Tepelné čerpadlo

Návrhy konkrétních zařízení.
Odpovědět
Rorr

Calex

Příspěvek od Rorr »

Jee taky jsem si stímto nedávno hrál,už jako malé dítě mě totiž napadla věc zcela opačná, tedy v parných letních měsících naopak vhánět do místnosti chladný vzduch. Jelikož jsem na chatě rozebral Calexku, zjistil jsem, že by na tyto pokusy byla jako stvořená (příhodná velikost chladiče a výparníku). Celou soustavu jsem opatrně bez poškození rozebral a zkusil zapnout, no funguje to (tvořila se námraza). Pokud by jste to někdo chtěl, klidně přenechám. Muzete napsat na mail rorr(zavinac)seznam.cz
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
Water
Nový člen
Příspěvky: 14
Registrován: úte 18 lis 2008 13:03

Tepelne cerpadlo z chladnicky

Příspěvek od Water »

Zdravim priaznivcov TČ ale aj inych masiniek ! :-)

Ja takisto uvazujem, a vlastne uz aj chcem, realizovat TČ vzduch- voda z dielov starych nepotrebnych chladniciek.

Nepaci sa mi ze, sa vecsinou uvadza, ze TČ je obratenym systemom, alebo, ze bezi v opanom smere chodu, ako bezne pouzivane chladnicky. Vsetci uvadzaju len spolocny princip fungovania, a s pridanim odradzujuceho slovka "opacny", to ludi velmi nelaka do pouzitia chladniciek a vlastnorucnej konstrukcie TČ ! :-(
Priklad : Ak umiestnim chladnicku vonku, jej dvere upravim dvomi otvormi, kde v jednom osadim ventylator, kondenzacny chladic umiestnim v dome, alebo ho vymenim vymenikom, tak mam funkcnostou to iste co TČ komercnej vyroby. Samozerejme len funkcnostou, nie parametrami. V konecnom dosledku sme nespravili ziadnu zmenu v systeme chladnicky, takze ziadne take nieco ze : "opacne" sa nekonalo ! :-)
Ako kazde ine zariadenie, tak aj to nase sa da neskor upravovat a vylepsovat, aj ked na zaciatku stavby treba mat nejaku predstavu o tom ako to chcem vyuzivat a ake vysledky som schopny dosiahnut a ake mi budu postacovat.

Ja osobne som si zohnal velkoobjemovu chladnicku 920L, ktoru chcem pouzit. Je velka ako nejaka skrina a ma dost velke vyparniky. Zatial sice neviem kolko tepelnej energie su schopne odobrat vzduchu, ale uvazujem ich pocet rozsirit, cize zvecsit plochu. Napadla ma aj taka vec, ze by bolo urcite vhodne pouzite vyparniky eloxovat. Dalsou myslienkou bolo to, ze by sa stvorene TČ dalo umiestnit ku kominu/vyfuku od plynoveho kotla s turbom, cize zaviest k vyparnikom spaliny. Malo by to vlastne zvysit ucinnost kotla.


Karban

Re: Tepelne cerpadlo z chladnicky

Příspěvek od Karban »

Water píše:. ..
..Dalsou myslienkou bolo to, ze by sa stvorene TČ dalo umiestnit ku kominu/vyfuku od plynoveho kotla s turbom, cize zaviest k vyparnikom spaliny. Malo by to vlastne zvysit ucinnost kotla.
Ovšem nezapomeň, že komín musí mít určitý tah (ochlazané plyny půjdou pomaleji).

Pokud ho chceš nahradit fukarem, počítej s jeho odběrem.

Hlavní věc je. mít zmapované tepelné rozložení a vědět, jaký spád vlastně vůbec můžu využít.
Kde je spád malý, tam ani čert nebere a nevyřeší ho ani jakýkoli další přidaný systém.

