit dávky a zkrátit dobu užívání... jen příklad.


Když mluvíš, tvá slova by měla být lepší než ticho.
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Ostropestřec mariánský

Příspěvek od A(&F) »

... díky za odpověď !!! ...

... on totiž Ostropestřec vcelku dobře účinkuje v oblasti regenerace jaterních buněk, pokud poškození nejsou příliš rozsáhlá + nejsou způsobena alkoholem (tzv. "nealkoholové poškození jater") ... tedy v těch případech, kdy jejich poškození vzniklo působením léků a jedů (HA, ATB, chemo, kortikoidy, průmyslové toxické látky, otravy houbami, atd., atd.) ...... s "alkoholovým poškozením jater" (popř. při poškození většího rozsahu) si však už moc zdárně neporadí (viz výše, zkušenosti mé + mých pacošů) ... kdežto Kotvičník zvládne to i to, navíc za jím iniciované podpory vyčištění/detoxu celého organismu dojde ke zlepšení zdravotního stavu v dalších směrech ...

... až bude více času, možná o "Ostropestřci m. versus další detox/regenerační byliny" napíši ještě pár doplňujících informací (neb v rámci studia jsem nad tímto dokonce uvažoval coby o tématu závěrečné práce ... ve finiši pak vyhrálo pojednání "O vlivech HA na ženský organismus" :) , kde jsem se nakonec stejně o Kotvě i o Ostropestřci několika stránkově obšírněji rozepsal ... :D ) ...

... :bye: ... Anri ...

---------------------
PeS: ...
abul píše:.... Například propolis zvyšuje jejich účinnost, lze teda snížit dávky a zkrátit dobu užívání... jen příklad
... and ...
abul píše:Pokud jde o srovnání kotvy, ostropestřece a kurkuminu, tak při samostatném užívání jsem nepozoroval nijak výrazný efekt ani u jednoho. Dohromady je to mnohem lepší.
... tak k tomu kurkuminu (a sylimarinu/silybinu z Ostropestřce) zkus ještě přidat piperin (Pepř černý/Pepř dlouhý) ... viz např. Modulatory effects of curcumin, silybin-phytosome and alpha-R-lipoic acid ..., popř. Targeting breast stem cells with the cancer preventive compounds curcumin and piperine, atd. ... ;) ... popř. ještě přidej capsaicin ... ;) ;) ... a když přidáš i astragalany a astragalosidy (Kozinec blanitý/Astragalus membranaceus), tak ;) ;) ;) ...... neb jejich vzájemná interakce je potvrzena nejen tisíciletými zkušenostmi, ale již i dokázána na věd. úrovni ...
(info4SDK: ... "věd. úrovni" = "vědistické úrovni" :laugh: )


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
abul
Zasloužilý člen
Příspěvky: 207
Registrován: pát 16 dub 2010 6:34
Dal: 106 poděkování
Dostal: 197 poděkování

Re: Ostropestřec mariánský

Příspěvek od abul »

Ahoj Anri. O kombinaci kurkumin-piperin jsme s někým diskutovali myslím v jiném vlákně, teď přesně nevím kde. Beru to jako samozřejmost. Pokud objednávám kurkumin, tak automaticky k němu i piperin. Výjimkou je jen použití kurkuminu do masti, tam piperin nedávám, nemuselo by to být vždy příjemné :lol: . Kapsaicin jsem zatím nezkoušel, ale papričky mám rád :) .
Díky za informaci o Kozinci, to jsem nevedl v patrnosti, může se to hodit. Co do antibiotického působění mě napadla Lichořeřišnice, která ale jinak nemá tak široké pole účinků.
Když už jsme u prochlastaných jater. Nemáš nějaký tip na léčení "nevyléčitelného" chronického zánětu slinivky?


Když mluvíš, tvá slova by měla být lepší než ticho.
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: piperin, kozinec, pankreas - slinivka, ATB, atd. ...

Příspěvek od A(&F) »

Ahoj Abul-e ...

