Solární Ohřev Vody

Elektřina, teplo...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Solární Ohřev Vody

Příspěvek od Aquarius1 »

Vlákno čisté, sloučené ze dvou paralelních, oftopiky přemístěny. 2.7.2012 SDK

Vzhledem k neustále se rostoucím poplatkům za energie a zvýšeným nákladům na vytápění jsem začal pokukovat po alternativních zdrojích jako jsou panely na ohřev vody a výrobu el energie.Ale- jsou příliš drahé a ve svém důsledku v našich podmínkách méně využitelné-i když takový panel na ohřev vody si každý může postavit sám za přijatelnou cenu a v létě ušetří nějaké ty korunky za elektriku či plyn,v zimě zas použít na ohřev topení + kombinovaný bojler tím by se vyřešila otázka teplé užitkové vody.Asi nepíšu nic nového ale co jít ještě dál a postavit takový motor který by byl použitelný k pohonu agregátu el energie.Jak známo k provozování agregátu do určitého výkonu není třeba žádné osvědčení ani povolení k provozu.Může je klidně používat stará Blažková která ví jen to že elektrika kope :lol: To jen na okraj,bohužel věci o kterých zde píšu se týkají spíš lidí z vesnice a majitele domů.Těžko si bude někdo v paneláku stavět na balkoně solární či jiný panel nebo pouštět elektrocentrálu která je v současném stavu spíše prodělečná ve vztahu ,,spotřeba-využitá energie,,
A teď zjednodušený návod na panel ohřívající vodu.Každý jistě ví že přes okno cítí jak slunce pěkně hřeje a přitom venku mrzne až praští no a v tom je hlavní fígl,tzv skleníkový efekt. Vezmi panelový (placatej) radiátor (dnes se dají sehnat i měděné) a natři ho vypalovací černou barvou stačí z jedné strany.Z opačné strany zhruba v polovině připevni tepelné spínací čidlo.To všechno umísti do nízké bedny vystlané polystyrenem nebo izolační vatou,přiklop to sklem aby mezi radiátorem a sklem byla mezera asi 2cm (nepoužívat pálená skla do automobilů, fungují jako filtr,určitě má mnoho lidí zkušenost že v některém autobuse se za oknem může člověk doslova upéct a v jiném je za oknem přijatelná teplota, v tom je rozdíl mezi obyčejným a páleným(kaleným)sklem.Víc by mohl říci odborník ale to nejsem.No a panel je hotov,potřebuješ už jen oběhové čerpadlo,expanziomat (to je ta koule za kotlem místo expanzní nádrže) zásobník na vodu s nepřímým ohřevem (bojler kombinovaný) trocha fridexu s destilovanou vodou a je to.Panel napojíš na čerpadlo(nutná zpětná klapka)čerpadlo na bojler a z bojleru zase do panelu.Termospínač s čerpadlem to zajistí automatickou bezobslužnost systému v závislosti na nastavené teplotě.Zalej fridexem a odvzdušni .
Tak to je asi vše,skoušeli jsme to kdysi s mojím otcem a fungovalo to moc pěkně,dokonce se to ujalo na jedné turistické chatě ale to už je víc jak 25let a od té doby věda pokročila.Berte to jako pokus o výrobu teplé vody s minimálními náklady oproti podle mne předraženými panely v nabídkách různých firem. ;)


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Přesně na to

Příspěvek od 1220 »

jsem myslel má to řadu výhod, jenom doplním: když někdo nemá kombinovaný bojler, může si vsadit do klasického bojleru měděného hada spirálového, do příruby se spoje vejdou. Pokud bude placatý kolektor níž
než bojler, když by to vyšlo, odpadne oběhové čerpadlo , a máte to zadara, někdy až do října od dubna. ;)
K.


petr111

a co takhle .....

Příspěvek od petr111 »

Hele,
existuje takový dutinkový plast na skleníky, zimní zahrady apod.
Vezmi dvoudutinku, spodní vrsvta je voda, podlep si to černým papírem.
Pokud elegantně vyřešíš ukončení - máš za pár korun téměř profi panel.
A ještě jedna moje poznámka :
Proč se vlastně dává na střechu hlína a na to se věší ty panely ?
Co kdyby se z takovýhle panelů udělala celá střecha - hřebenáč centrální sběrná trubka....atd.
Spočítej si plochu střechy průměrného domku se sedlovou střechou, intenzitu slunečního záření.....to pak není o ohřevu TUV.
Jo, jinak by to cenově vyšlo zhruba jako ta pravá pálená......
P.


Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: a co takhle .....

Příspěvek od Aquarius1 »

petr111 píše:Hele,
existuje takový dutinkový plast na skleníky, zimní zahrady apod.
Vezmi dvoudutinku, spodní vrsvta je voda, podlep si to černým papírem.
Pokud elegantně vyřešíš ukončení - máš za pár korun téměř profi panel.
A ještě jedna moje poznámka :
Proč se vlastně dává na střechu hlína a na to se věší ty panely ?
Co kdyby se z takovýhle panelů udělala celá střecha - hřebenáč centrální sběrná trubka....atd.
Spočítej si plochu střechy průměrného domku se sedlovou střechou, intenzitu slunečního záření.....to pak není o ohřevu TUV.
Jo, jinak by to cenově vyšlo zhruba jako ta pravá pálená......
P.
Dobrej nápad,tohle mne opravdu zaujalo ;) no a proč se takhle nedělají střechy?? buď na to ještě nikdo nepřišel a jsi první nebo by takový dům byl soběstačný a tudíž nežádoucí ,co já vím :roll:


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3118
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: a co takhle .....

Příspěvek od Ilem »

petr111 píše:Hele,
existuje takový dutinkový plast na skleníky, zimní zahrady apod.
Vezmi dvoudutinku, spodní vrsvta je voda, podlep si to černým papírem.
Pokud elegantně vyřešíš ukončení - máš za pár korun téměř profi panel.
A ještě jedna moje poznámka :
Proč se vlastně dává na střechu hlína a na to se věší ty panely ?
Co kdyby se z takovýhle panelů udělala celá střecha - hřebenáč centrální sběrná trubka....atd.
Spočítej si plochu střechy průměrného domku se sedlovou střechou, intenzitu slunečního záření.....to pak není o ohřevu TUV.
Jo, jinak by to cenově vyšlo zhruba jako ta pravá pálená......
P.
Obvykle s tebou souhlasím, ale tentokrát se tě zeptám. Co udělá ten plast, až se v něm v létě ohřeje voda třeba jen na 90 st.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
wh173
Starší člen
Příspěvky: 101
Registrován: stř 01 lis 2006 10:05
Bydliště:
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: a co takhle .....

Příspěvek od wh173 »

Ilem píše:
petr111 píše:Hele,
existuje takový dutinkový plast na skleníky, zimní zahrady apod.
Vezmi dvoudutinku, spodní vrsvta je voda, podlep si to černým papírem.
Pokud elegantně vyřešíš ukončení - máš za pár korun téměř profi panel.
A ještě jedna moje poznámka :
Proč se vlastně dává na střechu hlína a na to se věší ty panely ?
Co kdyby se z takovýhle panelů udělala celá střecha - hřebenáč centrální sběrná trubka....atd.
Spočítej si plochu střechy průměrného domku se sedlovou střechou, intenzitu slunečního záření.....to pak není o ohřevu TUV.
Jo, jinak by to cenově vyšlo zhruba jako ta pravá pálená......
P.
Obvykle s tebou souhlasím, ale tentokrát se tě zeptám. Co udělá ten plast, až se v něm v létě ohřeje voda třeba jen na 90 st.
jestli myslí tohle, http://www.dektrade.cz/vyrobkove_listy/polykarbonat.pdf tak by to melo vydrzet


Who told you, you could do this like that?
disciple
Nový člen
Příspěvky: 6
Registrován: sob 01 pro 2007 9:42
Bydliště: Brno

Kniha

Příspěvek od disciple »

Dobré ráno.

Na uvedené adrese je odkaz na elektronickou knihu: The Integral Passive Solar Water Heater Book. Doporučuji stáhnout a prolistovat. ;)


http://www.builditsolar.com/Projects/Wa ... /ispwh.htm


S pozdravem Disciple
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3118
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: a co takhle .....