.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Tepelne cerpadlo z chladnicky

Příspěvek od poota »

To Water: nedej se znechutit. Funkčních agregátů je dost a velmi levně, takže můžeš kvalitu dohánět kvantitou. Nízké pořizovací náklady Ti vynahradí nižší energetickou účinnost. Kde můžeš, využívej samospád - promyšlené výškové poměry Ti mohou ušetřit větráky.
O teplotní spád neměj strach, výparník bývá spolehlivě pod nulou, takže dokud bude venku nad nulou, máš aspoň malý tepelný spád. Pouze je nutné systém vypnout dřív, než bude venku teplota nižší, než má výparník, protože jinak se Ti z toho agregát "zblázní". Předpokládám, že to nebude Tvůj hlavní a jediný topný systém, takže dokud může pomáhat, tak ať pěkně šetří. Výkyvy v přísunu a odběru tepla můžeš vyrovnávat akumulační nádrží, stačí pár kubických metrů vody a výměníky.
Držím Ti palce - poota


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ilem »

Nechci tě znechutit, ale budeš bojovat se spoustou problémů, o kterých ještě nemáš tušení. Výparník z lednice nemá dostečnou plochu, aby účinně předal teplo. Vzduch je špatný vodič tepla. S tím souvisí námraza, která funguje , jako izolace. U originálního TČ vzduch - něco, je to řešeno tak, že skutečně dochází k obrácenému chodu - chvíli to v místnosti chladí a venku topí, aby na výparníku roztála námraza. Když to dáš do komína plynového kotle, budeš mít problémy se spalinami. Obsahují síru a vodu. Díky kondenzaci na výparníku se na něm bude vytvářet kyselina sírová a asi si dovedeš představit, jak dlouho takový výparník vydrží. Další problém je, že lednice je stavěná na jiný teplotní spád, než tepelné čerpadlo, takže budeš muset k hospodárnému chodu doplnit termoexpanzní ventil. Jinak se může stát, že topení tvým tepelným čerpadlem bude dražšší, než přímotopy. To znamená umět odčerpat chladivo a znovu ho po připájení TEV naplnit. Je toho ještě moc, co budeš muset řešit. Doporučuju před začátkem asi tak třikrát přečíst knihu pana Žeravíka "Stavíme tepelné čerpadlo" Knihu lze objednat na jeho stránkách: http://www.eltex-km.cz/ . Je tami diskuzní fórum, kde se ledacos dozvíš. Jen do toho fóra nepřispívej, dokud si neprostuduješ základy. Není nic horšího, než když neustále přicházejí noví lidé se stále stejně nesmyslnými nápady.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
talmar
Stálý člen
Příspěvky: 69
Registrován: sob 24 bře 2007 13:09
Bydliště: Frýdlant n.O.
Dal: 1 poděkování
Dostal: 3 poděkování

Příspěvek od talmar »

Ileme proti tomu se musím ohradit.Mne to funguje přesně tak jak to mám popsáno a nafoceno na začátku tohoto vlákna.Už s tím topím třetí sezónu a naprosto bez problému.Jde jen o to správně zvolit jakou plochu tím chceme vytápět.Reálný topný výkon se pohybuje kolem 300-350W.Jak jsem psal výše k vytopení menší zateplené podkrovní místnosti to stačí. :)


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ilem »

Ano, ty odebíráš teplo z půdy, a jak sám píšeš ztrátové. Za tohoto předpokladu to může fungovat. Jde o to, že COP dost příkře klesá s rozdílem teplot na primární a sekundární straně. Pro větší rozdíl než 50 st se TČ už nevyplácí, protože COP už je kolem 1. To je problém lednice, která je naopak navržena na větší tepelný spád. Ty pokud máš výparník v teplejším prostředí se můžeš dostat na smysluplné hodnoty.
Když to shrnu, máš-li výparník v prostředí, kde je třeba 10 st (půda), stačí, když ventilátorem uchladíš kondenzátor na 50 st a už jsi v zisku. Když ale bude venku, kde je třeba - 10, nastanou mnou popisované problémy. Musel bys uchladit kondezátor na 30, aby byl COP aspoň 2, Ale 30ti stupněma vytopit pokoj znamená hodně vzduchu prohnat kondenzátorem. To je i důvod, proč se TČ v drtivé většině používá ve spojení s podlahovým topením (topná teplota do 40st).
Přesto jsi mě úplně nepřesvědčil. Vytápím totiž menší zateplenou podkrovní místnost dvěma 60W žárovkami. Ale možná ji mám lépe zateplenou.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
talmar
Stálý člen
Příspěvky: 69
Registrován: sob 24 bře 2007 13:09
Bydliště: Frýdlant n.O.
Dal: 1 poděkování
Dostal: 3 poděkování

