Termoelektrický jev – přeměna tepla na el. proud

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Termogenerator

Příspěvek od Akord »

Anonymous píše:Na rozdíl od předchozí generace, elektrické energie z nového modulu nad 30 procent.
http://gizmod.ru/2009/12/23/termogenera ... x_vyxlopax
Aby nedošlo k nedorozumení, jedná se o zvýšení výkonu o 30procent proti drívejším verzím, ne o účinnost generátoru.


Návštěvník

Re: TEG 37W

Příspěvek od Návštěvník »

QNX píše:tady je fotka mého 37W TEGu. Je to pouze prototyp, není tam tepelná izolace a zakrytování.
http://www.sobestacnost.cz/modules.php? ... cle&sid=15
Kdyby se našel nějaký šikula, který by si poradil s návrhem DC/DC měniče pro tento TEG, tak uvítám spolupráci.
Byl by prosim nejaky odkaz, kde a za kolik ten modul koupit?
Diky


Uživatelský avatar
gromit
Zasloužilý člen
Příspěvky: 586
Registrován: pát 18 črc 2008 21:37
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: TEG 37W

Příspěvek od gromit »

Anonymous píše:
QNX píše:tady je fotka mého 37W TEGu. Je to pouze prototyp, není tam tepelná izolace a zakrytování.
http://www.sobestacnost.cz/modules.php? ... cle&sid=15
Kdyby se našel nějaký šikula, který by si poradil s návrhem DC/DC měniče pro tento TEG, tak uvítám spolupráci.
Byl by prosim nejaky odkaz, kde a za kolik ten modul koupit?
Diky
nevím kde autor, ale na netu jsou i další možnosti:
http://www.tegpower.com/products.html
http://thermalforce.de/


Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou!
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

termogen

Příspěvek od Akord »

Cituju z prvního linku :
One 165 watt Sharp PV panel produces 0.6 kWh of electricity per day.
One 25 watt TEG produces 0.6 kWh of electricity per day.

Srovnání je dost neobjektivní. TEG nezpracuje difuzní zárení, PV ano(funguje do určité míry i v prípade mraky rozptýleného svetla, nebo částečného zatažení). Dále je treba napsat, že pro slunce je cena pres TEG asi 7x vyšší, než PV.

Pokusy udelat TEG na slunce byly konány pred více jak 50 lety, účinnost nepresáhla myslím 1 procento, byly použity ternární slitiny na bázi BiTe (v podstate polovodiče pro TEG). Normálne v klasických termočláncích tyhle slitiny hrave presahovali 5procentní účinnost.

Možná by šlo použít nekteré typy s dostatečne vysokou teplotu na vstupu. Ten 1000C bude spíš nedorešený, nebo tak do plynu, kde nejsou saze, navíc je výkonove malý a treba delat baterii. A ješte pokud možno s malou tepelnou vodivostí, protože nejvetší problém bývá v koncentraci/odvodu tepla na plochu.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

termočlánky

Příspěvek od Akord »

Zkusil jsem blíže prezkoumat data v odkazu od Gromita http://thermalforce.de/ . Moc jsem tomu zpočátku neveril, ale se mi zdá, že jsou nekteré výkonové typy velmi zajímavé. Tímto zároveň dekuju Gromitovi za upozornení odkaz. Znal jsem ho z drívejška, avšak neobsahoval současné zajímavé položky. Zdá se mi to natolik zajímavé, že jsem se rozhodl možná ješte tento týden si tam zajet a nejakou desítku kusu si koupit na zkoušku a promerit(zvyknu se vždy podívat odkud co kupuju).


jvj56
Zasloužilý člen
Příspěvky: 276
Registrován: sob 09 kvě 2009 10:36
Dostal: 3 poděkování

termočlánky

Příspěvek od jvj56 »

Pro Akord:
Poslali ti ceník ? Mě ne.
Jinak to vypadá slibně.
Řeším zdroj energie na horský chalupě, kde je sice vodní elektrárnička ale v létě je to slabý.
Fotovoltaika tam být nemůže a topí se tam skoro pořád. A hlavně to musí být blbovzdorný!!!
Zkoušel jsem tam parní stroj na papiňák a 40W bez problému + teplá voda.
Nauč to ale "ženský", tím se nechci dotknout všech dam. :D


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: termočlánky

Příspěvek od Akord »

jvj56 píše:1. Poslali ti ceník ?
2. Zkoušel jsem tam parní stroj na papiňák a 40W bez problému + teplá voda.
1. Ptal jsem se na konkrétní 2 typy, tak mi kolem nich poslali ceny. Jsou zhruba na úrovni soláru, až jeho nekolikanásobek za mírne šibeničních podmínek. Podle konstrukcí, co mají na netu sami v tom nemají extra jasno. Nabízejí treba malé heat pipe, docela zajímavé tmely, ale nedávají najevo, že je docela problém ten výkon skoncentrovat do tak malé plochy, a tedy ta mírne vetší energetika jim zdá se trochu uniká. Rád bych videl nejaký rozbor, kolik procent se jim ztrácí na tech Alu profilech. Než se pustím do podrobnejších úvah, tak to bez merení nepujde. Zažil jsem už chytáku dost.

2. Gratuluju. 40W je úspech, kdo ví, kolik to je na hrídeli, zejména pri nižších otáčkách. Já mám práve pod nohama netradiční tepelný motor s uzavreným obehem, a jdu k nemu dodelat elektrickou výbavu. Nechci se o tom moc rozepisovat, pokud to nepojede. Je to ale už dosti nabalená haraburda, a už premýšlím, zda budu vubec rád, když se to rozbehne, nebo bude lepší, když nastoupí proces prirozeního výberu...tolik práce v ...


Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: termočlánky

Příspěvek od Jim68 »

Ale to se klidně rozepiš... :shock: Nebo aspoň naznač... :roll:


Jim68
Be happy!
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: termočlánky

Příspěvek od Akord »

Jim68 píše:Ale to se klidně rozepiš...
Dost mi berou času testové odpovedi. Verzí, predpokladu a hypotéz mám tolik, že bych to stejne psát nestíhal, tak pokud není hotový aspoň základní rámec, tak se držím stranou. Kdybych treba popisoval, jak jsem delal jádra a statory z prášku, a melo by to mít nejakou nit, tak by to zabilo tolik času, kolik ta práce. Když si pak spočítám, že pri takových pokusech je často 90procent práce zbytečné, tak nechtej vedet, kolik by to bylo textu. Značím si taky jenom zásadní veci a koncepce.
Navíc je to mírne divoký koncept, který ale stojí na fyzikální klasice, mám jednoho kolegu, kterému jsem to popsal, ale když to nechodí a není na to aspoň prumyslový vzor, není rozumné to dávat ven. Nejsu prece jako ten Johnson a jemu podobní. Ty uzavrené obehy jsou však docela monstra, a už mám pocit, že to dodelávám jenom proto, aby se to dalo vyfotit pred tím, než to poputuje nekam. Takhle to delám často, je to však složitejší vysvetlit tenhle styl. Pokud tuhle fázi konstrukce prežije, nebo jde o relativne rešitelnou vec, tak to obvykle dodelám.


bigben
Starší člen
Příspěvky: 105
Registrován: úte 29 pro 2009 17:00
Dostal: 12 poděkování

a co peltier

Příspěvek od bigben »

Před pár lety jsem synovi koupil peltierův článek.Dost výkoný. na kamnech z něj bral až 5 ampér-svítila mu bez potíží 20W autožárovka.Jediná velká potíž-utavily se letovaný konce drátů.Pokud hodláte investovat do výroby elektřiny z tepla-doporučuji se soustředit na peltierův článek a řešit a bádat.Je to určitě spolehlivější než stirling-toho bych si dal do vitríny a byl na něj patřičně hrdý , ale zatím na to nejsou peníze :lol:


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: a co peltier

Příspěvek od Akord »

bigben píše:Před pár lety jsem synovi koupil peltierův článek.Dost výkoný. na kamnech z něj bral až 5 ampér-svítila mu bez potíží 20W autožárovka.Jediná velká potíž-utavily se letovaný konce drátů.Pokud hodláte investovat do výroby elektřiny z tepla-doporučuji se soustředit na peltierův článek a řešit a bádat.Je to určitě spolehlivější než stirling-toho bych si dal do vitríny a byl na něj patřičně hrdý , ale zatím na to nejsou peníze :lol:
Nevím, zda sneseš i nejaký žertík, ale napíšu to normálne. Vím, jak to vypadá, když svítí 20W autožárovka. Presne tak, jak jsem rozsvítil pomocí asi 50W 100wattovou žárovku, a bez porovnání každý uveril, že jde o 100W. Jediná velká potíž je, že jsi nezmeril účinnost toho procesu. Chce to zároveň použít mnohem levnejší multimetr. Já to dávneji zmeril. Taky jsem jednoho takového Peltiera bez velkých problému roztopil, a to ješte nebyly levné jako dnes. Tolik k spolehlivosti. Zkus si tipnout účinnost takového Peltiera. Jinak by se na tepelné motory fakt zapomnelo. Krome toho prívod a odvod tepla nejde normálne udelat postavením na kamna. Snad ty kamna mely aspoň 1kW. Rekneme tech 20W/1000W je dvouprocentní účinnost. Kamna však mávají i 5kW.
Souhlasím, že Peltiery jsou dobré rešení tam, kde nejde moc o výkon, a účinnost, je s tím však taky práce. Je si treba povšimnout, že výkony Peltieru jsou udávány pri docela šibeničních podmínkách, a dále, že značný počet kamen netopí jejich plným výkonem.


Uživatelský avatar
baxter
Stálý člen
Příspěvky: 100
Registrován: ned 12 zář 2010 19:49
Bydliště: KRNOV

a

Příspěvek od baxter »

u bmw tahaji jen z vyfukoveho potrubi pres teg nejakych 200wattu


Uživatelský avatar
baxter
Stálý člen
Příspěvky: 100
Registrován: ned 12 zář 2010 19:49
Bydliště: KRNOV

bmw teg

Příspěvek od baxter »

tady to je


Uživatelský avatar
baxter
Stálý člen
Příspěvky: 100
Registrován: ned 12 zář 2010 19:49
Bydliště: KRNOV

dotaz

Příspěvek od baxter »

nevite nahodou nekdo jake P a N materialy pouzivaji u teg ? dik za odpoved


Uživatelský avatar
gromit
Zasloužilý člen
Příspěvky: 586
Registrován: pát 18 črc 2008 21:37
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: dotaz

Příspěvek od gromit »

baxter píše:nevite nahodou nekdo jake P a N materialy pouzivaji u teg ? dik za odpoved
co třeba
"Peltier & Seebeck Effects...
The cooling property of these devices is due to the Peltier Effect, while the electrical power generating property is due to the Seebeck Effect. A thermoelectric module can be used as either a cooler or a power generator, but not with the best efficiency. Peltier Effect coolers are almost always constructed with Bismuth Telluride (Bi2Te3) and used around room temperature and below. Seebeck Effect power generators are often constructed of PbTe or, SiGe as well as Bi2Te3 and are used at much higher temperatures. "

viz Peltier Device Information Directory

P - Antimon
N - Selen
dají se i jiné jako třeba jód - víc by věděli v Pardubicích http://www.upce.cz/fcht/koanch.html


Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou!
Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“