Solární Ohřev Vody

Elektřina, teplo...
Odpovědět
Karya
Stálý člen
Příspěvky: 27
Registrován: úte 27 pro 2011 11:59
Dal: 1 poděkování
Dostal: 12 poděkování

Re: Solární Ohřev Vody

Příspěvek od Karya »

Edit: Mam jednu L298HN.

Obrázek
Naposledy upravil(a) Karya dne úte 30 dub 2013 5:43, celkem upraveno 1 x.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Tak ja som este teraz vecer mrkol do suciastok a nasiel

Příspěvek od A(&F) »

... to jako u sebe v šuplíku jsi ji našel nebo kde ?? ... :D ... (ono to totiž z té tvé věty není moc jasné) ...

... hlavně ji nezapomeň dovybavit rychlejma diodama ...... mmch, jak budeš mít řešenou mech. část natáčení paraboly ??? ... ;) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Karya
Stálý člen
Příspěvky: 27
Registrován: úte 27 pro 2011 11:59
Dal: 1 poděkování
Dostal: 12 poděkování

Re: Solární Ohřev Vody

Příspěvek od Karya »

Horizontalne a Vertikalne budem natacat pomocou motorku ze skodovky 120 ktore boly na stieracoch.Spravim nakres toho natacania v SketchUp a dam ho tu.

Obrázek


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: pomocou motorku ze skodovky 120 ktore boly na stieracoch

Příspěvek od A(&F) »

... jen tak mezi námi děvčaty, zjistil sis jaký proud protéká tím stěračovým motůrkem v okamžiku jeho rozběhu ??? ... zkus ho porovnat s max. proudovou zatížitelností L298 ... :ethink: ... možná tak ještě použít zapojení obou polovin můstku paralelně k sobě (což je možno i dle datašítu), pak by to možná šlo (= jeden motůrek = 1 ks L298) ...

... jinak vzhledem nemalému rušení těchto motorků jej budeš (zřejmě) muset k L298 připojit přes tlumivky (v každém přívodu 20 až 80 uH) + paralelně k jeho přívodům připojit blokovací kondík (100 nF) + oba jeho přívody proti GND bloknout pomocí dvou dalších kondíků (47 nF) ... jinak je totiž možné, že Ti to rušení bude dokola restartovat MCU a v blízkém okolí si nikdo neužije "bezkostičkovýho" vysílání DVTB televize ... :D ...... některé novější stěrače tyto odrušovací prvky mají integrovány přímo z výroby, ale v dobách Š120 to myslím nikdo moc neřešil ... ;) ...

[hr]PeS: ... mmch, vývody "Senze" není dobré natvrdo uzemňovat, ale ke GND je připojit přes "polyswitch" ... http://www.gme.cz/vratne-pojistky-polys ... -p633-230/ ... každý zvlášť ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Karya
Stálý člen
Příspěvky: 27
Registrován: úte 27 pro 2011 11:59
Dal: 1 poděkování
Dostal: 12 poděkování

Re: Solární Ohřev Vody

Příspěvek od Karya »

Tak ja to vidim tak ze zajdem do kovosrotu a vymontujem motorky z felicie alebo niecoho novsieho.Tak to este upravim.Zatial dik


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: L298 ...

Příspěvek od A(&F) »

... tady to máš i s tišťákem ... ;) ... http://www.hobbyrobot.cz/wp-content/upl ... idge20.pdf ...

... jinak ty vstupy by to ještě chtělo také ošetřit pull-up (nebo pull-down) odporama ... viz http://robodoupe.cz/2011/aplikacni-pozn ... -h-mustku/ ...... a mezní koncový polohy (mimo rozsah slunce) taky nějak elektronicky "pojistit" (nejlépe rozpínacím koncákem siloviny napájející motory), protože úplně stačí, aby odešla jedna snímací dioda (nebo přívod k ní) a motor pak bude točit tak dlouho, dokud neshoří (po vytočení paraboly do krajní polohy) ....... potom ještě pár drobností, jako měření teploty motorů (např. při mechanické závadě pohonu nebo při přílišným namáhání větrem) .... a budeš to mít dokonalý ... :D ... (což by šlo jednoduše řešit i termickou vratnou pojistkou http://www.ges.cz/cz/elektronicke-souca ... /SAOF.html ) ...

