Tepelné čerpadlo

Návrhy konkrétních zařízení.
Odpovědět
bigben
Starší člen
Příspěvky: 105
Registrován: úte 29 pro 2009 17:00
Dostal: 12 poděkování

Re: Tepelné čerpadlo

Příspěvek od bigben »

Bydlím na mlýně pod rybníkem a podobný nápad jsem měl s mrazákem - pultovým.Otevřít mrazák , odšpuntovat dole díru na vodu a hadicí z rybníka do něj pouštět vodu(samospádem) a spodem nechat vytékat.Jenže co s chladičem na venkovní straně? Leda ho koupat ve vodě a doufat , že se voda ohřeje.No-zatím z toho sešlo ...


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Tepelné čerpadlo

Příspěvek od Slavek Krepelka »

bigben píše:Bydlím na mlýně pod rybníkem a podobný nápad jsem měl s mrazákem - pultovým.Otevřít mrazák , odšpuntovat dole díru na vodu a hadicí z rybníka do něj pouštět vodu(samospádem) a spodem nechat vytékat.Jenže co s chladičem na venkovní straně? Leda ho koupat ve vodě a doufat , že se voda ohřeje.No-zatím z toho sešlo ...
Co s chladičem? Nic. Dej mražák do baráku, vodu do mrazáku přiveď a odveď potrubím. Hádám, že jsi i na studní a jestli má dost vody, budeš na tom líp o dvě věci, jednak máš tu vodu už v baráku a jednak bude v zimě teplejší než rybník. Zase ji ale asi budeš muset pumpovat. To topení z chladiče tím máš tam, kde ho potřebuješ. Maximálně bych odkryl stěny mrazáku, ať chladič líp chladne a dal celý ten herberk do průvanu, pokud to je možné. Stejně z toho bude asi víc elektrické topení, než tepelné čerpadlo. Ale co já vím, možná se to ta ty "prachy" vyplatí. Chce to buďto slušně spočítat, nebo zkusit a poměřit a spočítat.

Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepelné čerpadlo

Příspěvek od Jim68 »

Slavek Krepelka píše:
Jim68 píše:
martin11 píše:ahoj mirun....to je jednoduchý a umí to každý ..... zdraví m11 :D
Ahoja,
s tím nechci mít nic společnýho:)...... Nebo musíš vrazit ten ledničkový do vody....
:čerpat zbytkové teplo ze spalin v kamnech, nebo plynového topení (popřípadě výfuku ze sušičky na prádlo, pokud někdo tento aparátus používá). Ono toho tepla zdánlivě moc není, pokud se člověk podívá jenom na teplotu a množství spalin, ale je nutné se také podívat na množství latentní tepelné energie obsažené ve vodní páře, která je součástí spalin a které se uvolní kondenzací na i celkem malém výměníku.
Ahoj, Slávek.
To je právě ono:).
Hermetický kompresor se chladí plynem z výparníku a nesmí vít víc než 35°C....
Na kondenzaci stačí protáhnout komínem trubky s vodou do zpátečky topení - pokud mají teplotu pod kondenzačním bodem spalin (to je cca39°C) tak na nich ta kondenzace proběhne - to je celá sranda kondenzačních kotlů - že je zpátečka studená x ergo kladívko podlahové topení:))

Jinak ledničkový kompresor má velmi dobrou a odolnou konstrukci, ale jak říkám: musí mít taky výparník o vysokém výkonu a konstrukci se samospádem oleje a tak furt dookola:...


Jim68
Be happy!
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Tepelné čerpadlo

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Jim68 píše: To je právě ono:).
Hermetický kompresor se chladí plynem z výparníku a nesmí vít víc než 35°C....
Na kondenzaci stačí protáhnout komínem trubky s vodou do zpátečky topení - pokud mají teplotu pod kondenzačním bodem spalin (to je cca39°C) tak na nich ta kondenzace proběhne - to je celá sranda kondenzačních kotlů - že je zpátečka studená x ergo kladívko podlahové topení:))
:bhead: Nestačí. Ono to pak blbě táhne. Musí tam přijít taky nějaký větrák. Člověk jedno uřeší a hned má co řešit dál.
Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
bigben
Starší člen
Příspěvky: 105
Registrován: úte 29 pro 2009 17:00
Dostal: 12 poděkování

Re: Tepelné čerpadlo

Příspěvek od bigben »

Do komína bych nic nedával-léta topím v kamnech a zkušenosti nějaké mám-trubka v komíně by se potáhla dehtem , na tom by se usazovaly saze a je zaděláno na problém...


