stirling - původní vlákno, necenzurováno

Moderátor: JiMi

Odpovědět
JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Re: Nesymetr

Příspěvek od JiMi »

Ilem píše: Je to proti selskému rozumu, ale ukazuje se, že větší účinnost mají výměníky, kde média proudí proti sobě. Když ale vezmeš na pomoc fyziku a kalkulačku, tak už to tak nelogické není. Nesymetr se s trochou fantazie dá představit jako ohnutý deskový výměník. Takže jak v chladné , tak v teplé části by mělo teplosměnné médium proudit v protisměru proti otáčkám.
Jinými slovy a vlastně jsi mi řekl ANO, chápu to správně.


Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

petr 111

Příspěvek od la »

Zdravím.Moc hezký ,srozumitelný a český patent. la.:good:


JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

moje úvahy o výměnících

Příspěvek od JiMi »

Několikrát už jsme tu zavadili o tepelnou směnu, tepelné výměníky a následné diskuze. Ilem přidal nesymetr a já doplním své uvažované řešení.
Jak jsem psal kdesi dřív, uvažoval jsou o dvou variantách, ale v okamžiku, kdy jsem si to nakreslil, bude jen jedna (na nákresu ta vpravo). Je mi jasné že u výměníků voda->vzduch je absolutním kritériem teplosměnná plocha.

Pro méně znalé problematiky, podívejte se na výměník voda->voda a srovnejte to s výparníkem tepelného čerpadla vzduch->voda nebo jednodušeji s automobilovým chladičem. Plocha lamel (teplosměnná plocha) je řádově někde jinde.

Takže považuju úplně za samozřejmé výměníky na vnitřních stranách (na straně vzduchu) stirlinga dělat co nejvíce členité, jak ale udělat členitý povrch a zároveň zajistit výměnu objemu plynu vytlačením z členitého prostoru ? Ta harmonika na konci je jeden z kroků, které jsem ale později zavrhl, protože si dost dobře nedokážu představit, jak bych to vyrobil.

No, takže hřebeny a dostatečně členitý hřebenový přehaněč. Seskládat výměník z plechů si dokážu představit a přehaněč z teflonového "plechu" taky, proložit to distančními prokladky. No a ze dvou úvodních variant vychází ta vpravo úplně jednoznačně líp. Při stejném objemu přehaněče (hnědý hřeben), dvojnásobná teplosměnná plocha (modrý a červený hřeben). Navíc ten první (vlevo) by se ještě hůř seskládával. Takže toliko moje představa nerotačního řešení výměníků a přehaněče.
Ve spojení s "gravitační" variantou zavěšené klopné desky, je vcelku lhostejná hmotnost toho izolačního materiálu na konstrukci přehaněče, samozřejmě rám pro sešroubování je kovový, i když čím lehčí tím nižší moment pro přetláčení. Ale stejně mě nic normálnějšího než teflon nenapadá.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Re: něco pro Ilema

Příspěvek od JiMi »

petr111 píše:tak na protočení mozkových závitů.....
Paráda, je to fakt patent ? Já jsem myslel že u nás lze chránit něco, co skutečně existuje. Podle tohoto lze chránit každý obrázek, který tady vymyslíme a bude mít to štěstí, že to ještě nikdo nehodil na papír.
Přestože to vypadá podobně, jako to, co se tu snažím roztočit, minimálně v případě tohoto patentu jsem v klidu, neb pan Sýkora ? si v bodech 1 a 2 claimů trvá na rotačních výměnících a spřažených hřídelích.

Teď jeden vážně míněný dotaz. Pokud to třeba tady pan Sýkora sleduje a vznikne patent, který bude pokrývat naše řešení, má šanci cokoliv vyhrát, když vytvoříme zařízení svépomocí pro vlastní potřebu ?

Právníky nemám obzvláště v lásce, tak je toto fakt úplně mimo moje chápání. Udělali v životě úplný h...o, neupekli rohlík, ale berou za to nekřesťanské inflační peníze, vykládají a prosazují právo zájmových skupin... no to je off topic jak vyšitej.

Jen bych rád věděl, jestli jde na základě takto teoreticky poskládaného patentu vyhrát třeba náhrady za ušlý zisk, kdyby mi to nedej bože fungovalo a borec mě třeba i skrze toto fórum našel a zažaloval.

