Fotovoltaika (levně)

Elektřina, teplo...
Odpovědět
xzzzx
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: stř 14 bře 2007 10:52
Bydliště: Valtice
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Fotovoltaika (levně)

Příspěvek od xzzzx »

Vlákno čisté, neupravované 1.6.2012 SDK

Tohle téma mi tu vždy chybělo a proto prosím kdo má něco zajimavého okolo fotovoltaiky račte. Pro ty co se jim zdá fotovoltaika drahá a nevyplatí se ať táhne do boxárny. ;)

Z.
Naposledy upravil(a) xzzzx dne čtv 11 čer 2009 20:20, celkem upraveno 1 x.


Svět zboř! Já budu stát.
Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Fotovoltaika

Příspěvek od jeff »

drahá je a samozřejmě nesmyslně, náklady na její výrobu zase tak vysoké nejsou, ale to je takový trend, stejně jako u solárních panelů na ohřev vody. Když ale vezmeme v úvahu životnost fotovoltaických panelů, která se udává cca 25 roků, tak zjistíme že ještě dražší než panely samotné jsou zařízení k uchovávání vyrobené energie - akumulátory. Vyrábějí se olověné, určené speciálně pro provoz s fotovoltaickým systemem a ve srovnání s běžnými startovacími bateriemi je jejich cena přímo astronomická. Všechno se odvíjí od toho, co je dobré, aby se prodávalo a co je vhodné méně. Prostě kdo chce něco méně obvyklého, tak si musí připlatit, jako to bývalo za bolševika. Rozhlas po drátě, kde byla jediná stanice Praha tenkrát stál měsíčně 5,-Kčs a přístroj dodávali s objednávkou zdarma. Naproti tomu televize, to už bylo o něčem jiném. Černobílá stála kolem 4 000,-Kčs a barevná slovenské výroby ještě v 80 létech minulého století kolem 13 000.-Kčs. To jsem napsal jen pro srovnání, že každý režim má své zboží pro běžnou denní potřebu a pak "lepší", nebo pro dnešní dobu "méně potřebné", možná také "nežádoucí" a pak se podle toho vytvoří odpovídající cena.
XZZZX nezlob se, fotovoltaiku mám rád, nějaké panely jsem také koupil a prováděl s nimi experimenty, ale musel jsem to sem napsat, protože aby měl fotovoltaický system praktický význam , aby mohl fungovat jako prakticky využitelný zdroj energie, musí být doplněn ještě třeba malou větrnou, nebo vodní elektrárnou, která by částečně snížila cenu za vyrobenou kWh. Nicméně fotovoltaika je jeden ze základních nezávislých, ostrovních zdrojů energie a určitě by se na ni nemělo zapomínat a mít o ní alespoň základní přehled a nějaké zkušenosti s jejím využíváním.

Jeff


xzzzx
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: stř 14 bře 2007 10:52
Bydliště: Valtice
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotovoltaika

Příspěvek od xzzzx »

jeff píše:Když ale vezmeme v úvahu životnost fotovoltaických panelů, která se udává cca 25 roků, tak zjistíme že ještě dražší než panely samotné jsou zařízení k uchovávání vyrobené energie - akumulátory. Vyrábějí se olověné, určené speciálně pro provoz s fotovoltaickým systemem a ve srovnání s běžnými startovacími bateriemi je jejich cena přímo astronomická.
Ta zivotnost je minimmalne 25let a po teto dobe se zacina menit ucinost panelu pokud se nepletu ne? Takze teoreticky muzes mit 40let stary panel s 50% vykonem jako ma novy panel ne? Jak casto se baterie meni(kolik let vydrzi)?
Vcera jsem vyhrabal v dilne fot.clanek 15x5cm s upadlima kontaktama cim se lepi kontakty? Dava cca 8V tak ze pro napajeni 6V by melo stacit. Jak je to s regulaci napajeni? Staci tam jenom dioda nebo je treba nejaky spec. obvod?
Fotovoltaika ma sve kouzlo. Nic se netoci a primo s toho leze el. energie. To ze je draha je jedina spatna vlastnost.
Ale mam reseni: místo 4kc za KW budu od zitrka davat +9kc do prasatka jakoze na ekologickou energii. Za rok to mam 25tisíc no a mam treba na panel a baterku. Mozna za dvacet let reknu Eonu at si ty draty pridou zmotat. Nekde v Africe na to jede cela "vesnice" projekt vedli nejaci cesi.

