Nikola Tesla - souhrn dostupných informací

Filosofie přírodních jevů.
Odpovědět
pdp7
Starší člen
Příspěvky: 167
Registrován: stř 31 črc 2013 16:14
Bydliště: Nádražní 282, Zákupy
Dal: 3 poděkování
Dostal: 46 poděkování

Re: Nikola Tesla - souhrn dostupných informací

Příspěvek od pdp7 »

Oznamuji všem, že dřív mnou plánovaný pokus o vybíjení velkého kondenzátoru 500nF/32kV přes rychlé rotační zhášené jiskřiště ruším a pokusím se znovu udělat to magneticky zhášené ovšem s elektromagnetem s podkovovitým jádrem z měkké oceli. Tím by snad mohl být požadavek jednoho pole splněn. Ozvu se začas s výsledkama. 8)


pdp7
Starší člen
Příspěvky: 167
Registrován: stř 31 črc 2013 16:14
Bydliště: Nádražní 282, Zákupy
Dal: 3 poděkování
Dostal: 46 poděkování

Re: Nikola Tesla - souhrn dostupných informací

Příspěvek od pdp7 »

Pár fotek ze začátku stavby jiskřiště http://pdp7.rajce.idnes.cz/Magneticky_z ... jiskriste/


pdp7
Starší člen
Příspěvky: 167
Registrován: stř 31 črc 2013 16:14
Bydliště: Nádražní 282, Zákupy
Dal: 3 poděkování
Dostal: 46 poděkování

Re: Nikola Tesla - souhrn dostupných informací

Příspěvek od pdp7 »

Čus, tak jsem po prvních testech jiskřiště, a musím oznámit, že to nefunguje! Na elektromagnetu mám navinuto cca 1600z (asi 250m CuL drátu 0,6mm) a při 12V to bere 1A, tudíž 12W. Kondenzátor mám 24kusů 100nF/1kV MKT zapojených do série, výsledná kapacita 4,16nF. Primární cívku mám solenoid průměr 75mm, výška 50mm, 14 závitů drátem 2,5mm2, indukčnost jsem spočítal na 13μH. Rezonanční kmitočet je kolem 650kHz.
Mezera mezi pólovými nástavci elektromagnetu je 10mm. Elektromagnet napájím z regulovaného zdroje, takže si můžu nastavit sílu magnetu. Elektrody jiskřiště jsem udělal z 16mm2 Cu drátu, přičemž jejich vzdálenost můžu měnit v rozmezí 0 - 6mm, mohl bych i více, ale to už mám strach o VN sondu k osciloskopu, 7 táců by bolelo.
Celé to kontroluju osciloskopem a ať už se snažím jakkoliv, tak se délka tlumených kmitů nikterak nemění. Přemýšlel jsem jestli není energie z kondenzátoru při výboji v jiskřišti prostě na ten okamžik moc velká a průtok magnetismu to nezvládne zhasnout. Už jsem zkoušel různě počítat výkon elektromagnetu ku té energii uvolněné v mezeře jiskřiště podle vzorce energie v kondenzátoru v Joulech a nejpíš to dělám blbě.
Přemýšlel jsem jestli prostě nedat větší indukčnost, možná by to pomohlo.

Jaký na to máte názor vy?


pdp7
Starší člen
Příspěvky: 167
Registrován: stř 31 črc 2013 16:14
Bydliště: Nádražní 282, Zákupy
Dal: 3 poděkování
Dostal: 46 poděkování

Re: Nikola Tesla - souhrn dostupných informací

Příspěvek od pdp7 »

Nepomohlo. Magnetický pole tam vůbec nic nedělá.


pdp7
Starší člen
Příspěvky: 167
Registrován: stř 31 črc 2013 16:14
Bydliště: Nádražní 282, Zákupy
Dal: 3 poděkování
Dostal: 46 poděkování

Re: Nikola Tesla - souhrn dostupných informací

Příspěvek od pdp7 »

Říká mi to trhni si. Asi jsem vyrobil horčicový mikrofon a je to tady jak z příběhu "Jak se nic nedělo" :lol:
A Pooto, mohl by jsi napsat co přesně si dělal ty s tím jiskřištěm a čeho ses dopracoval, protože jestli má tohle vlákno mít nějakou cenu, bylo by dobrý tu o tom psát. Co je mi platný přeložený článek od Gewa, když tu každý o tom jen žvatlá papulou, nebo maluje na papír, ale ve skutečnosti když se o to člověk snaží prostě se nedaří. Kýžený efekt zhášení se prostě nedostavuje.
Možná sem dám odkaz na video, až mi trochu splaskne nafouknutá huba.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Nikola Tesla - souhrn dostupných informací

Příspěvek od poota »

Někde jsem to tu popsal a dal jsem i fotky.
Jiskřiště se chovalo jako běžné jiskřiště a vliv magnetu nebyl nijak patrný, což jsem přičetl nedokonalosti magnetu, který nebyl podkovovitý, ale "C" složené z menších neodymů. Jako jiskřiště jsem použil upravené automobilové zapalovací svíčky.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
pdp7
Starší člen
Příspěvky: 167
Registrován: stř 31 črc 2013 16:14
Bydliště: Nádražní 282, Zákupy
Dal: 3 poděkování
Dostal: 46 poděkování

