Solární Ohřev Vody

Elektřina, teplo...
Odpovědět
jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 98 poděkování

mno...

Příspěvek od jarda ovčák »

Před lety jsem jako včelař vyráběl solární vosku z mezistěnů....
Udělal jsem kastl, metr na metr, hloubka 20cm, trojsklo, rám a zbytek oplechovaný dřevo, izolace polystyren do podlah, ten tvrdej...
Zarazil jsem do země trubku a na ni dal kulovej čep, na kterým jsem to mohl nahýbat dle dráhy slunce.
Vnitřní plechová vana byla na třená na černo barvou na výfuky a zboku jsem tam navrtal teploměr z udírny...
dole byla plechová vanička se sítkem, kam tekl vosk a ztuhnul do tvaru podelně rozříznutého válce. V letě se v tom verglu dosáhlo na sluníčku 230 grádů, což mi bylo jasný, že polystyren bude sublimovat....
V zimě v minus 10 při zatažené obloze bylo uvnitř 24 stupňů, na sluníčku v téže teplotě plus 60.
mít čas, budu se tomu věnovat, páč komerční přístroje jsou fatálně předražený.......
I když jsou nositeli technicky vyspělých, až zázračných, pohádkově zázračných technologií.....
Vlastně jsem to chtěl dělat na letní ohřev užitkové vody, ale nevěděl jsem, co s přebytečným teplem, aby mi to nepobouchalo.......


aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Re: Teplo

Příspěvek od aNONym »

sanov píše: A na základe tohto bol vymyslený skleník, ktorý má základňu naklonenú oproti vodorovnej rovine o istý uhol. U nás by to malo byť, ak si dobre pamätám, asi 23-26 stupňov. Výhody. V zime slnečné lúče lúče dopadajú kolmo na sklo. V skleníku je teplejšie. V lete dopadajú pod pravým uhlom, takže sa väčšina tepla odráža späť. skleník je chladnejší.
Úspora oproti konvečným skleníkom na vytápaní je asi 30%. Len to vyzerá trochu neobvykle.
:good: I když je to logické. ;) Non


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

sklenk

Příspěvek od laik »

Zdravím
To musím naklonit celej skleník ,nebo stačí jen pod tím uhlem udělat střechu a na kterou světovou stranu?...to mě zajímá.....nemáš o tom víc info.....?


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Uživatelský avatar
hapalainen
Starší člen
Příspěvky: 196
Registrován: stř 07 úno 2007 23:51
Bydliště: Norsko
Dostal: 1 poděkování

V čem je tedy rozdíl?

Příspěvek od hapalainen »

V zime slnečné lúče lúče dopadajú kolmo na sklo. V skleníku je teplejšie. V lete dopadajú pod pravým uhlom, takže sa väčšina tepla odráža späť.
Jestli dopadajů kolmo, nebo pod pravým úhlom je podle mne stejné, tak jak poznají, jestli se mají odrazit, nebo proniknout.


Hlavní je vyhrát zápas
Markus77
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: sob 17 led 2009 13:37

Re: V čem je tedy rozdíl?

Příspěvek od Markus77 »

hapalainen píše:Jestli dopadajů kolmo, nebo pod pravým úhlom je podle mne stejné, tak jak poznají, jestli se mají odrazit, nebo proniknout.
No zkuste se podívat na : http://kkplzen.eu/windows/texty/solar.htm


Uživatelský avatar
hapalainen
Starší člen
Příspěvky: 196
Registrován: stř 07 úno 2007 23:51
Bydliště: Norsko
Dostal: 1 poděkování

Tak né kolmo, ale šikmo.

Příspěvek od hapalainen »

Protože průchod s. záření skleněnou vrstvou /nebo průhlednou fólií/ je maximální při kolmém dopadu paprsků, kdežto při šikmém úhlu dopadu se část.s. záření odrazí zpět do prostoru, je třeba konstruovat střechu skleníků tak, aby s. záření dopadalo na střechu kolmo v době zimního slunovratu. Protože s. záření dopadá na zemský povrch při různé sluneční deklinaci /kromě rovníku/ asymetricky, je třeba aby také skleníkové střechy byly asymetricky nakloněny. Tedy jižně orientovaná strana střechy nebo stěny musí být kolmá k poledním paprskům při nejnižší sluneční deklinaci /21.-22.prosince/, aby v zimním období propustila do skleníku co nejvíce s. záření. V létě, při vysokém postavení Slunce na obloze, dopadá s. záření na skleníkovou plochu naopak nejšikměji, takže až 50% s. záření se odrazí mimo skleník
Stačí umět číst.


