Fotovoltaika (levně)

Elektřina, teplo...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ondřej
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: pát 22 zář 2006 10:49
Bydliště: j.Mor.
Dostal: 7 poděkování

Re: Fotovoltaika (levně)

Příspěvek od Ondřej »

Pche, 55Kč za Wp... Mnohem radši bych se zajímal o ty amorfy, který navíc vyrobí víc šťávy v zimě při zatažené obloze. Ovšem musí pro ně být místo...


QWETR
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: sob 11 úno 2012 22:30
Dal: 1 poděkování

Re: Fotovoltaika (levně)

Příspěvek od QWETR »

Dobry vecer,
mozna se ptam hloupe, ale jak si pri vybery typu panelu stanovit, co je lepsi.
Mono, polykrystal nebo amorf. Kazdy si rika svoje, ale cert aby se v tom vyznal. Clovek si pro sebe dala solar jen jednou, takze zkusenosti nejsou a nechce udelat hloupost. Muze nekdo poradit. Tak, po laicku. Dekuji.


Elektro
Zasloužilý člen
Příspěvky: 434
Registrován: čtv 19 črc 2007 11:52
Bydliště: Banskobystrický kraj
Dal: 3 poděkování
Dostal: 3 poděkování

Pre QWETR

Příspěvek od Elektro »

Technológie FV modulov

V súčasnosti je výroba FV modulov založená na štyroch základných technológiách:

tradičný kryštalický kremík. Jeho prednosťou je vyššia účinnosť systémov (viac ako 20%), problémom je stále rastúca cena základnej suroviny, prípadne jej nedostatok. Priestor na znižovanie cien týchto modulov v budúcnosti je obmedzený, vzhľadom k spomínanej cene kremíka a technológii výroby (montovanie modulov z jednotlivých článkov).
tenké vrstvy - amorfný kremík (účinnosť systémov viac ako 10%). Technológia sa využívala už v 80tych rokoch v kalkulačkách alebo digitálnych hodinkách.
tenké vrstvy kadmium - telúr (CdTe)´- veľmi vhodné na hromadnú výrobu, majú účinnosť okolo 15-16,5%. Toxické účinky CdTe článkov sa nepreukázali, aj napriek prítomnosti kadmia, ktoré je samostatne toxické. Kadmium sa na výrobu článkov sa získava ako bočný produkt z ťažby zinku.
tenké vrstvy meď-indium-gálium-selén (CIGS). Indium pre FV sektor sa získava ako ved1ajší produkt pri ťažbe a spracovaní iných kovov, a to v rôznych častiach sveta. Jeho zásoby a dostupnosť pre FV sektor sú z ekonomického, geografického aj politického pohľadu perspektívne. Podobne je to s gáliom, ktorý sa získava pri spracovaní bauxitu.
Posledným objavom v FV sektore sú organické FV systémy (OFV), využívajúce schopnosť niektorých polymérov správať sa za prítomnosti ďalšej látky ako polovodič. Ich jednoznačnou prednosťou by mala byť nízka cena, hlavnou prekážkou je stále veľmi nízka účinnosť (okolo 5%).
Viacej na http://www.sloveco.sk/fotovoltaika.html alebo http://www.sunwave.cz/fotovoltaicke-pan ... 0ce-36m000
Možnosť vygoogliť aj viac zadaním do google fotovoltaické panely
Želám príjemný deň.


Hľadajme možnosti ako sa to dá a nie ako sa to nedá.
xzzzx
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: stř 14 bře 2007 10:52
Bydliště: Valtice
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Informace o fotovoltaických panelech

Příspěvek od xzzzx »



Svět zboř! Já budu stát.
Sifon
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: sob 10 bře 2012 13:37

Legislativa, fakturace

Příspěvek od Sifon »

Dobrý den,
povolili nám (mne a otci) stavbu dvou FVE na střeše našich rodinných domů.
Na internetu jsem nenalezl aktuální fórum kde bych se dozvěděl jak je to vlastně všechno legislativně správně.
Jsem OSVČ, plátce DPH. Otec na důchodě. Je lepší tahat FVE do svého účetnictví, nebo bude výhodnější přes manželku která je zaměstnaná, případně přes otce?
Děkuji za odpovědi. S pozdravem Luboš


libcosenior
Zasloužilý člen
Příspěvky: 265
Registrován: úte 13 bře 2012 12:18
Bydliště: Banská Bystrica
Dal: 165 poděkování
Dostal: 131 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od libcosenior »

Ja premýšľam o väčšom fotovoltaickom paneli na streche, ktorým budem cez regulátor nabíjať 12V akumulátor a z neho bude napájaný notebook, ventilátory a možno aj žalúzie.

