Fotovoltaika (levně)

Elektřina, teplo...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ondřej
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: pát 22 zář 2006 10:49
Bydliště: j.Mor.
Dostal: 7 poděkování

Re: Fotovoltaika (levně)

Příspěvek od Ondřej »

Ach, spotřebu jsem skutečně nějak přehlédl. Ale beztak mám pořád pravdu, stačí porovnat se 7W z Ikea ;)
Není už lepší si při těchto příkonech pořídit svítítko z LED? A nemusím se bát kdy se rozflákne nebo chcípne.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Fotovoltaika (levně)

Příspěvek od A(&F) »

Ondřej píše:Ach, spotřebu jsem skutečně nějak přehlédl. Ale beztak mám pořád pravdu, stačí porovnat se 7W z Ikea ;)
Není už lepší si při těchto příkonech pořídit svítítko z LED? A nemusím se bát kdy se rozflákne nebo chcípne.
... argumentaci ohledně porovnávání "svítivosti" s produkty z IKEA už raději ponechávám stranou ... (seš děsnej mezek ... :D) ...... jo, LEDky jsou sice fajn, ale např. mně vadí, že nemají měkké rozptýlené světlo (což by se určitě dalo řešit nějakým rozptylovým krytem), stejně jako jejich nepřirozeně bílá barva (zkusils někdy číst u přímého LED osvětlení ???) ... je u nich nepříjemná právě ona "velká světelná bodovost" ... schválně, zkus mít tyto dva zdroje světla delší dobu v zorném poli, byť stranou, popř. porovnat přímým pohledem ... :? ...

.... ohledně toho zbytku, jak potvrdil i poota (a dobře potvrdil ... ;)), jedná se rovněž o pořizovací cenu ...... pokud vím, tak v této cenové hladině se nic podobného nedodává ... dokonce ani u čangajšů ... ve chvíli, kdy si to začneš bastlit sám, cena součástek (spolu s cenou stráveného času) značně převýší prajs komerčních výrobků ... nehledě na to, že pro většinu lidí by vlastnoruční výroba LED svítítka byla asi nepřekonatelným problémem ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

Re: Fotovoltaika (levně)

Příspěvek od la »

Pro zajímavost, jeden ze slušných obchodů s led svítidly.
http://www.lumax.cz/eshop/led-zarovky-e27-230v
dá se to koupit i 3 krát dráž ,něco je špatně v tomto království.:D


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Fotovoltaika (levně)

Příspěvek od poota »

Mimo téma (offtopic)
A(&F) píše:.. LEDky jsou sice fajn, ale např. mně vadí, že nemají měkké rozptýlené světlo (což by se určitě dalo řešit nějakým rozptylovým krytem), stejně jako jejich nepřirozeně bílá barva ..
Trochu příjemnější jsou ledky, které se prodávají jako metráž - jsou na tištěném proužku, jsou na 12V vždycky po třech, a dá se to stříhat na libovolnou délku podle požadovaného výkonu. A jsou i ve žluté variantě. Tím, že jich svítí víc najednou, tak je to světlo měkčí.
http://www.gme.cz/led-pasky/led-pasek-3 ... -p960-086/

Ty úsporky na 12V ještě k pražským Ping-Čongům nedorazily, ještě zkusím "Malou Hanoj" v Písnici.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Ondřej
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: pát 22 zář 2006 10:49
Bydliště: j.Mor.
Dostal: 7 poděkování

Re: Fotovoltaika (levně)

Příspěvek od Ondřej »

Koupil jsem tu onu LFP batérečku. Napřed se musí nabít že, a pak jsem zkoušel kapacitu. Zde je záznam:
LFP vybíjení: 9:00h(4,9A)-24h; 9:30h(4,7A)-15:45h; = 15+6=21hodin*60W=1260Wh=105 Ah
Byla použita 60W autožárovka. Napětí se drželo na 13V, konec na 11V (stejně už prudce klesalo). Jestli je žárovka stavěná na 12 nebo 14 V, to nevím.

Při slušných proudech, bezpečných napětích a cyklování na 70%, vydrží minimálně 8000 cyklů:
8000cyklů*70Ah = 560 000 Ah
Takže jedna Ah mě stojí 12300Kč/560000Ah = 0,0219 Kč (a to asi před rokem LFP podražily o 30%, mazec)
Zkuste teď někdo cvičně spočítat to nejvýhodnější olovo :laugh:

No a samozřejmě nulová údržba a vysoká efektivita nabíjení. Přesný číslo neznám, ale typuju 95%. Oproti olovu s 80-85%. Jo a LFP netrpí Peukertovým efektem jako olovo, takže z ní tu kapacitu skutečně dostanu celou.