Příspěvek od Ilem »

wh173 píše: jestli myslí tohle, http://www.dektrade.cz/vyrobkove_listy/polykarbonat.pdf tak by to melo vydrzet
Dík. V tom případě s Petrem111 opět souhlasím. Jen bych to možná místo podlepování papírem stříknul matnou černou barvou. Ale to je detail.


"Dum spiro spero"
Ciceron
xzzzx
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: stř 14 bře 2007 10:52
Bydliště: Valtice
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Panely

Příspěvek od xzzzx »

Tyhle panely se vyrabi a mam dva doma k bazenu od manfildaka. Jde o poliš dutinkovou desku, ktera je na obou stranach dutinkovou stranou nasazena do nařiznute poliš trubky a zavarena.
- Panel se krouti
- Da se snadno poskodit. ))o: vlastni zkusenost

Z.

Ukazka jak vypadaji ty panely:
http://www.mountfield.cz/fotogalerie/?id=51
http://www.mountfield.cz/fotogalerie/?id=43
http://www.mountfield.cz/fotogalerie/?id=13


Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Příspěvek od Aquarius1 »

Pro: xzzzx
Tak jsem koukal na ty panely.Tohle je opravdu tak dobré k bazénu nic proti ale tím že nejsou pevné a taky že nejsou pod sklem by se asi nehodily.To sklo zabraňuje mimo to také tomu že panel sám o sobě není ochlazován okolním vzduchem(větrem a pod) a akumuluje teplo uvnitř panelu. 8)


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
petr111

vše je to o ceně.....

Příspěvek od petr111 »

docela pěkné panely vyrábí firma http://www.regulus.cz
ale všechno je to o ceně.....
záleží, co od toho chceš.


petr111

jo a ještě .....

Příspěvek od petr111 »

jinak v té firmě jsou velmi milý a ochotní lidé, prodají vám spoustu pěkných věcí pro vaše kutění......hlavně co se týká topení, tepelných čerpadel, ventilátorů, regulačním prvků kotlů, zapalování pro plynové kotle, modulátory atd, atd. hlavně Vám technici pomohou vybrat, co potřebujete.......
Myslím, že by někdo mohl založit vlákno, kde by byly užitečné kontakty na dodavatele součástek pro naše kutění.......např. kdo shání těsnění pod hlavu na libovolný typ auta za pár kaček, přitom v super kvalitě, můžu poradit (např. těsnění na fáčko stojí 108,- Ká....atd


petr111

nebo třeba.....

Příspěvek od petr111 »

super indukční čidla dělá firma Kotlín zde v ČR, naprosto srovnatelná s firmou Baluff, ovšem za pětinu ceny......
omluva, že zanáším vlákno, admine, vyhod to prosím


Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: vše je to o ceně.....

Příspěvek od Aquarius1 »

petr111 píše:docela pěkné panely vyrábí firma http://www.regulus.cz
ale všechno je to o ceně.....
záleží, co od toho chceš.
Tak takhle nějak si to představuji ale jak píšeš je to o ceně.Chtělo by to nějak propočítat jestli by taková výroba doma byla rentabilní oproti ceně v obchodě,já osobně nemám přehled o cenách trubek či jiného materiálu :dknow:


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
petr111

učit se, učit se, učit se ......

Příspěvek od petr111 »

Nojo, když chceš něco dělat musíš se holt některé věci doučit. Ceníky téměř všeho jsou dostupné na netu, stačí jen hledat nebo se zeptat......
Třeba mě :D
Jo, ten nápad se solárním kolektorem určitě není originální, ještě k tomu přidat stirling a kotel na biomasu......V létě topí sluníčko, v zimě kotel - přitom samozřejmě se vyrábí elektrika.
No já jsem to trochu sumíroval, určitě by to stálo za úvahu......tak jsem to hodil na papír, navštívil jednu firmu, kde mám jinak dobré renomé a ta firma má kapacity to rozjet........no a nic.......
Dělat si to v jednom provedení, to je na nic - paráda by to byla při opakovaném provedení, jako stavebnice. Napřed je ovšem nutno vyřešit ten nízkopotenciálový stirlingův motor.......


Odpovědět

Zpět na „Fotovoltaika a solární technika“