Fotovoltaika nepatří do teplovzdušných panelů, i když se taky hřeje - příště se i v zamyšlení podívej, do kterého tématu píšeš :D poo.


Žiť, to je tá najvzácnejšia vec na svete, pretože väčšina ľudí len existuje.
Armstrong-Elixir_zivota.pdf
Partykova.pdf
Perfektné fórum pre každého kto sa chce naučiť programovať
Uživatelský avatar
Ondřej
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: pát 22 zář 2006 10:49
Bydliště: j.Mor.
Dostal: 7 poděkování

Re: Fotovoltaika (levně)

Příspěvek od Ondřej »

A dnes si prosvištíme staré učivo: Které akumulátory nejsou blbuvzdorné? ...
Je chytrý nápad nabíjet je jakousi bastl-mutantní svářečkou? ...
Béééééééé http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=39&t=486
:eclap: :mrgreen:


Kima
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: pát 20 črc 2012 20:55

baterie a zapojení článků??

Příspěvek od Kima »

Zdravím ...
Vzhledem k tomu že jsem začátečník mám několik otázek...
Chěl bych si udělat fotovoltaický panel ... mám vyhlídnuto součástky na ebay.com
auto bateii koupim v česku.
otázky:
1,jakou kapacitu baterie?
2,jak mám zapojit články abych dostal potřebné napětí pro nabíjení?

Předem děkuji za rady ... :D
cell.jpg
parametry článku:
Avg Power: 3.80w, (cells 3,5w to 4,0w)
Materials: Multi crystalline silicon
Bus bars: 3
Size: 156x156x0.2mm square, or 6x6 inches
Color: Dark blue
Origin: Major Western manufacturer
Open circuit voltage: 0.10v -0.621v
Short circuit current: 1 amp - 8.5 amp
Operating voltage: 0.1 v - 0.50 v
Operating current: 1 amp - 8.14 amp
charge controller.jpg
nabíječka parametry
Rated charge current: 30A
Rated load current: 30A
Work voltage: 12/24V Auto
Over load, short circuit protection:
1.25 rated load current 60sec, 1.5 rated loads current 5sec, over load protection action. ≥3 Rated load current short circuit protection action.
No load current:≤6mA
Charging circuit voltage drop:≤0.26 V
Load circuit voltage drop:≤0.15 V
Over voltage protection:17V; ×2/24V
Work temperature:Industry stage:-35 to +55;
Boost charge voltage:14.6V;×2/24V; (keep 10min)
Direct charge voltage:14.4V; ×2/24V; (keep 10min)
Float charge voltage:13.6V; ×2/24V;
charge return voltage:13.2v;×2/24V;
Temperature compensation:-5mv/?/cell (Boost charge, Direct charge, Float charge, charge return voltage);
Lower voltage indicate:12.0V; ×2/24V;
Over discharge voltage:11.1V(no load)- real-time modified voltage by the discharge rate; ×2/24V;
Over discharge return voltage:12.6V; ×2/24V
Control mode:PWM charge mode; modified discharge voltage by the discharge rate
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


JOVA
Zasloužilý člen
Příspěvky: 257
Registrován: úte 21 lis 2006 11:01
Bydliště: Jižní čechy
Dostal: 7 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotovoltaika (levně)

Příspěvek od JOVA »

Vzhledem k tomu že nepíšeš nic o předpokládaném využití a ani uvažovaném zatížení si tě dovolím přesměrovat na fórum o solárech: http://forum.mypower.cz/index.php
Udělat panel z jednotlivých komponentů se dá, ale je to dost náročné a výsledek určitě nebude srovnatelný s koupeným panelem. Já sám jsem šel také tou cestou a řekněme že pro mou potřebu (14 dní na dětském táboře, kdy denně svítíme několik hodin 20W zářivkou, 20ti ledkama celou noc a nabíjíme podle potřeby mobily, přenosné PC) mi panel: http://web.telecom.cz/jova1/solar/solar.htm dostačuje.


xzzzx
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: stř 14 bře 2007 10:52
Bydliště: Valtice
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotovoltaika (levně)

Příspěvek od xzzzx »