Těžký luxus za babku. :eclap:


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Fotovoltaika (levně)

Příspěvek od martin11 »

Ondřej píše:Koupil jsem tu onu LFP batérečku. Napřed se musí nabít že, a pak jsem zkoušel kapacitu. Zde je záznam:
LFP vybíjení: 9:00h(4,9A)-24h; 9:30h(4,7A)-15:45h; = 15+6=21hodin*60W=1260Wh=105 Ah
Byla použita 60W autožárovka. Napětí se drželo na 13V, konec na 11V (stejně už prudce klesalo). Jestli je žárovka stavěná na 12 nebo 14 V, to nevím.

Při slušných proudech, bezpečných napětích a cyklování na 70%, vydrží minimálně 8000 cyklů:
8000cyklů*70Ah = 560 000 Ah
Takže jedna Ah mě stojí 12300Kč/560000Ah = 0,0219 Kč (a to asi před rokem LFP podražily o 30%, mazec)
Zkuste teď někdo cvičně spočítat to nejvýhodnější olovo :laugh:

No a samozřejmě nulová údržba a vysoká efektivita nabíjení. Přesný číslo neznám, ale typuju 95%. Oproti olovu s 80-85%. Jo a LFP netrpí Peukertovým efektem jako olovo, takže z ní tu kapacitu skutečně dostanu celou.

Těžký luxus za babku. :eclap:

zdarec....výpočet je správný, jenže...
8000 cyklů 1x za den = 22 roků :shock: životnost nabíjení, stále se musí hlídat aby nebylo v baterii málo....nebezpečí podpětí a tudíž zmenšení - zkrácení životnosti, což si typuju tak životnost max 1-2 roky....tak a teď si spočítej kolik tě stojí 1Ah ....a to po roce provozu jsem zvědav na kapacitu..typuju max 75% původní ...ale jinak je to stále dobré :idea: m11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotovoltaika (levně)

Příspěvek od huhu »

Jestli to LFP znamená LIFePo , tak při nabíjení i vybíjení jde o desetinu voltu.
A pozor ! spousta sofistikovaných nabíječů při nabíjení velkým proudem a balancování článků neumí ke konci nabíjení ubrzdit nárůst napětí - je potřeba vytopit poměrně dost energie , články přebíjí a snižuje životnost.

Při dodržení správných postupů je to parádní technologie , už jsem to tu někomu doporučoval.


Uživatelský avatar
Ondřej
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: pát 22 zář 2006 10:49
Bydliště: j.Mor.
Dostal: 7 poděkování

Re: Fotovoltaika (levně)

Příspěvek od Ondřej »

Nabíjení i vybíjení samozřejmě zásadně přes regulátor! Stačí obyčejný solární, poněvadž ty napětí jsou dost kompatibilní s olovem. U tohodle 12V packu jsou doporučený bezpečný napětí 11-16V. Pokud dojde k vybití pod 10-8V, baterku můžete vyhodit, je zničená. Podobně přebíjení nad 17V, ničí se a nafukuje. Olovo má schopnost bublat, takže se nepřebije. Pokud bych na tohle píchl solární panel napřímo, tak napětí vyleze na těch 21V... Na článek jsou limitní napětí 2,5-4,25V.

Taková hezká baterka a už tak málo času... 8)


huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotovoltaika (levně)

Příspěvek od huhu »

Ondřej píše:Nabíjení i vybíjení samozřejmě zásadně přes regulátor! Stačí obyčejný solární, poněvadž ty napětí jsou dost kompatibilní s olovem. U tohodle 12V packu jsou doporučený bezpečný napětí 11-16V. Pokud dojde k vybití pod 10-8V, baterku můžete vyhodit, je zničená. Podobně přebíjení nad 17V, ničí se a nafukuje. Olovo má schopnost bublat, takže se nepřebije. Pokud bych na tohle píchl solární panel napřímo, tak napětí vyleze na těch 21V... Na článek jsou limitní napětí 2,5-4,25V.

Taková hezká baterka a už tak málo času... 8)

takže LiFePo4 ?

Obrázek

V tomto boxu opravdu umí cos psal 10-17V vybíjecí proud až 40A

já myslel že máš jednotlivé články, ty se chovají jinak
http://www.batteryspace.com/lifepo43260 ... e96wh.aspx


Uživatelský avatar
Ondřej
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: pát 22 zář 2006 10:49
Bydliště: j.Mor.
Dostal: 7 poděkování

Re: Fotovoltaika (levně)

Příspěvek od Ondřej »

Přečti si ještě můj dřívější příspevek k téhle baterce někde výše... A prosím rozlišuj to Y v názvu, je to technologicky dost rozdíl. Já mluvím LiFeYPO4. Ten odkaz je na nějaký článek pro modeláře.