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Tepelné čerpadlo

Příspěvek od Slavek Krepelka »

bigben píše:Do komína bych nic nedával-léta topím v kamnech a zkušenosti nějaké mám-trubka v komíně by se potáhla dehtem , na tom by se usazovaly saze a je zaděláno na problém...
To je sice pravda, ale poloviční. Ono se dá v dobře navržených kamnech topit prakticky velice čistě a případné saze a dehet se dají odstranit, než to člověk pustí přes nějaký lehce čistitelný výměník. Ale to už jsme spíš u kamen a zařízení hned za kamny. Se mi jeví, že něcvo zase přihodím Pootovi do "Topení dřevem". Kde jen brát ten čas :bhead:
Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
ekowatt
Stálý člen
Příspěvky: 70
Registrován: sob 23 zář 2006 12:26
Bydliště: Slovensko
Dal: 1 poděkování
Dostal: 13 poděkování

Re: Tepelné čerpadlo

Příspěvek od ekowatt »

Najlepšie bude začať už novostavbov, teda stavať v štandarde EPD. Potom bude stačiť menši vykon TČ do 5kW ja osobne od eltex-km.cz. Veľka inšpirácia je aj kniha od pana žeravika. Zemny kolektor idem robiť prevedenie slinky 4 okruhy
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepelné čerpadlo

Příspěvek od laik »

Zdravím, mám doma za odvoz starší klimatizační jednotku, dá se to k něčemu použít, nebo to umí jen klimatizovat? bylo to funkční, jen při demontáži už někdo vypustil médium a měděný trubky dal do sběru.....
a mě bylo líto to nechat odvézt do šrotu, což asi pochopíte že? :)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepelné čerpadlo

Příspěvek od Jim68 »

Ahoj, dej to klidně do sběru. Klimatizovalo by to, jenže to médium R22 je zakázané a náhradu můžeš dát, jen když vyměníš olej v celém okruhu (vypustit, vyčistit, nalít ředidlo, vypustit, vyssát, naplnit novým olejem...). Pak teprvá to můžeš spustit. Jinak se ten starý olej srazí do formy krupice a všechno ucpe. :(


Jim68
Be happy!
Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepelné čerpadlo

Příspěvek od laik »

Hmmm Jime moc jsi mě nepotěšil :(
Ale vyhodit do sběru je mě to opravdu líto i když je tam spouta hliníku, nedají se alespoň ty výměníky na něco použít, nebo to prostě jen napojit na topení a udělat z toho třeba fukar na teplej vzduch v dílně nebo skleníku??? :dknow: nebo něco jiného užitečného když už třeba to tep. čerpadlo z toho nebude..... :cry:


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepelné čerpadlo

Příspěvek od Jim68 »

No jasně, to můžeš použít na ledaco:). Jen ten plyn bych v tom asi už nehonil, pokud teda nechceš podstoupit to čištění.

:idea: Kolikrát už jsem tu psal, abyste necitovali celý příspěvek, když odpovídáte rovnou pod ním :?: :mrgreen: - poo.


Jim68
Be happy!
Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Tepelné čerpadlo

Příspěvek od Aquarius1 »

laik píše:Ale vyhodit do sběru je mě to opravdu líto i když je tam spouta hliníku, nedají se alespoň ty výměníky na něco použít, nebo to prostě jen napojit na topení a udělat z toho třeba fukar na teplej vzduch v dílně nebo skleníku???
Kdys jsem vyhodil absorbční lednici s mrazákem.Dnes bych chtěl celej aparát zpět,už kvůli tomu tichu a téměř nicotným nákladům na provoz.
;)

:idea: Citace se tu dají dělat elegantněji, než "barvou" - poo.


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Tepelné čerpadlo

Příspěvek od poota »

Absorpční systém je tichý, ale energeticky je náročnější než kompresorový. Výhodný je hlavně v tom, že se "pohání" teplem, takže se dá použít třeba plamínek petrolejky.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Tepelné čerpadlo

Příspěvek od Aquarius1 »

Aquarius1 píše:
laik píše:Ale vyhodit do sběru je mě to opravdu líto i když je tam spouta hliníku, nedají se alespoň ty výměníky na něco použít, nebo to prostě jen napojit na topení a udělat z toho třeba fukar na teplej vzduch v dílně nebo skleníku???
Kdys jsem vyhodil absorbční lednici s mrazákem.Dnes bych chtěl celej aparát zpět,už kvůli tomu tichu a téměř nicotným nákladům na provoz.
;)

:idea: Citace se tu dají dělat elegantněji, než "barvou" - poo.
Asi jo.nejsem tak zběhlej v těch udělátkách na odkazy či citace.Promiň ;)


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Tepelné čerpadlo

Příspěvek od poota »

Mimo téma (offtopic)
Nic se nestalo.
Ale není to ani tak moc složité.
Vpravo dole máš v příspěvku tlačítko [citace]. Když na něj klikneš, tak se Ti otevře editor a v něm máš rovnou celý příspěvek ocitovaný. Necháš tam úvodní i koncovou hranatou závorku včetně obsahu a mezi nimi můžeš pro zkrácení cokoli odmazat. Před úvodní i za koncovou závorku můžeš psát svůj text.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Odpovědět

Zpět na „Stavebnice“