Dik vsem za odpovedi a informace.

Z.


Svět zboř! Já budu stát.
Uživatelský avatar
MilMAX
Starší člen
Příspěvky: 183
Registrován: úte 24 dub 2007 19:04
Bydliště: Kobylí
Kontaktovat uživatele:

Sluneční elektrárna

Příspěvek od MilMAX »

Je tu ještě jeden způsob:

Na velké ploše v poušti je soustava řízených zrcadel, která směřuje veškerý sluneční odraz do jednoho místa v centru mezi nimi, Zde je v podstatě výměník / kotel ve kterém se vaří voda která roztáčí turbínu s generátorem = fotovoltaika (taky)

akorát že je to sestaveno z většinou mechanických dílů které je možno snadno udržovat, měnit, nastavovat a pucovat zrcadla. Na sahaře je místa dost.

Jinak jako fotoelektrické články mohou posloužit staré desky ze selenova usměrňovače - je třeba z nich jen odstranit ochranný lak. Občas se to někde válí zadarmo.


xzzzx
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: stř 14 bře 2007 10:52
Bydliště: Valtice
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sluneční elektrárna

Příspěvek od xzzzx »

MilMAX píše:Je tu ještě jeden způsob:
selenova usměrňovače - je třeba z nich jen odstranit ochranný lak. Občas se to někde válí zadarmo.
Co je to ten selenova usměrňovač a kde se válí a když se neválí tak kde pracuje? Ja vypadá?


Svět zboř! Já budu stát.
Uživatelský avatar
MilMAX
Starší člen
Příspěvky: 183
Registrován: úte 24 dub 2007 19:04
Bydliště: Kobylí
Kontaktovat uživatele:

Re: Sluneční elektrárna

Příspěvek od MilMAX »

xzzzx píše:
MilMAX píše:Je tu ještě jeden způsob:
selenova usměrňovače - je třeba z nich jen odstranit ochranný lak. Občas se to někde válí zadarmo.
Co je to ten selenova usměrňovač a kde se válí a když se neválí tak kde pracuje? Ja vypadá?
jsem napsal .... ze selenova usměrnovače ... (z koho čeho) takže :
Selenův usměrňovač se používal pro usměrňování střídavého proudu před vynálezem diod
Jsou to desky většinou tak 5 x5 centimetrů s dírou uprostřed a navlečené na závitové tyči proloženy izolačními kroužky a kontakty - stejně jako schéma vícečlánkové baterie
Jednotlivé desky jsou z hliníkového plechu a selenová vrstva je nanesena na jednu stranu (vypadá jako grafit) celeé je to zabarveno většinou šédým nebo černým lakem
- pokud se sestava desek rozebere a lak se seškrábe (opatrně) a články se nastaví selenovou vrstvou ke slunci vzniká mezi základní deskou a selenem elektrický článek

Vše je cca 30 let staré (na internetu u tom nic není)


Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

selen

Příspěvek od jeff »

Selenové usměrňovače jsem už neviděl pěkných pár roků a to jsme se nadělali něco likvidací po celých Čechách. Naposled jsem viděl selenové usměrňovače použity na začátku 80 let ve zdroji, který udržoval nabité baterie pro nouzové osvětlení. Je ale možné, že v nějakém zapomenutém skladu..... Jinak k fotovoltaickému jevu dochází i na přechodech tranzistorů, jenom je nutné z nich odstranit ochranný klobouček, ale těch by muselo být! Nakonec zjistíme, že panely asi bude nejlepší koupit, i když nemají až kdovíjakou účinnost, pořád jsou lepší než seleny, tranzistory a třeba i fotonky dohromady.

Jeff


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2443
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

selen

Příspěvek od lajos »

Zrovna mám v práci opravovat 100A/24V zdroj z roku 56 a tam jsou ty selenové usměrňovače, jen trochu větší .