Příspěvek od talmar »

No ideálně zatepleno to nemám,ale stačí.A ty tu svou místnost vytopíš 120W? Hmm..zajímavé,jen doufám že ji nepoužíváš jako ložnici,to by jsi musel pak celou noc prosouložit. :lol: :lol: :lol:


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ilem »

Hm, taky mě to překvapilo. Dodělal jsem ji před pár týdny a když jsem tam dodělával poslední drobnosti, nebylo tam ještě žádné topení. Svítil jsem si jen lampičkou se dvěma 60W žárovkami. Najednou jsem zjistil, že je tam teplo, přestože venku bylo asi -5st.. Tak už to tak zůstalo. Je to malá místnost - 2,2x 3,5 m. Výška na jedné straně 2,1m a na druhé 1,2m. Ze všech stran je buď 10 cm vaty, nebo 12 cm plystyrenu. Slouží jako studovna pro dceru, která se neměla kde učit na maturitu. V tuhle chvíli tam ale spí s knihou pod hlavou, protože dospává ples. Takže i spát se tam dá. :lol:


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
talmar
Stálý člen
Příspěvky: 69
Registrován: sob 24 bře 2007 13:09
Bydliště: Frýdlant n.O.
Dal: 1 poděkování
Dostal: 3 poděkování

Příspěvek od talmar »

Velikostně to máme zhruba stejné,ale izolaci máš o dost lepší a o tom to je.Apropo, podle posledních zpráv má stát významně přispívat na zateplení domů.Údajně až 50%,ale ještě to není schváleno.Pokud by to tak bylo,jdu do toho.


Návštěvník

Tepelné čerpadlo

Příspěvek od Návštěvník »

"Talmar" nebuď tak naivní.Stát s občanama vždy nejedná fér.Ze všeho je nutné urvat daňový podíl,kteří si občan pěkne zaplatí.Vzpomeň si na přímotopy,zavádění plynu,apod.Samostatná kapitola jsou obnovitelné zdroje energie,také nic moc.Když by to myslel vážně s obnovitelnými zdroji podstatně sníží nebo odstraní daňové zatížení.Nejdříve je nutné aby občan investoval (výstavba,uvedení do provozu,schválení).Poté je možné žádat o dotace,kde není jistota,že bude schválena.Hezká politika - např. polovinu dotací neschválí (občan si to zaplatí celé) a stát v rámci obnovitelných zdrojů energie plní plán,které nařizují směrnice a rámci Evropského společenství.


aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Jedno hotové

Příspěvek od aNONym »

vzduch - voda za vcelku rozumnou cenu

http://www.revel-pex.com/tepelna-cerpadla


BraTr

Příspěvek od BraTr »

Přátelé, když má tep. čerpadlo COP > 2,5 tak proč ještě nikdo nevymyslel stroj na principu TČ, který by teplo z okolí měnil na elektřinu? Tím myslím, aby vyrobil dostatek elektřiny pro svůj chod a ještě by zbylo pro externí odběr.


Uživatelský avatar
Merlin
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1764
Registrován: sob 21 říj 2006 0:32
Bydliště: Severní Morava
Dostal: 54 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: TČ

Příspěvek od Merlin »

TČ energii nevyrábí, ale konvertuje - převádí tepelnou energii z prostředí za použití zkapalnění a odpaření pracovního plynu. Jediný konvertor, který to dokáže i s elektřinou je, zdá se, Testatika.


The hardest part of being a teacher is not teaching what I know but knowing what not to teach.
-----------------------------------------------------
Uživatelský avatar
gromit
Zasloužilý člen
Příspěvky: 586
Registrován: pát 18 črc 2008 21:37
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

zpět k tématu

Příspěvek od gromit »

tepelné čerpadlo...

protože se rychle blíží hlavní sezóna, dávám sem pro inspiraci a zamyšlení článek o akumulaci: http://jiho.ceskestavby.cz/clanky/solar ... y-215.html

osobně sice netuším, kam bych nacpal 1000m3, ale kombinace kolektor - zásobník- tepelné čerpadlo se mi líbí.


Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou!
Odpovědět

Zpět na „Stavebnice“