1C konstantně jim dělá dobře:) Ale eště lepších je jen 0,5C. Po 10s můžou dát 10C, to jest u té na obrázku 400A*12V=4800W. To stačí na nastartování i naftové dodávky v mrazech. Viz to video...jo tohle: Kde rusáci v -17°C startují osobák s 10 Ah baterkou... no comment. Ale ten proud má i nevýhody - kdybych u té své 90 Ah omylem zkratoval konektor, tak ta plazmová koule mi udělá z pracky karbanátek :ewhistle:


Uživatelský avatar
Ondřej
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: pát 22 zář 2006 10:49
Bydliště: j.Mor.
Dostal: 7 poděkování

Re: Fotovoltaika (levně)

Příspěvek od Ondřej »

Log konečnýho nabíjení:
14:20 leze na 13,8V
14:40 (5A) 13,9V Regulátor začíná ukončovat nabíjení.
14:47 leze na 14V
14:53 14,1
14:57 14,2
15:00 (4A) 14,3
15:03 14,5
15:05 14,6
15:07 14,7 (3,5A)
15:12 15 (3A)
15:18 15,5 (2,3A)
15:23 16V Konec nabíjení

Takže cca 2,5 Ah se do ní ještě vleze po ukončení nabíjení neštelovatelným regulátorem pro olovo.
Naposledy upravil(a) Ondřej dne sob 17 pro 2011 19:40, celkem upraveno 1 x.


Uživatelský avatar
Ondřej
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: pát 22 zář 2006 10:49
Bydliště: j.Mor.
Dostal: 7 poděkování

Re: Fotovoltaika (levně)

Příspěvek od Ondřej »

klid:
15:30 14,9V
16:25 14,5
18:05 14,3
připojení 60W žárovky:
18:10 13,6
18:15 13,4
18:30 13,3 a dál drží 13,2V = 3,3V na článek

Ale asi budu potřebovat větší kapacitu. Švidrám po této baterečce: http://en.winston-battery.com/index.php ... ory_id=179


huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotovoltaika (levně)

Příspěvek od huhu »

nehodlám se tu hádat, jen jsem chtěl napsat co vím, aby tu bylo víc informací
Naposledy upravil(a) huhu dne ned 18 pro 2011 15:32, celkem upraveno 1 x.


Uživatelský avatar
Ondřej
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: pát 22 zář 2006 10:49
Bydliště: j.Mor.
Dostal: 7 poděkování

Re: Fotovoltaika (levně)

Příspěvek od Ondřej »

Začínáš si cucat z prstu. Řetězec "YPO" není na té stránce ani jednou. Winstoni vyrábí yttrium snad 5 let a za tu dobu už asi cyklování párkrát testovali... Yttrium právě dělá masivní rozdíl počtu cyklů a jaksi modelářský baterky ho neobsahují. Budu rád za link na matroš, ze kterýho vycházíš.
Ale dejme tomu, že jsem byl strašlivě podveden a budou mít jen udávaných minimálních 5000 cyklů. Potom mě vyjdou pouze cca 6x levněji než olovo. Příšerné! :) Tak přeji příjemné chvíle na chatičce s olovem. Samozřejmě olovo nakonec vyjde o něco líp, poněvadž ve sběru za něj dávají 10kč :mrgreen:

"FAQ: Is there a fundamental difference between the LFP (LiFePO4) and LFYP (LiFeYPO4)?

Yes. The essential difference is the use of the chemical element yttrium (Y) instead of iron (Fe).

The chemical structure is instead of LiFePO4 (LFP) changed to LiFeYPO4 (LFYP). See the chemical composition LiFeYPO4 batteries according to the manufacturer:


The essential difference is in the behavior of chemical elements yttrium and iron. While iron is very susceptible to oxidation and reactions with other chemical compounds, the element yttrium is more chemically stable, not easy to to reach with other compounds. The result is much stronger chemical stability and durability.

While LiFePO4 battery shelf-life is usually given as 3 to 5 years. For batteries using yttrium the service life is set to 10 or more years. Not for nothing did one of the leading scientists said: “Yttrium may be the iron of the future."


Uživatelský avatar
Ondřej
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: pát 22 zář 2006 10:49
Bydliště: j.Mor.
Dostal: 7 poděkování

Re: Fotovoltaika (levně)

Příspěvek od Ondřej »

Vždyť se tu nikdo nemíní hádat. Ovšem vymazání příspěvku na který jsem reagoval, podle mě znamená, že si za ním už nestojíš.

A nyní zpět k baterečce:
Peukert se u Y projevuje až při dost vysokých proudech: http://www.tumblr.com/photo/1280/179842 ... 59c1qa2swj
Neboli, při odběru 5,5 kW už přijdu o strašlivých 12% kapacity:) Takže účinnost nabíjení malýma proudama je v podstatě 100%. Při nabíjení těma 5-7A se vůbec nepřihřeje.


Odpovědět

Zpět na „Fotovoltaika a solární technika“