Hlavní je vyhrát zápas
Solaris
Nový člen
Příspěvky: 6
Registrován: ned 26 pro 2010 1:42
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Solární ohřev vody (levně)

Příspěvek od Solaris »

Pouze pro upřesnění, PET je zkratka pro polyethylentereftalát a PE pro polyethylen.


Sooob
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: pon 10 zář 2012 17:47

Solární ohřev vody

Příspěvek od Sooob »

Dobrý den, snažím se najít solární vakuované trubice za rozumnou cenu, protože si nemužeme dovolit ty předražené výrobky tak by mě zajímal názor na tyto trubice, protože cena je podle mě super a to mě řekli, že by ještě něco z cenou udělali když vezmu celou sestavu... Takže předpokládám že je to čína , no ale co když to bude fungovat že? Moc děkuji za osobní zkušenosti s temito panely vid odkaz... http://www.vasetopeni.cz/sortiment/sola ... ---panely/


Karya
Stálý člen
Příspěvky: 27
Registrován: úte 27 pro 2011 11:59
Dal: 1 poděkování
Dostal: 12 poděkování

Re: Solární Ohřev Vody

Příspěvek od Karya »

Moja nova hracka.Sice je to este na zaciatku.Bude to natacane cidlami a to H a V.


Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Moja nova hracka ...

Příspěvek od A(&F) »

... a když tu průhlednou zavařovačku nahradíš tmavou pixlou (např. jen očouzenou plechovkou), tak ti to tu vodu bude dokonce i ohřívat ... :D :D ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Solární Ohřev Vody

Příspěvek od poota »

Parabola je opravdu krásná věc.
Ovšem dost obtížně se vyrábí.
A musí se nějak něčím přesměrovávat.

Výroba se dá silně zjednodušit rozložením koncentrace paprsků do dvou válcovitě prohnutých rovinných zrcadel.
Pro pohyb Slunce v úhlu do 120o je možné udržet ohnisko v jednom bodě i nepohyblivou soustavou zrcadel, se kterou lze jít i do větších výkonů.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Karya
Stálý člen
Příspěvky: 27
Registrován: úte 27 pro 2011 11:59
Dal: 1 poděkování
Dostal: 12 poděkování

Re: Solární Ohřev Vody

Příspěvek od Karya »

Mislis takto?

Obrázek


Na sledovanie slnka pouzijem upravenu schema.Tu mam este pic ale nova je uz s atmelom.

Obrázek


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Solární Ohřev Vody

Příspěvek od A(&F) »

Karya píše:Mislis takto?
... tak přesně takto to nemyslím ... ;) ...

- pokud budeš koncentrovat (IR) záření ze slunce do čiré tekutiny v průhledné nádobě obalené po obvodu odrazivou vrstvou (předpokládám, že dno alobalem zakryté není), tak velká část energie se nevyužije a unikne Ti ven ze zavařovačky stejnou cestou, kudy se dostala dovnitř (= tuto nevyužitou energii budeš vracet "zpět do slunce") ...
- jiná situace by byla, pokud bys dovnitř sklenice (přesně do ohniska) vložil nějaký matně černý předmět, pokud možno co nejvíce profilovaný (např. černý chladič ze starších typů procesorů), který by absorboval teplo a předával ho vodě ...
- ještě lepší situace je mnou výše popsaná situace, tj. tmavá nádoba v ohnisku (pokud možno opět hodně profilovaná, popř. s žebry uvnitř) skrzeva kterou proudí voda ... tento celek je vhodné ještě umístit do průhledného krytu, který zamezí ochlazování výměníku okolním vzduchem (neb v těsném okolí vzniká komínový efekt), popř. zamezí ochlazování výměníku větrem ... ideální by bylo mít v tomto prostoru vacuum, ale to se v domácích podmínkách splňuje dost špatně ...
- a zcela jasným favoritem (jak už tu někde před časem zmiňoval i Slávek) je čirý výměník v ohnisku (opět uzavřený v dalším čirém krytu, viz bod výše) skrz který proudí tmavě obarvená tekutina, jenž je transportním médiem do "výměníkové smyčky", např. v bojleru ... ale u tohoto řešení počítej s tím, že v tomto okruhu musí médium poměrně svižně cirkulovat (pomocí čerpadla), jinak dojde k jeho varu a zplyňování ... popř. to mít pro sichr zajištěno i programovým odkláněním paraboly (nezapomeň však na tepelnou setrvačnost výměníku) ...

