Solární Ohřev Vody

Elektřina, teplo...
Odpovědět
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Solární Ohřev Vody

Příspěvek od A(&F) »

ceskymo píše:esli spravne koukam tak privod i odvod vody jsou nahore?
..... koukáš spatně, ... :( ... ale jelikož na fotce není vidět celý panel, tak to rozhodně není Tvůj "mistejk" :D , ale pouze chyba fotografa ... :oops: ... přívody vody jsou dole a její výstup je nahoře ... = voda pak proudí přirozeně sama (dle platných fyzikálních zákonů teplá stoupá nahoru) ...... pozn: ... to, že koncovky jsou na panelu vlevo i vpravo (nahoře aj dole), to slouží nejen pro vzájemné propojení panelů "vedle sebe" (do bloků), ale i pro "křížení" vstupu a výstupu ... přívod je na jedné straně (např. vlevo dole) a vývod potom na straně druhé (v tom případě vpravo nahoře) ... vyrovnává se tím (zrovnoměrňuje) hydrodynamika proudění ...
ceskymo píše:..... proc vertikalni trubicky, nebyly by ucinnejsi horizontalni = delsi doba ohrevu?
... určitě nebyly ... jednak by se tím zhoršilo samovolné proudění (viz výše) .... + navíc by se na stěnách horizontálních trubiček usazovaly vzduchové bublinky, jenž by snižovaly účinnost ...... (mmch, "doba ohřevu", tj. dosažení vyšší teploty pomocí snížení průtoku, se dá nastavit pomocí termoregulačního ventilu na výstupu ... ;) ) ...
ceskymo píše:..... jestli bych tam nemela taky jeste pridat trubky na predohrev vody pro bojler!
... pokud není zbytečně daleko, tak potom určitě souhlas ... a ideální je, pokud se bojler nachází výše než umístěn teplovodní panel ...

... pokud bojler připojíš "na přímo" (tj. bez výměníkové smyčky, kde bude jako medium proudit nemrznoucí kapalina), tak potom vybav systém uzavírací a výpustnými ventily ... umožní Ti na zimu vypustit vodu, aby nezamrzla v panelu (kdy v noci nedostatkem dopadajícího záření uvnitř panelu klesne teplota pod nulu) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
ceskymo
Starší člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 30 dub 2013 23:34
Bydliště: momentalne kdekoli
Dal: 283 poděkování
Dostal: 155 poděkování

Re: Solární Ohřev Vody

Příspěvek od ceskymo »

Tak bublinky? Hm, to by me nenapadlo... Mas dobrej napad (vubec mas hodne dobrejch napadu) dat tam vypousteci ventil a v mem pripade bypass, protoze to chci dat natvrdo na privod vody k bojleru. Asi obyc. Tecko a za nim 2 kohouty - jeden zavru druhej otevru. No a vypust, samozrejme... Jo, a bojler bude niz - chci to dat na strisku nad nim, protoze tam bude tlak z potrubi.
Uf, uz je mi lip, tak zas pokracuju v krasojizde :)


Kdo se chce zblaznit, musi mit nejdriv rozum
Každý den ráno sněz žábu a nic horšího už te nepotká
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Solární Ohřev Vody

Příspěvek od A(&F) »

Mimo téma (offtopic)
ceskymo píše:... vubec mas hodne dobrejch napadu ....
... to víš, to je výhoda "mnohočetně rozdvojené osobnosti" ... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ...... neb čím víc osobností v jednom těle, tím víc nápadů :idea: ......... i těch naprosto pitomejch ... :angel: ...

... ;) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

Re: Solární Ohřev Vody

Příspěvek od la »

Něco z historie.
Našel jsem právě památeční foto.Kdysi dávno jsem stvořil doma tohle, ten syn v pravo dnes má hodně přes 30let,já jedu říká se sedmý gumy :laugh:
Návratnost byla tehdy 2,5roku.Víc teplé vody se hold nespotřebovalo.Je třeba při návrhu mít na paměti že jenom tím ,že rodinka ví, že máme na teplou vodu solárko, spotřeba o proti před tím změřené asi o 25% vzroste. :D
data byla
Plocha 9 metrů čtverčních.Radiátory plechové,ocel.Nátěr olejová tabulová čerň.Zasklení dvojité.Zapojení kolektorů je serioparaelní ve třech větvích a hydraulické vyvážení větví mezi sebou bylo provedeno pomocí škrtících clonek vložených do potrubních spojů,tím je dosaženo stejné rychlosti a času vyplachování všech třech větví kolektorů i v jejich měnící se poloze při provozu.
Natáčení v obou osách s chybou 1° v přímém slunečním osvitu ,natáčení při zatažené obloze s automaticky přepisovatelné paměti s chybou 3° .Ráno to najelo do polohy východu slunce stejné a ve stejný čas jako byla předešlého dne a večer na noc nebo při nepřízni počasí do polohy vodorovné.Termostat diferenční (dvě čidla a nastavený čas doběhu kapaliny není tudíž třeba čidla tři) na rozdíl teplot 6°C.Náplň voda a provoz celoroční.Ochrana proti zamrznutí plynulou regulací prouděním udržovaná teplota min 0°C.(Skupenské teplo) Dobře se osvědčil v té době vyráběný obvod MAA 436.
Ročně úspora přibližně 12 MWh čistého v přepočtu na elektřinu.
Jinak náklady na solární ohřev se vrací vždy, jen to zařízení musí mít dostatečně dlouhou životnost.
Stabilní zařízení má své výhody,sice vychází na plochu větší, ale především může mít delší životnost.
U tohohle byla životnost 11let.
:smoke: :pivko: :bye:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


ceskymo
Starší člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 30 dub 2013 23:34
Bydliště: momentalne kdekoli
Dal: 283 poděkování
Dostal: 155 poděkování