Ale teď už vážně. Nechápu, jak může patentovat vícesekčnost, když kdekterá dnešní konstrukce je vícesekční. Nechápu jak může patentovat rotační přehaněč, To nikdo na úřadě není schopen do gůglu nacvakat rotary displacer ?

Prostě mě to připomíná patent ve stylu nákupu domén velkých firem. Nic jsem neudělal, ale když se zadaří, můžu na tom vytřískat. Bodejť by pak lidi nebyli skeptici


JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Re: neboj....

Příspěvek od JiMi »

petr111 píše:.....řízení bylo zastaveno.....
Nejsem právník, ale v patentech se trochu orientuji.....
No nevím, v preambuli je datum podání přihlášky a o dva roky později zveřejnění přihlášky ve Věstníku. Předpokládám, že právě z Věstníku je to staženo. No to je jedno.
Opět pouze předpokládám, že i průběh a výsledek řízení je prezentován ve Věstníku.
Otázka: je Věstník patentového úřadu jakož i následný registr přístupný na NETu ?


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: něco pro Ilema

Příspěvek od Ilem »

petr111 píše:tak na protočení mozkových závitů.....
Ne, skutečně nejsem Sýkora :P

Pro JiMiho - patentová ochrana se týká pouze komerčního využití. Pro vlastní potřebu můžeš použít libovolný patent bez problémů
Naposledy upravil(a) Ilem dne stř 19 pro 2007 19:25, celkem upraveno 1 x.


"Dum spiro spero"
Ciceron
JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Re: neboj....

Příspěvek od JiMi »

petr111 píše:.....řízení bylo zastaveno.....
Nejsem právník, ale v patentech se trochu orientuji.....
Svou otázku beru zpět, už jsem to našel.
Akorát se v tom budu muset zorientovat, kde pak najdu výsledky řízení.
Ale dík za návod na otevření očí.


JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Akorát ještě mi to nedá....

Příspěvek od JiMi »

konstrukce typu delta.....
Slovy našeho prezidenta:
Mno, nevím, nevím. Je velmi ale opravdu velmi zřejmé, že uvedená konstrukce je klasická gama a nikoliv jakási neznámá delta. Akorát ten píst je kruhový.

Já si to představuju takto, podle mě konstrukce pístu nemá vliv na princip.


ovčák
Stálý člen
Příspěvky: 35
Registrován: pát 23 lis 2007 1:23

pro petr111

Příspěvek od ovčák »

pyrolyzní a generátorový olej je totéž, ne??nic nového se nestane. moloch má obří setrvačnost a myšlení běžných lidí limitováno obsahem televizních novin.biomasa je neuvěřitelná. na hektaru sklidíš 70 tun slámy. hektarů je sice dost, ale loby již maká na legislativě. bursík tohle nezvládne a odserou to lidi. takle to mají soudruzi vymyšlený....http://proatom.luksoft.cz/view.php?cisl ... 2007032801


NEJHORŠÍ JSOU DOMNĚNKY.A TAKY NASRANÝ LIDI.
JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Pro Petr111...

Příspěvek od JiMi »

Když jsi na sebe napráskal, že se trochu orientuješ v patentech a průmyslových vzorech (vidíš, iniciativa se vždycky musí potrestat), má Ilem s tím soukromým užíváním patentů pravdu ?

A ještě hypotetická úvaha, když si postavíš soukromě a svépomocí jakékoliv zařízení, které využívá nějaký patent a pak jako fyzická osoba prodáváš produkt, tohoto zařízení, je to stejné ?

Pokud někdo patentuje stroj na rohlíky, podle mě tím nepatentuje samotné rohlíky. Ty rohlíky mi připadají jako průmyslový vzor, no, asi by to chtělo, abych si to naštudoval, přečetl zákony... Br, už teď je mi špatně.

Daleko víc se mi zamlouvá na to prostě hodit bobek, a pokud někdo bude chtít prokázat zneužití, tak ať se snaží, když máme hentů demokráciu.


JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Klidně sem můžeš položit pár patentů

Příspěvek od JiMi »

pokud je máš v takové formě via SYKORA.

Když jsem to namátkou hledal na UPV v těch Věstnících (toho Sýkoru), nikde jsem se k takovému dokumentu nedoklikal. Všude jen seznamy a hesla. Trošku psanýho je ve věstníku s tou uveřejněnou přihláškou, ale pak jen hesla, a nakonec zavelela ženská, že do toho nemám furt čučet a mám jít spát, tak jsem šel.

Samozřejmě téma, které se hodí.


JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Ještě ke komerčnímu využití

Příspěvek od JiMi »

V tom právě je to všeobecné kouzlo hraní si s energiemi jako takovými.

Dobře, patentovaný generátor na výrobu třeba elektřiny, nesmím komerčně zneužít. Mít prospěch z prodeje elektřiny vyrobené patentovaným generátorem taky nesmím. Ale cokoliv s tou elektřinou už udělám soukromě, třeba napeču rohlíky, tak je čístý jak nejkřišťálovatější křišťál.

Trošku příměr, kdy svého času současný pan prezident nedokázal odlišit čisté a špinavé peníze. ANO, ANO, ANO. Je to něco jiného, ale třeba...

Příklad: Mám firmu, která má samozřejmě přípojku na elektriku a teplo.
Současný stav. Roční faktura třeba 200 litrů. Vyrobím si nějaké patentované topidlo a generátor, dotlačím to do dvora své soukromé firmy a druhým rozvodem přitápím svítím, točím. Druhý rok, roční faktura 50 litrů a při stejné ziskovosti můžu přidat zaměstnancům, nebo postavit další generátor.
Je to čistý nebo špinavý ? Dělám to pro svou soukromou potřebu. Investoval jsem do firmy a starám se o efektivnější využití svých investic. Konkrétní ekonomický prospěch (něco jsem prodal a utržil za to peníz) nemám. Pouze využitím soukromých prostředků snížím energetickou náročnost výrobních prostředků.

No, asi bych s takovými bláboly měl jít někam do RELAXu což ? To víte, než se člověk ráno nastartuje, tak občas zabrousí kousek vedle.


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

pro JiMiho

Příspěvek od Ilem »

Ach ty filozofe. Když budeš napájet firmu pantentovaným generátorem, a ta firma bude mít nějaký zisk, třeba jednu korunu - už je to komerční využití, bez ohledu na to, jak získanou korunu využiješ. A máš pravdu. Založ někde vlákno, třeba "Pantentový zákon". Ode mě to byl jen pokus o vtip. Proto jsem to obložil smajlíkama. ;)

Rivale, prosím, mohl bys to udělat? Jak jsem koukal, když se přesunou příspěvky s patentovou tématikou do jiného vlákna, myslím, že to neztratí kontinuitu a tady se to vyčistí. Je mi líto, že jsem to svým nejapným vtipem začal.
Díky.


"Dum spiro spero"
Ciceron
JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Chci se zeptat admina...

Příspěvek od JiMi »

Mám svou vlastní dokumentaci k projektu, a můžu zkompilovat dokument, který bude držet všechno, co jsem doposud v projektu udělal, plánky, obrázky, schémátka, tabulky, fotky, a třeba nakonec i nějaké závěry.

Tak. A můžu ten soubor někam položit, tady na fóru, do svého prvního příspěvku nebo možná do profilu doplnit link na tento soubor a pak už jen soubor aktualizovat. Ušetřilo by to fůru slovního popisování a mohl bych se věnovat jenom diskuzi o problémech.

Nějaká rada jak to zařídit na tomto fóru ? Aktualizovat soubor přes přílohy, mi nepřipadá totéž. Aby to mělo přesně ten význam, který od toho očekávám, tak bych musel buď tu přílohu připojovat ke každé zprávě a nebo mít v podpisu odkaz na poslední platnou verzi v příloze.

Tak se ptám.

PS.: vzhledem k vánočnímu naladění ve firmě jsem dostali fraj a tak jsem pročítal sekci tuším ten Relax, nebo Vážně/nevážne. No, pointa je v tom, že na mě za ten půlden padla taková divná nálada, jestli správně formuluju, jestli jsem správně popsal svůj úmysl, .... Abych nějak nesvinil vlákna...


JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Schválně, administrátoři, jestli jsem pochopil správně...

Příspěvek od JiMi »

jak udělat ten soubor v profilu.

1) Do nějakého příspěvku ten soubor dát jako přílohu a ten příspěvek si dám jako záložku.
2) Ve svém profilu si dám detail toho přílohového souboru a odkaz na ten soubor si můžu dát do podpisu.
3) Když chci aktualizovat, přes záložku se dostanu na příspěvek, -> Upravit -> Seznam příloh -> Aktualizovat přílohu

Pokud je to tak, omlouvám se za blbý dotaz, který jsem si mohl zjistit sám.


Odpovědět

Zpět na „Přestavba motoru Š120 na stirling“