... další související moudra najdeš zde ... http://www.mpo-efekt.cz/cz/ekis/i-ekis/33807 ...

... co se pak týče mcu sledovače, tak po HW stránce je vcelku vše jasné (snad jen, že namísto relátek rovnou použít můstkové zapojení motoru, ... spočti si, kolikrát denně cvaknou = při spínání motoru coby induční zátěže ty kontakty půjdou brzo do kopru) ...... jinak ty BPX65 (správně zvolené, neb pracují v infra oblasti = peek mají při 900 nm) je však dobré míti spárované, popř. to řešit programově pro každou diodu zvlášť, ale to je docela opruz, neb pak bys ještě musel ještě snímat teplotu (okolí / pouzdra), kterážto umí docela slušně rozhodit naměřenou charakteristiku (anebo i to ošetřit softwarově) ...... samozřejmě také záleží, jak budeš mít fyzicky po(h)řešeno mechanické umístění snímacích diod ... zda na přímo nebo přes zrcadlo, atd., atd. ...

... :bye: ...

[hr]PeS: ... vcelku přínosné diskuze ohledně tracerů najdeš i ve vlákně " Revolučne lacný solárny panel" ... + v tom samém vlákně ještě na straně č. 9 ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Karya
Stálý člen
Příspěvky: 27
Registrován: úte 27 pro 2011 11:59
Dal: 1 poděkování
Dostal: 12 poděkování

Re: Solární Ohřev Vody

Příspěvek od Karya »

A(&F) dakujem vystizne a zrozumitelne napisane.Takze pred alobal dam este niejaky neodrazovy a dobre ilozacny material a tak az alobal.Schema upravim a dam na kontrolu.Namiesto relatie pouzijem toto zapojenie H.A obeh vody som premislal ze dam cerpadlo z opla.Tim ze je 12v DC tak sa pomocou pwm bude dat regulovat otacky podla teploty kapaliny.Cerpadlo budem vytlacat teplu vodu.Na zopinanie namiesto relatiek mozem pouzit tento tranzistor s chladicom BD139-16?

Obrázek
Edit: ... zdroj: http://robot.gymspit.cz/Archiv/2010/Motory/ ... A(&F) ...

Obrázek


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: H-můstek ...

Příspěvek od A(&F) »

... uvedené zapojení (vhodné pro pidi motůrky s malým odběrem) bych nepoužil za dvou důvodů:
- horní tranzistory mají být správně PNP (je to korektnější)
- schází v něm antiparalelní ochranné diody připojené mezi E-C tranzistorů
- nemá ošetřeny možné rizikové stavy, které mohou nastat např. chybou SW, atd. (11 = jasný zkrat)
- neřeší stavy při přetížení motorů

... jak vypadá plný tranzistorový můstek najdeš např. zde http://robodoupe.cz/2011/robotem-sem-ro ... -zahozeni/ , kde nalezneš i zdůvodnění proč je lepší použít integrované můstky ... ale záleží na velikosti proudů, anžto čím větší proudy, tak "mastnější" je cena ...... jinak spoustu dalších zapojení (s FETy a IGBT) najdeš např. i na CNC webu ... http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?t=184 ...

... :bye: ...

[hr]PeS: ... pokud k napájení motorové části použiješ symetrický zdroj (tj. +,0,-), tak pro řízenou reverzaci motoru postačí pouze dva výkonové prvky (namísto čtyř) ...... záleží co Tě vyjde lacněji, ... jestli křemík nebo měď ... :D ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Odpovědět

Zpět na „Fotovoltaika a solární technika“