... :) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Karya
Stálý člen
Příspěvky: 27
Registrován: úte 27 pro 2011 11:59
Dal: 1 poděkování
Dostal: 12 poděkování

Re: Solární Ohřev Vody

Příspěvek od Karya »

Takze teraz to vydim na 2 zvlast moduly.Jeden zakladna s avr a druha pre motorky.Za zakladny budu fotodiody a dorazi.Bude to jednoduchsie aj na pripadnu opravu alebo upgrade.


Karya
Stálý člen
Příspěvky: 27
Registrován: úte 27 pro 2011 11:59
Dal: 1 poděkování
Dostal: 12 poděkování

Re: Solární Ohřev Vody

Příspěvek od Karya »

Tak tu je zakladna.

Obrázek
Obrázek

Bridge20 zdroj http://www.rotta.cz

Obrázek
Obrázek

dps s fotodiodamy

Obrázek
Obrázek


Cau A(&F)

Cakam niejake postrehy A(&F).Ak by sa ty to zdalo v poriadku tak by som to siel vyfrezovat.Este vytvorit dps na dorazi a mozem sa pustit do frezovania dps ak to bude v poriadku.Dakujem


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Komerční solární vařič ... a trouba ...

Příspěvek od A(&F) »

... čímž nemyslím toho pána ... :D ... http://hobby.idnes.cz/solarni-varic-a-t ... -dilna_bma ...

... mmch, hezky vyřešený způsob "ohniska na jednom místě", kdy se pohybuje pouze s parabolou (= nižší nároky na výkon motorů) ... = kolektor ani nemusí být spojen parabolou (může být např. zavěšen shora nad ní) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Solární Ohřev Vody

Příspěvek od A(&F) »

Karya píše:Cakam niejake postrehy ...
- vzdálenost diod od průsečíku jejich os je jiná ... což asi není správně ...
- nevím co používáš za router, ale je buďto šílenej nebo ho máš špatně nastavenej ...... viz např. D4 (BPX65), stačí ji otočit o 180° a hned je to jednodušší (spoj nemusí "kroužit okolo") ...
- dorazy bych opravdu raději vyřešil přímo rozepínacími tlačítky, jenž by přerušily přívod k motorům (popř. přerušily napájení L298, atd.) ... je to bezpečnější, když se pomine SW ...

... zbytek jsem nekontroloval ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Karya
Stálý člen
Příspěvky: 27
Registrován: úte 27 pro 2011 11:59
Dal: 1 poděkování
Dostal: 12 poděkování

Re: Solární Ohřev Vody

Příspěvek od Karya »

Caute


Elektronika sa pomali ale isto dokoncuje.Dal som si trosku pauzu a pustil sa do druheho panelu.

Obrázek

Obrázek


Karya
Stálý člen
Příspěvky: 27
Registrován: úte 27 pro 2011 11:59
Dal: 1 poděkování
Dostal: 12 poděkování

Re: Solární Ohřev Vody

Příspěvek od Karya »

Ako sa vola samolepiaca folia ktoru pouziva na tomto videu?

[youtube][/youtube]

Edit: ... opraven YT odkaz ... A(&F) ...
► Ukázat spoiler


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Solární Ohřev Vody

Příspěvek od poota »

Zrcadlová samolepící fólie - hledej v Bauhausu a podobně.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Karya
Stálý člen
Příspěvky: 27
Registrován: úte 27 pro 2011 11:59
Dal: 1 poděkování
Dostal: 12 poděkování

Re: Solární Ohřev Vody

Příspěvek od Karya »

A nevies kolko tak stoji?Nechce sa mi hrat zase so zrkadielkamy na druhej parabole


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Solární Ohřev Vody

Příspěvek od poota »

Jenom z hlavy, takže za přesnost neručím - asi třičtvrtě metru čtverečního 350,- Kč.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Odpovědět

Zpět na „Fotovoltaika a solární technika“