Re: Solární Ohřev Vody

Příspěvek od ceskymo »

Hihi, "mnohocetne rozdvojene osobnosti" :) :) :)


Kdo se chce zblaznit, musi mit nejdriv rozum
Každý den ráno sněz žábu a nic horšího už te nepotká
Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

Re: Solární Ohřev Vody

Příspěvek od la »

Zajímavý nápad pro bazény pro okysličení a ohřev vody (srovnání teploty o proti okolí),není třeba tolik chemie a čerpadlo stačí jen jedno.

[youtube][/youtube]

:bye: :pivko:


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Solární Ohřev Vody

Příspěvek od poota »

Ta stěna se mi líbí, ale nějak se nemůžu zbavit dojmu, že lepší by bylo ji naklonit - slunce by ji líp ohřívalo a i voda by stékala asi líp.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Solární Ohřev Vody

Příspěvek od A(&F) »

la píše:Zajímavý nápad pro ..... ohřev vody (srovnání teploty o proti okolí)
... opticky velmi hezký, ... :good: ... ale ... zvětšením plochy dochází i ke zvýšenému odparu ... :arrow: :
- dochází tak ke snížení teploty vlivem odparného tepla ...... v určitých případech (tj. při určitém poměru množství protékající vody / ku množství dopadajícího slunečního záření / ku teplotě okolního vzduchu / ku vlhkosti okolního vzduchu) může dokonce docházet až k ochlazování vody pod původní teplotu !!! ... tento jev je po část roku pozorován u nějakého vodopádu kdesi v USA, kdy v horním jezírku (z něhož je napájen) je voda o několik stupňů teplejší než dole, kam dopadá po průchodu watterfalem ... (tuším, že o něčem podobném se zmiňoval i Schauberger )
- ubývání vody vlivem odparu ... ten také určitě není zanedbatelný ... = neustálé doplňování vody se může docela prodražit ...

řešení: ... do vzdálenosti několika centimetrů před stěnu umístit skleněnou tabuli (boky uzavřít)... :arrow: snížením tenze nasycených par (nasycením vzduchu v mezivrstvě) se sníží odpar ... voda se tak bude méně ochlazovat a nebude se ani tolik "ztrácet do vzduchu" ...... navíc potom bude mnohem lépe fungovat i za větru ...

... vznikne tak vlastně Trombeho vodní stěna ... :idea: ... :D ... ;) ...

... :bye: ... Anri ...

------------
PeS: ... :ethink: ... teď už jenom vymyslet, zda-li bude spodní konec skla lepší ponechat ponořený těsně pod hladinu ... či jej zakončit nad hladinou s malou mezerou ... :dknow: ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Solární Ohřev Vody

Příspěvek od poota »

A(&F) píše:... teď už jenom vymyslet, zda-li bude spodní konec skla lepší ponechat ponořený těsně pod hladinu ... či jej zakončit nad hladinou s malou mezerou ... :dknow: ...
To je přece jasné - podle toho, čeho chceme docílit :D
Jestli půjde o to, aby byla v celé hloubce bazénu stejně teplá voda, tak sklo protáhnout až téměř ke dnu.
Pokud se voda nemá promíchávat, tak končit sklo v blízkosti hladiny a deflektorem odklonit proud vody k hladině.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Solární Ohřev Vody

Příspěvek od A(&F) »

.. .;) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

Re: Solární Ohřev Vody

Příspěvek od la »

Mě se na té stěně líbí, že vlastně reguluje svojí výškou, úroveň hladiny horního bazénu i ten potok ,může obsahovat taky i snadno přístupný filtr. Zahradní domácí architekti se můžou vyřádit a udělat to třeba přírodněji a pouze jedním čerpadlem.
:pivko:


bluefox1250
Nový člen
Příspěvky: 10
Registrován: sob 17 led 2009 12:04
Dostal: 4 poděkování

Solární ohřev vody

Příspěvek od bluefox1250 »

Dobrý Den

Tak se musím pochlubit taky svojím výtvorem.
Postavil jsem si solární ohřev vody do kombinovaného bojleru.
Všechno jsem to sepsal na svých stránkách http://solar.radekc.eu/.
Jestli se mi někdy poštěstí tak zkusím změřit výkon kolektorů, možná při letošní zimní demontáži.

PS: Vím, že tady již jedno takové vlákno je, ale nechtěl jsem křísit rok staré vlákno.

Edit: ... vlákna jsem i přes tvou poznámku sloučil ... není důvod, aby zde byla dvě tematicky shodná vlákna ... ;) ... A(&F) ...


Odpovědět

Zpět na „Fotovoltaika a solární technika“