Uživatelský avatar
MilMAX
Starší člen
Příspěvky: 183
Registrován: úte 24 dub 2007 19:04
Bydliště: Kobylí
Kontaktovat uživatele:

Re: selen

Příspěvek od MilMAX »

lajos píše:Zrovna mám v práci opravovat 100A/24V zdroj z roku 56 a tam jsou ty selenové usměrňovače, jen trochu větší .
- no tak hned to nahraď diodama za 16,50 (grecák) a ty desky očisti, nalep na plotnu, napoj a jedéém fotony / Volty.... :lol:


Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

selen

Příspěvek od jeff »

nahradit selenové články diodama jde, ale seleny mají určitý vnitřní odpor, tudíž ztrátový výkon a ten je několikanásobně vyšší, než u diod. S diodama by se musel zapojit do série ještě urřitý odpor, aby zůstaly zachovány parametry zdroje.

Jeff


Uživatelský avatar
MilMAX
Starší člen
Příspěvky: 183
Registrován: úte 24 dub 2007 19:04
Bydliště: Kobylí
Kontaktovat uživatele:

Re: selen

Příspěvek od MilMAX »

jeff píše:nahradit selenové články diodama jde, ale seleny mají určitý vnitřní odpor, tudíž ztrátový výkon a ten je několikanásobně vyšší, než u diod. S diodama by se musel zapojit do série ještě urřitý odpor, aby zůstaly zachovány parametry zdroje.

Jeff
Kdo chce selen, musí bojovat !!!


Uživatelský avatar
martinq
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1235
Registrován: pon 27 bře 2006 16:33
Bydliště: Prágl
Dal: 31 poděkování
Dostal: 203 poděkování

selen

Příspěvek od martinq »

není náhodou radioaktivní při styku s plamenem ?


Vím, že vím vše, aneb meditace o ničem.
Uživatelský avatar
MilMAX
Starší člen
Příspěvky: 183
Registrován: úte 24 dub 2007 19:04
Bydliště: Kobylí
Kontaktovat uživatele:

Re: selen

Příspěvek od MilMAX »

martinq píše:není náhodou radioaktivní při styku s plamenem ?
Jak mě poučila manželka - je to důležitý stopopvý prvek ve výživě těla .... ten selen, že by radioaktivita při hoření? - to nevím ale trávení je taky hoření (pomalé)


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2443
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

diody-milmax

Příspěvek od lajos »

Mám rád srandisty- podívej se kolik stojí diody 40-60-100A a těch 16,50 budeš muset trochu vynásobyt. Cena obdobné diody je mezi 300-700,-. navíc u tohoto zdroje byly použity NiFe aku jako filtrace-kteří samo jsou hotový, takže připočti asi 6000,- za dvě staniční aku 12V kolem 60Ah. Je tam samo třífázové trafo s plným třífázovým můstkem, tak že počet diod na výměnu je min 6ks. Zítra tu selenovou jednotku vyfotím pro vaši představu- první fotka bude hrubý celkový záběr.
Tak že časem budu mít selenové desky na fotovolt. efekt+ty NiFe články na vyvíječ(je to hovadská jednotka), že bych část vydražil(pouze pro odborníky)?


Uživatelský avatar
MilMAX
Starší člen
Příspěvky: 183
Registrován: úte 24 dub 2007 19:04
Bydliště: Kobylí
Kontaktovat uživatele:

Re: diody-milmax

Příspěvek od MilMAX »

lajos píše:Mám rád srandisty- podívej se kolik stojí diody 40-60-100A a těch 16,50 budeš muset trochu vynásobyt. Cena obdobné diody je mezi 300-700,-. navíc u tohoto zdroje byly použity NiFe aku jako filtrace-kteří samo jsou hotový, takže připočti asi 6000,- za dvě staniční aku 12V kolem 60Ah. Je tam samo třífázové trafo s plným třífázovým můstkem, tak že počet diod na výměnu je min 6ks. Zítra tu selenovou jednotku vyfotím pro vaši představu- první fotka bude hrubý celkový záběr.
Tak že časem budu mít selenové desky na fotovolt. efekt+ty NiFe články na vyvíječ(je to hovadská jednotka), že bych část vydražil(pouze pro odborníky)?
No samozřejmě lepší bude najít ty seleňáky na smeťáku - jenom jsem chtěl pomoct XZZZX k nezávislosti na ČEZu


Odpovědět

Zpět na „Fotovoltaika a solární technika“