Gaussmetr - měření intenzity magnetického pole

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

rozsah

Příspěvek od lajos »

Nerad se do toho trápím, jsem se s tím moc nezabýval-Hallův senzor nemá omezení snímání magnetické intenzity, jenže svináci nám nedají celorozsahovou převodní charakteristiku. Domnívám se že s hallovým senzorem by se mohlo snímat jakákoliv intenzita a bude to jen otázka elektronického zapojení té sondy.
Tak, jsem dělal chytrého a teď abych šel hledat podpořit svojí teorii.
Jste taky konzumenti, nemáte náhodou klapky na očích, když hledáte na netu? Tě zdravím Habano.


habana

Re: rozsah

Příspěvek od habana »

lajos píše:Nerad se do toho trápím, jsem se s tím moc nezabýval-Hallův senzor nemá omezení snímání magnetické intenzity, jenže svináci nám nedají celorozsahovou převodní charakteristiku. Domnívám se že s hallovým senzorem by se mohlo snímat jakákoliv intenzita a bude to jen otázka elektronického zapojení té sondy.
Tak, jsem dělal chytrého a teď abych šel hledat podpořit svojí teorii.
Jste taky konzumenti, nemáte náhodou klapky na očích, když hledáte na netu? Tě zdravím Habano.

hele, národnostní menšino, za tu dobu co sem hledal na netu a všude možně, tak sem nenarazil na holej Hall senzor. všechno je to lineární, zesílený, nízkoimpedanční, dokonce i programovatelný, ale podle vašich požadafků na hovno.
Budu se tim zabejvat eště důkladněji, to víš to ale veme nějakej čas, takže ale výrobu nultýho kusu pozastavuji, než se usneseme, že další hledání má/nemá cenu.
Návod pro každého zainteresovaného: HLEDEJ ŠMUDLO :roll: :roll:
Anebo se snad mam dát do práce???? V neděli by mohlo bejt hotovo. Citlivost ale jak jsem psallll. :roll: :roll:


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

habana

Příspěvek od lajos »

Tak jsem našel přístrojek gaussmeter na měření intenzity HHG-22, má dva rozsahy a ta druhá je 0-2T, má to Hallovu sondu, tak že by s Hallovkou by to mělo jít. Cena je slušná-27.000 a něco.
Jak jsem koukal sonda citlivostí 2,5mV/Gauss má výstupní napětí při max. měřeném údaji-polovinu napájecího napětí a Ucc je kolem 5-6V.
Chtělo by to sondu s vyšším Ucc, popř. vyhrabat schema podobného zařízěníčka. Ani nevím, dával jsi schemátko sem, co budeš realizovat?
Nebo to bude know-how?
http://www.lit.vsb.cz/vybaveni/gaussmeter.htm


habana

Re: habana

Příspěvek od habana »

lajos píše:Tak jsem našel přístrojek gaussmeter na měření intenzity HHG-22, má dva rozsahy a ta druhá je 0-2T, má to Hallovu sondu, tak že by s Hallovkou by to mělo jít. Cena je slušná-27.000 a něco.
Jak jsem koukal sonda citlivostí 2,5mV/Gauss má výstupní napětí při max. měřeném údaji-polovinu napájecího napětí a Ucc je kolem 5-6V.
Chtělo by to sondu s vyšším Ucc, popř. vyhrabat schema podobného zařízěníčka. Ani nevím, dával jsi schemátko sem, co budeš realizovat?
Nebo to bude know-how?
http://www.lit.vsb.cz/vybaveni/gaussmeter.htm

Schema upečeme, až to bude jasný s tou sondou.


mavi

objednat?

Příspěvek od mavi »

Vidim že stavba přístroje nějak pokulháva.
Na netu jsem narazil na stránky s gaussmetry http://www.trifield.com/gauss_meter.htm
podivejte se na to přemyšlim o objednávce, ale nevim jestli posilaji i do evropy, umi někdo anglicky kdo by to mohl všechno pozjištovat?


habana

Re: objednat?

Příspěvek od habana »

mavi píše:Vidim že stavba přístroje nějak pokulháva.
Na netu jsem narazil na stránky s gaussmetry http://www.trifield.com/gauss_meter.htm
podivejte se na to přemyšlim o objednávce, ale nevim jestli posilaji i do evropy, umi někdo anglicky kdo by to mohl všechno pozjištovat?
vše zmrzlo na sondě, nenalezl jsem žádnou, která by uměla měřit 1-2T.
Tak sem to dal k ledu, nemám čas sedět u netu z lovit sondu, obětoval jsem tomu naposledy pár hodin...bezvýsledně.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

jsou alternativy?

Příspěvek od Akord »

Jiná možnost je sehnat vizmutový drátek (Bi) a merit jeho odpor. Pokud by ale nebyl delší a izolovaný, pak je treba merit velmi nízký odpor Thomsonovým zpusobem. Co se týče tech sond, pak si myslím, že každá holá sonda bez elektroniky by s indukcí do 2T nemela mít potíže. Nebo najít levný hotový prístroj.


habana

Re: jsou alternativy?

Příspěvek od habana »

Akord píše:Jiná možnost je sehnat vizmutový drátek (Bi) a merit jeho odpor. Pokud by ale nebyl delší a izolovaný, pak je treba merit velmi nízký odpor Thomsonovým zpusobem. Co se týče tech sond, pak si myslím, že každá holá sonda bez elektroniky by s indukcí do 2T nemela mít potíže. Nebo najít levný hotový prístroj.
Nenalezl jsem žádnou holou sondu...