Něco málo z mého projektu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Svět zboř! Já budu stát.
xzzzx
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: stř 14 bře 2007 10:52
Bydliště: Valtice
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotovoltaika (levně)

Příspěvek od xzzzx »

dodatek
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Svět zboř! Já budu stát.
Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

ohřev vody pomocí fv

Příspěvek od laik »

Zdravím máte tu někdo zkušenost z ohřevem vody pomocí FV panelů?
Jako laika mě toto zaujalo jako dobré a laciné řešení z rychou návratností i bez dotací, pročetl jsem pár různých diskusí na netu ale názory na to jsou rozporuplné.
každopádně se lidi shodly na tom že když člověk začíná od nuly je toto levnější varianta využití slunce než třeba pomocí přímého solárního ohřevu vody. Panely zapojené do serie se prostě jednoduše zapojí rovnou k topné spirále (prej klasické odporové těleso bude topit dobře i na stejnosměrnej proud), bez žádných drahých zbytečností jako je měnič či baterie, někdo už teď tuším vyrábí i k tomuto upravenej bojler. Přijde mě to jednoduší varianta než kupovat nějaké trubicové solární kolektory, nemrznoucí směs, hromada trubek a různých regulací, u topení pomocí fv je prej výhoda, že to dodává štávu a tím pádem bude topit i když je trochu zamračeno, případně venku 50 pod nulou ale sluníčko.... Jedinej problém je prý akorát u termostatů že se nedají použít přímo na spínání stejnosměrného proudu, ale na to jsou už taky nějaký špéci spínače..... Otázka byla co se stane když se přepálí tělísko které je ponořené ve vodě, jestli nazačne elektrolíza a vzniknuvší plyn pak nebuchce, ale to se snad taky dá nějak ochranit.
Jelikož největší výdaj v našich končinách má člověk na topení (tak asi 9 měsíců) tak mě ani celkem nezajímá jak energii z fv použít třeba na osvětlení a další domácí žrouty (to případně později) protože to už je právě to složitější řešení s použitím drahého měniče a baterií, já bych prostě jen tu energii hrnul i třeba bez složité regulace z panelů rovnou do topné spirály a nemyslím si že když třeba při použití šesti panelu budu ohřívat dejme tomu 1500w těleso, že se mě nějaká akumulační nádrž natolik ohřeje že bych to musel pomocí termostatů nějak regulovat, odpojovat a energii z panelů směřovat poté někam jinam.... Teoreticky bych ani nepotřeboval tu zmiňovanou akumulační nádrž protože i když by mě topilo těleso přímo do oběhu topení tak jen jedno 1500w teleso mě nikdy neohřeje vodu v okruhu na víc než cca 40stupnů a to ani když to bude topit na plno po celou dobu co bude svítit slunce.Při vyším počtu panelů a topných těles to je jiná, ale já beru teď tu nejlevnější variantu, pár panelů a jedna spirála......


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
bablu
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: úte 06 bře 2012 16:34
Dal: 2 poděkování
Dostal: 4 poděkování

Re: Fotovoltaika (levně)

Příspěvek od bablu »

Jak se někteří ptáte jestli amorfní panel, nebo ne, mám oba dva, ale už bych amorf nekupoval. Proklamovaný výkon i při zamračené obloze není pravdivý. Polykrystal je výkonnější, levnější, a hlavně menší. Používám 50w a dodává více než dva amorfy 2x40w. A když se zatáhne obloha, oba typy nedávají nic.


xzzzx
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: stř 14 bře 2007 10:52
Bydliště: Valtice
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotovoltaika (levně)

Příspěvek od xzzzx »

Po cca. 3 letech provozu konstatuji:
Pokud nechcete drahou hračku ostrovního modelu tak investice do baterií a rozvodu je na nic. (po 3 letech jsou baterie na odpis)

Moje současná varianta:
Mikro měnič + proudový spínač. Jednoduchá montáž bez potřeby akumulace a rovnou šetřím.
Pokud chce někdo akumulovat může do tepla bez hlučných měníčů, regulátorů a baterií
Nevýhoda když vypnou proud.
Výhoda bez údržby a přetoků do sítě.


Svět zboř! Já budu stát.
xzzzx
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: stř 14 bře 2007 10:52
Bydliště: Valtice
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotovoltaika (levně)

Příspěvek od xzzzx »



Svět zboř! Já budu stát.
Odpovědět

Zpět na „Fotovoltaika a solární technika“