Tepelné čerpadlo

Návrhy konkrétních zařízení.
Odpovědět
Uživatelský avatar
talmar
Stálý člen
Příspěvky: 69
Registrován: sob 24 bře 2007 13:09
Bydliště: Frýdlant n.O.
Dal: 1 poděkování
Dostal: 3 poděkování

Tepelné čerpadlo

Příspěvek od talmar »

vlákno čisté - poo.

Zdravím.
Myslím že to částečně souvisí s volnou energijí,takže bych rád přispěl svou trochou do mlýna jedním praktickým návodem.Vytápění budov či místností tepelnými čerpadly není nic nového pod sluncem.Je to však poměrně finančně nákladná záležitost.Tepelné čerpadlo si však může zhotovit téměř každý ze staré funkční ledničky.Na vytápění domu to rozhodně nestačí, ale podkrovní místnost vytopí zpolehlivě.Svým tepelným výkonem 300-350W vytopí již menší nebo středně velikou zateplenou podkrovní místnost.K plné spokojenosti ho již provozuji 3 roky.


chiq
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1546
Registrován: čtv 01 lis 2007 8:41
Bydliště: Trnavský kraj
Dal: 2 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Příspěvek od chiq »

S akým COP ?


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Téměř vše o svépomocné stavbě TČ

Příspěvek od Ilem »



"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
talmar
Stálý člen
Příspěvky: 69
Registrován: sob 24 bře 2007 13:09
Bydliště: Frýdlant n.O.
Dal: 1 poděkování
Dostal: 3 poděkování

Příspěvek od talmar »

chiq píše:S akým COP ?
Příkon motoru ledničky je 100W.Dále tam mám malý ventilátor z digestoří který žene proud vzduchu přes upravený výparník o výkonu 30W.Tento výparník je umístěn vně místnosti a odebírá teplo z okolního prostoru podkroví.Je to systém vzduch-vzduch.Kompresor spolu s chladičem je v místnosti.Je zakrytován a chlazen malým motorkem o výkonu 5W.To zcela postačuje.COP je tedy asi kolem 2,6.


chiq
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1546
Registrován: čtv 01 lis 2007 8:41
Bydliště: Trnavský kraj
Dal: 2 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Příspěvek od chiq »

Celkom slušné, až na náročnosť výroby - letovanie trubiek, chladiaca zmes, výparník, kondenzátor...


občas_se_sem_kouknuvší

Namrzání vody na výparníku

Příspěvek od občas_se_sem_kouknuvší »

A namrzání kondenzující vzdušné vlhkosti za nižších venkovních teplot na výparníku máš vyřešeno jak?? Výparník obalený námrazou již potom moc tepla z okolí neodebere, protože led je docela slušný tepelný izolant. Můžeš to prosím trochu podrobněji popsat ??


Uživatelský avatar
sano
Zasloužilý člen
Příspěvky: 942
Registrován: stř 08 úno 2006 23:48
Dostal: 18 poděkování

Ahoj talmar,

Příspěvek od sano »

prišiel si s niečím novým, nedaj sa odradiť tými, ktorí vedia len kritizovať a nie sú schopní nič originálne vytvoriť.
Určite je tu dosť ľudí, ktorí ťa podporia.
maj sa
držím palce, ak môžeš príď na stretko ku Jeffovi.
sano


Uživatelský avatar
talmar
Stálý člen
Příspěvky: 69
Registrován: sob 24 bře 2007 13:09
Bydliště: Frýdlant n.O.
Dal: 1 poděkování
Dostal: 3 poděkování

Re: Namrzání vody na výparníku

Příspěvek od talmar »

S námrazou nemám problém.Výparník není venku.To by nestíhalo.Je umístěn na vnější stěně pokoje, který je součástí půdy.Pokoj zabírá asi
1/4 půdy.Půda celkově zateplená není,ale je tam vždy tepleji jak venku.Využívám tedy tepelné ztráty domu, které unikají přes stropy ven.
K tomu výparníku.Je původní jen mírně upraven.Zadní hliníkový plech jsem odstranil(je jen přibodován).Umístil jsem před něj ventilátor asi 15 cm od vstupu do výparníku a tento zakrytoval.Dovnitř výparníku jsem namontoval plechovou bednu o takových rozměrech aby mezera mezi bednou a vnitřní stěnou výparníku byla 1-2cm.Je to z toho důvodu ,aby vzduch neproudil středem výparníku,ale po jeho bocích.To je celé.Do zdi jsem vyřezal díru a jí prostrčil celý výparník ven.Takže jsem nemusel nic pájet a znova plnit médiem.Díru jsem zadělal a na tom místě jsem umístil zbylou část,tedy kompresor s chladicí(nyní už topicí)mřížkou lednice.Kompresor i s mřížkou je nutno zakrytovat a chladit,jinak se zahřívá na 80 °C,což by značně snižovalo jeho životnost.Stačí na to nějaký výkonnější PC ventilátor.Vytápěná místnost je asi 3.3m,se skoseným stropem a jedním střešním oknem.Při venkovních plusových teplotách najíždí termostat,při mínusových to jde nonstop.Od mínus 5 je již nutno přitápět jinými zdroji.Případným zajemcům o stavbu doporučuji nejdříve si ověřit tepelnou bilanci vytápěné místnosti.Pokud ji vytopí klasickým přímotopem o výkonu do 300-400W,vytopí ji i starou calexkou.
Dodatečně mohu připojit ještě nějaké obrázky.


občas_se_sem_kouknuvší

Re: Namrzání vody na výparníku - lednic je hodně.