... jj, diskutovali, nějak mi to v létě uniklo, zrovna jsem si to dohledal ... (bylo to ve zdejším "historicky prvním vlákně o zdraví", jenž zřejmě také zapříčinilo, že poslání FuP se postupně časem přesunulo z původně technické až do dnešní alternativně-léčitelské roviny ... :) ... https://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=140435#p140435 )
... jinak, co se týče piperinu, tak do mastí bych se ho (coby speleolog "macochista" :D ) určitě nebál, viz např. https://upramene.cz/forum/viewtopic.php? ... %AD#p46139 ... a souvislosti ohledně capsaicinu jsem rovněž nedávno opět připomenul (https://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=108382#p108382 + následná strana) ...
... za Kozinec poděkuj Muflonkovi, neb díky němu jsem se o něm kdys dozvěděl, ... kdy (zdejší většinou doposavad nedoceněné) telomery přišly až později a najednou to začalo dávat smysl (kdyžtak si dohledej souvislosti mezi Kozincem + telomery, tady i mimo) ...
... a co se tejče pankreatitidy, tak až do letošního jara jsem u těchto pacošů praktikoval různé bylinné léčby (založené především na Hořci, receptury vesměs po mé babičce), dále kompletním rako-postupem/dietou(nevím zda-li jsi četl), společně s bylinkovým detoxem a následným pročištěním žlučníku ("šutrodrtičem" + dle Zajdy) ... pak ale Mlčochajda vypustil tematicky laděný článek, v němž jsem objevil pár nových věcí ... :) ... http://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/ ... e-tinktury ...
... ATB působení má i Řepík ... viz léčení HaFina (což jsi ale četl, jelikož je tam od Tebe :good: ) ...

... měj se fajn ... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
boss333cz
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: pon 11 led 2016 9:46

Re: Ostropestřec mariánský

Příspěvek od boss333cz »

Dobrý den,
jelikož koukám že se zde jedná o odborníky v bylinkářství, tak vás žádám o radu v užívání ostropestřce popř. kotvičníku. Nevím co je lepší užívat, podle toho co jsem přečetl výše ve vaší diskuzi a i jinde.
Je tedy možné užívat zároveň Kotvičník a Ostropestřec? Jedná se mi zejména o pročištění nebo regeneraci jater, tím způsobenou únavu svalů, nechuť a vše s tím spojené.
Doporučíte mi, kde je nejlepší nakoupit (účinnost), v jakém zpracování (drcené, tobolky, olej atd.) a jaké dávkování?
Předem děkuji za odpovědi.


Uživatelský avatar
abul
Zasloužilý člen
Příspěvky: 207
Registrován: pát 16 dub 2010 6:34
Dal: 106 poděkování
Dostal: 197 poděkování

Re: Ostropestřec mariánský

Příspěvek od abul »

boss333cz píše:Dobrý den,
jelikož koukám že se zde jedná o odborníky v bylinkářství, tak vás žádám o radu v užívání ostropestřce popř. kotvičníku. Nevím co je lepší užívat, podle toho co jsem přečetl výše ve vaší diskuzi a i jinde.
Je tedy možné užívat zároveň Kotvičník a Ostropestřec? Jedná se mi zejména o pročištění nebo regeneraci jater, tím způsobenou únavu svalů, nechuť a vše s tím spojené.
Doporučíte mi, kde je nejlepší nakoupit (účinnost), v jakém zpracování (drcené, tobolky, olej atd.) a jaké dávkování?
Předem děkuji za odpovědi.
Odborníci, jo? :laugh: Dobrá, ale lze Ti odpovědět spíš jen obecně, protože to, co perfektně funguje u jednoho, nemusí mít u dalšího člověka žádný efekt. Kombinace ostropestřec/kotvičník ano, v tom nevidím žádný problém a sám to tak užívám. Nákup je tak trochu loterie, nikdy přesně nevíš jaká kvalita bylin to bude. Výjimkou může být snad je koupě od kamaráda nebo známého, když vím co a jak dělá. To není můj případ, já nakupuji na http://www.salviaparadise.cz. Jestli je kvalita lepší či horší než jinde nedokážu posoudit, odjinud jsem snad ještě nebral i když by mně zajímalo srovnání třeba s Pištovým kotvičníkem, Anri ho chválí.
Pokud jde o "skupenství", tak ostropestřec nakupuji v celých semenech, který před přípravou pomelu kávomlýnkem, viz. diskuze výše. Kotvičník koupím jako drť, ze které louhuju tinkturu. Takže za mně asi tak.


Když mluvíš, tvá slova by měla být lepší než ticho.
Odpovědět

Zpět na „Bylinky a jiné léčivky“