Re: Nikola Tesla - souhrn dostupných informací

Příspěvek od pdp7 »

A už si viděl moje fotky? http://pdp7.rajce.idnes.cz/Magneticky_z ... jiskriste/
Mám sice elektromagnet ale je to C. Sílu magnetu těžko hodnotit ale když na to železné U jádro přiložím třetí kus železa a vlastně uzavřu smyčku, rukou to pod proudem neodervu. Tolik asi k síle magnetu.
Jediné co mě napadá je vyměnit VN zdroj, protože ten křáp je to jediný co jsem ještě neměnil, a o čistým nezvlněným SS napětí se mu jen zdálo.
Mám doma dvě NSTčka 6000V 37mA a zrovna jsem na aukru koupil ještě 1 kousek. Takže využiju 3fázovýho proudu a usměrním 6ti diodama takže napětí už by nemělo procházet nulou. Asi ještě připojím vyhlazovací kondík, i když by mě zajímalo kde ho seženu :lol: Na výstup tlumivku a tradá.


pdp7
Starší člen
Příspěvky: 167
Registrován: stř 31 črc 2013 16:14
Bydliště: Nádražní 282, Zákupy
Dal: 3 poděkování
Dostal: 46 poděkování

Re: Nikola Tesla - souhrn dostupných informací

Příspěvek od pdp7 »

poota píše:Někde jsem to tu popsal a dal jsem i fotky.
Jiskřiště se chovalo jako běžné jiskřiště a vliv magnetu nebyl nijak patrný, což jsem přičetl nedokonalosti magnetu, který nebyl podkovovitý, ale "C" složené z menších neodymů. Jako jiskřiště jsem použil upravené automobilové zapalovací svíčky.

Zdravím - poota
A můžeš napsat čím si to napájel?


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Nikola Tesla - souhrn dostupných informací

Příspěvek od poota »

Můžu - VN obvodem z napájení monitoru 20"

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
pdp7
Starší člen
Příspěvky: 167
Registrován: stř 31 črc 2013 16:14
Bydliště: Nádražní 282, Zákupy
Dal: 3 poděkování
Dostal: 46 poděkování

Re: Nikola Tesla - souhrn dostupných informací

Příspěvek od pdp7 »

:epray: Jeffův wireless alias one wire simulating earth is no the same of 7dní čili tejden :lol:


pdp7
Starší člen
Příspěvky: 167
Registrován: stř 31 črc 2013 16:14
Bydliště: Nádražní 282, Zákupy
Dal: 3 poděkování
Dostal: 46 poděkování

Re: Nikola Tesla - souhrn dostupných informací

Příspěvek od pdp7 »

Tak co bouráci, máte zájem vidět teslův jev? Na požádání pošlu video, ale pozor, nabídka platí hodinu od zveřejnění tohoto příspěvku. Kdo příjde pozdě má smolíka ;)


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Nikola Tesla - souhrn dostupných informací

Příspěvek od lajos »

Škoda že není ocenění "palec dolů" bez váhání bych ti ji přidělil


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Nikola Tesla - souhrn dostupných informací

Příspěvek od martin11 »

pdp7 píše:Tak co bouráci, máte zájem vidět teslův jev? Na požádání pošlu video, ale pozor, nabídka platí hodinu od zveřejnění tohoto příspěvku. Kdo příjde pozdě má smolíka ;)

...kurva ... a já se tak těšil.... :bhead: :help: ...a zrovna jsem to prosral....byl jsem mimo...
bude ještě další šance to někde vidět...???....
....šlo by to poslat dodatečně....za pivo u jeffa :pivko: martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
diodak
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: pon 17 lis 2014 23:15

info o SSTC na 230v

Příspěvek od diodak »

ahoj jsem tu kvůli tomu ze už sem stavěl teslův transformátor ale jen na 12v ale chci si postavit SSTC na 230v již sem se o to pokoušel tak mi párkrát vyhořely koncáky a byl jsem s toho jen neštastnej :? tak se chci zeptat jestli mate nejaky schema a podrobne popisky toho SSTC taky jsem dost koukal po netu a hodně používaji bastlíři 2 IO obvody UCC37321/2 ale jak už sem zjistil tak u nás se neda sehnat . jestli vás zajíma ten můj malý sstc na 12v tak jsem stavel od skoryho :) když tak pošlu fotečky :)


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Nikola Tesla - souhrn dostupných informací

Příspěvek od lajos »

Doporučuju ti navštívit stránky danyk.cz , pokud jsi je ještě neviděl ale mysli také na svůj život a zvaž na co máš. Můžeš zjistit jaké budiče Fetů používá třeba IR2153 (popř jak scháněl ty rychlejší) atd. jsou tam poučné konstrukce včetně fotek.


Odpovědět

Zpět na „Universum“