Ruza

Re: kompaktní / nekompaktní verze

Příspěvek od Ruza »

habana píše:
Akord píše:
habana píše:Co se týká max. měřitelného magnetického pole, tak to teda datasheet neuvádí, je zde jen uveden údaj typické citlivosti sondy (Allegro A1302LH)a ta je 1,3mV/G.
Napájecí napětí je omezeno hranicí 6V. Z toho mi vyplývá, že maximální měřitelné mag. pole bude 6000/1,3= 4615 Gaussů (0,4615T).
To bude nejaké nedorozumení. Pokud je to jen halluv čip bez elektroniky, pak není možné, aby se výstup blížil co i 10procent napájení, Halluv jev není tak velký, aby fungoval zhruba v desítkách procentech napájení. Takže mi z toho vychází, že ta citlivost nemuže být 1.3mV/G, ale na treba 1000G(to je zas dost málo), nebo jsou špatne milivolty. Dále omezení na pul Tesla mi taky prijde v prípade čipu bez elektroniky bezduvodné, pokud se nevztahuje treba na konkrétní linearitu. Pokud to má v sobe elektroniku, pak to muže být i tak jak je napsáno, ale divil bych se a pátral bych po tom, nebo i po účelu čipu.

Ano, má to v sobě něco elektroniky.
A já bych dodal, že výpočet je následovný: sonda allegro 1302 je "ratiometric", tj. výstup je proporcionální k napájecímu napětí (Tj rozsah je jednou dán a nejde změnit). Údaj o citlivosti je pro typické napájecí napětí 5V. Sonda je bipolární, tj pro B=0 je výstup v polovině napájecího napětí. Tím se rozsah změnšuje na 2500 [mV]/1,3 [mV/Gauss] = 1923 Gauss= 192 mT.
Tedy závěr, se sondou Allegro 1302 lze měřit pole +-192mT
Senzor mam, zkoušel jsem, funguje pěkně a už u některých silnějších magnetů je výstup v saturaci.


tibi
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 23 srp 2007 17:42
Dostal: 1 poděkování

Příspěvek od tibi »

Ahoj Habana.
Ked chces menej citlivu sondu, mozes obmedzit magneticky tok do sondy.
Ja ked chcem odmerat velky prud v Amperoch a mam len miliAmpermeter, tak mu pridam paralelny odpor, ktory obmedzi prud do meraka.
Kusok tenkeho magneticky vodiveho materialu okolo sondy by mozno az tak nevadil. Cim lepsi vodic magnetickeho toku, tym menej citliva by mala byt sonda. Skus tam dat nejaky trafopliesok, alebo ferit. Podla materialu sa zmeni aj charakteristika, ale ociachovat to treba aj tak.
Potom mi rezervuj tiez jeden pristroj:)


Hladal som pravdu a nasiel som aj slobodu :)
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

tibi píše:Ahoj Habana.
Ked chces menej citlivu sondu, mozes obmedzit magneticky tok do sondy.
....Podla materialu sa zmeni aj charakteristika, ale ociachovat to treba aj tak.
Nápad je to dobrý, jen je problém, že témer všechny materiály jsou značne nelineární a problém je i s hysteresní smyčkou. Možná by to chtelo více ruzných bočníku, nebo to zčásti linearizovat vzduchem , (pomocí magneticky vodivého prášku by dost stoupl rozmer), neumím predpovedet chování, je treba experiment.


Uživatelský avatar
Waldes
Zasloužilý člen
Příspěvky: 460
Registrován: pon 22 kvě 2006 20:52
Bydliště: planeta Zem, Slovensko
Dal: 262 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Waldes »

Chcel by som vediet ako to cele pokracuje, ak by to pomohlo takych ale zo desat sond by som odkupil ak by bola taka zaujimava cena ...
Waldes


Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Senzor pro sondu

Příspěvek od Barbucha »

Naposledy upravil(a) Barbucha dne úte 07 říj 2008 9:05, celkem upraveno 2 x.


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

barbucha

Příspěvek od lajos »

Zkus si to nechat zaslat jako vzorek, ještě k tomu zdarma-z amériky to funguje.


Elektro
Zasloužilý člen
Příspěvky: 434
Registrován: čtv 19 črc 2007 11:52
Bydliště: Banskobystrický kraj
Dal: 3 poděkování
Dostal: 3 poděkování

Re: Senzor pro sondu

Příspěvek od Elektro »

Barbucha píše:
Barbucha píše: Tak mám konečně ceny na Hall snímače od
výrobce: http://www.fwbell.com/Content.aspx?Page=81
BH700 - 2800,-Kč
GH600 - 340,-Kč
SH400 - 250,-Kč
bohužel je tak docela rána za dopravu - 3000,-Kč a uplně šílený dodací termín 30týdnů. Ceny bez DPH.
Vzhledem k tomu, již znám rámcově ceny snímačů a poslední 2 položky jsou docela šílený, ještě zkoumám zdy by se to nedalo koupit rovnou od výrobce, pokud bude ochoten vůbec se mnou jednat. Prosím ozvěte se, kdo by jste měl zájem se přidat na objednání snímačů, čim nás bude víc tím lépe.

čus
Skús toto: http://www.cy-sensors.com/MagneticDevice.htm
možno to pomôže.


Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“