Příspěvek od občas_se_sem_kouknuvší »

talmar píše:S námrazou nemám problém.Výparník není venku.To by nestíhalo.
Dík za info. Já tam mám přidaný odporový drát zespodu + plus časový spínač. Výparník je umístěn tak, že námraza při mínusových teplotách potom sama vlivem gravitace sklouzne dolů, jak na lyžích (z té hladké strany polepené černou lesklou folií). Mám sice COP<2, ale i tak to za tu trochu práce stálo. Příští rok se chci pustit do něčeho většího. Škoda jen, že ta kanalizační stoka pod naší ulicí není o kousek blíž sklepa. Takle hold budu muset tahat další trubky. ;)

pozn: první verze spočívala v malém mrazáku uvnitř místnosti a vzduch z venku jsem nuceně přiváděl (i odváděl zase zpátky) pomocí izolovaných trubek. Ty dvě díry do boku mrazáku byly konstrukčně to nejjednoduší, co šlo vymyslet. 8)


chiq
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1546
Registrován: čtv 01 lis 2007 8:41
Bydliště: Trnavský kraj
Dal: 2 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Příspěvek od chiq »

A v tomto okamihu začínam prerábať mrazák :D mám v byte kúpelku, ktorá nemá vlastné vykurovacie teleso, zato má ale vonkajšiu stenu a slušné okno, plocha kúpelky je 1,7 x 2,6 m. Každú zimu tam musím strčiť elektro-klasiku, žrúta. Hneď vedla je špajzka, tam teda po novom vystrčím výparník. A je to vyriešené! :lol:


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ilem »

jenom si uvědom, že pkud není špajzka dostatečně velká, uděláš z ní chladírnu. Pokud si nejsi jistý, udělej pokus. Pokud chceš odebírat ze špajzky například 200W a vytápět s tím koupelnu, nech ve špajzce topit 200W těleso (třeba 2 100W žárovky) Přibližně stejně rychle, jak se ti bude špajzka ohřívat se bude potom ochlazovat, až z ní budeš teplo odebírat.
Taky musíš mít na paměti, že čím větší rozdíl teplot - tím horší COP.


"Dum spiro spero"
Ciceron
chiq
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1546
Registrován: čtv 01 lis 2007 8:41
Bydliště: Trnavský kraj
Dal: 2 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Příspěvek od chiq »

S tým mrazákom ma to napadlo už dávnejšie, a znovu sa k tomu vrátim. V pivnici som chcel robiť murovaný mrazák, ale nakoniec to vyhrali truhlicové mrazáky od whirpolu. Teraz sa k tomu môžem vrátiť, a súčasne vyriešiť vykurovanie dielničky v suteréne :!:
Naposledy upravil(a) chiq dne pon 20 dub 2009 21:19, celkem upraveno 1 x.


občas_se_sem_kouknuvší

RE: Pokus

Příspěvek od občas_se_sem_kouknuvší »

Ilem píše:jenom si uvědom, že pkud není špajzka dostatečně velká, uděláš z ní chladírnu. Pokud si nejsi jistý, udělej pokus. Pokud chceš odebírat ze špajzky například 200W a vytápět s tím koupelnu, nech ve špajzce topit 200W těleso (třeba 2 100W žárovky) Přibližně stejně rychle, jak se ti bude špajzka ohřívat se bude potom ochlazovat, až z ní budeš teplo odebírat.
Taky musíš mít na paměti, že čím větší rozdíl teplot - tím horší COP.
Zdravím Ileme, a k čemu ten pokus bude ??? Na to aby zjistil "odběr zimy" mu postačí hodinky a teploměr, tak k čemu ještě ty járovky ??? ;) :lol:


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RE: Pokus

Příspěvek od Ilem »

Tím pokusem zjistíš, jestli se do toho vůbec pouštět. V principu je jedno, jestli teplo dodáváš, nebo odebíráš. Třeba by chiq mohl zjistit, že mu za týden provozu ve špajzce zmrznou kompoty. Brát teplo z uzavřeného prostoru, kde není žádný zdroj tepla nemusí být vždy to nejlepší řešení.
Vím o čem mluvím. Tepelné čerpadlo jsem si postavil (systém voda-voda), a teď mám nedostatek vody pro jeho provoz. Nečekal jsem, že za pár let klesne vydatnost pramene ze 7l/s na 0,4l/s.


"Dum spiro spero"
Ciceron
občas_se_sem_kouknuvší

Ještě štěstí, že to má strop a podlahu (možná i okno)

Příspěvek od občas_se_sem_kouknuvší »

Peter píše:
chiq píše:A v tomto okamihu začínam prerábať mrazák :D mám v byte kúpelku, ktorá nemá vlastné vykurovacie teleso, zato má ale vonkajšiu stenu a slušné okno, plocha kúpelky je 1,7 x 2,6 m. Každú zimu tam musím strčiť elektro-klasiku, žrúta. Hneď vedla je špajzka, tam teda po novom vystrčím výparník. A je to vyriešené! :lol:
Do špajzky sa ti teplo dostane zas iba prestupom cez stenu z teplejšej miestnosti. Takže čo získaš?
Že by snad koloběh tepla ??? :D


Odpovědět

Zpět na „Stavebnice“