revolučne lacný solárny panel

Elektřina, teplo...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Re: solární vařič

Příspěvek od Barbucha »

chiq píše:
Barbucha píše:ovládání motůrku s koukáním po sluníčku ti klidně namaluju a aby jsi neřek že jsem sketa, tak ti ten motůrek i s převodovkou k tomu přidám, až budete mít hotovou parabolu. je to motor 12V z auťákových stěračů.
:bye:
no sláva! :D konečne niečo konkrétne.. už som začal snoriť po starých amárach... hoď sem, Barbucha, nech nehladám zbytočne...
široký pojem hoď sem, co to má dělat, jaké napětí, jaké výstupy, jaká rozlišovací schopnost? Tudíž - bližší specifikace. A počítej s tím, že to budou asi chtít i ostatní, tak aby to nebyl nějaká úzce specializovaný hybrid.
Co se týká Amár jestli přijedeš na sraz tak si vem 3DVD pokud nemáš amára v el podobě. mám od 1997 do teď. Platí to samo i pro oststní.


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: solární vařič

Příspěvek od Ilem »

Barbucha píše: široký pojem hoď sem, co to má dělat, jaké napětí, jaké výstupy, jaká rozlišovací schopnost?
To sis na sebe ušil bič, taťko, sem zvědavej, jak budeš honit ekliptiku :ethink:


"Dum spiro spero"
Ciceron
aNONym

Re: solární vařič

Příspěvek od aNONym »

Ilem píše:
Barbucha píše: široký pojem hoď sem, co to má dělat, jaké napětí, jaké výstupy, jaká rozlišovací schopnost?
To sis na sebe ušil bič, taťko, sem zvědavej, jak budeš honit ekliptiku :ethink:
Asi eklipticky - nejspíš. Něco podobného jako na dalekohledech / satelitech - lamelou nazdvihávanou dalším motorem. I já jsem kdysi něco takového páchal. Jinak to lze celý ovládat pomocí dvou motorů a čtyř fotodiod / fotodiod postavených do kříže s přepážkama mezi. Zcela jasný to úkol pro operační zesilovače, ale to tobě, Ileme, asi popisovat nemusím. ;)


Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Re: solární vařič

Příspěvek od Barbucha »

aNONym píše:..... Něco podobného jako na dalekohledech / satelitech - lamelou nazdvihávanou dalším motorem. I já jsem kdysi něco takového páchal. Jinak to lze celý ovládat pomocí dvou motorů a čtyř fotodiod / fotodiod postavených do kříže s přepážkama mezi. Zcela jasný to úkol pro operační zesilovače, ale to tobě, Ileme, asi popisovat nemusím. ;)
Přesně, vcelku žádná věda. Akorát že to chce vědět, jaké výstupy, analog, nebo obyč relátka, atd...


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Je vidět, že teoreticky to zmáknuté máte

Příspěvek od Ilem »

Já už jsem si tím prošel v praxi. Zas taková sranda to není. Musíš dělat automatickou regulaci citlivosti fotodiod (protože u letního slunce jsem naměřil až 10 000 násobný rozdíl v intenzitě světla - na tom jsem si uvědomil, jak dokonalé je lidské oko, protože subjektivní vjem byl tak 5ti násobek). Nevím, jak je to teď, ale tenkrát se nedaly sehnat párované fotodiody, takže udělat jednoduše difernční zesilovač nebylo možné, protože každá fotodioda měla jiou citlivost. Ale ani tak se mi nepodařilo to dotáhnout tak, aby to občas nesledovalo hranu mraku (jak je takovej ten světlej okraj mraku, když jde mrak přes slunce). Někdy to za tím mrakem šlo pěkně daleko. když mrak přešel, chytlo si to slunce, ale než se to stačilo vrátit, přišel další. A to jsem to měl naklápěné jen v jedné ose - otáčelo to sluneční kolektory. Nakonec jsem skončil u "hodinového stroje"


"Dum spiro spero"
Ciceron
tbest
Zasloužilý člen
Příspěvky: 444
Registrován: čtv 11 led 2007 0:55
Dostal: 1 poděkování

Re: Je vidět, že teoreticky to zmáknuté máte

Příspěvek od tbest »

Ilem píše:...když mrak přešel, chytlo si to slunce, ale než se to stačilo vrátit, přišel další. A to jsem to měl naklápěné jen v jedné ose - otáčelo to sluneční kolektory. Nakonec jsem skončil u "hodinového stroje"
Sákra, na mraky jsem vůbec nepomyslel. :bhead: Má někdo představu, jak energeticky náročné by bylo nátáčení motůrky? Aby se nevyplatilo místo napájení motoru využít energii jinak. K natáčení paraboly by to šlo, ale na fotovoltaiku, nevím.
Našel jsem asi nejlevnější panely v evropě. Wp od 2€. I tak je to pro mě momentálně dost. Možná se ten odkaz někomu hodí.
http://www.havelland-solar.de/seiten/ha ... cht=Module


Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Re: Je vidět, že teoreticky to zmáknuté máte

Příspěvek od Barbucha »

Ilem píše:...... Nakonec jsem skončil u "hodinového stroje"
A oni takové pendlofky na na kolektoru taky nejsou k zahození. Zkoušel jsi to přes mléčný filtr? Aby byl odstíněný přímí osvit. Já tohle řešil kolektory z fresnelových čoček, tam to bylo kapku jednoduší, protože se plocha z nějakých 60cm koncentrovala asi do 15mm.


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Je vidět, že teoreticky to zmáknuté máte

Příspěvek od Ilem »

tbest píše:
Ilem píše:...když mrak přešel, chytlo si to slunce, ale než se to stačilo vrátit, přišel další. A to jsem to měl naklápěné jen v jedné ose - otáčelo to sluneční kolektory. Nakonec jsem skončil u "hodinového stroje"
Sákra, na mraky jsem vůbec nepomyslel. :bhead: Má někdo představu, jak energeticky náročné by bylo nátáčení motůrky? Aby se nevyplatilo místo napájení motoru využít energii jinak. K natáčení paraboly by to šlo, ale na fotovoltaiku, nevím.
Našel jsem asi nejlevnější panely v evropě. Wp od 2€. I tak je to pro mě momentálně dost. Možná se ten odkaz někomu hodí.
http://www.havelland-solar.de/seiten/ha ... cht=Module
Z mý zkušenosti nejlepší je šnekový převod s malým synchronním motorkem Zá leží na tom, jakou hmotou chceš pohybovat. Mě stačilo 18 W na 8x4m, ale nehýbalo to celými kolektory, ale jen trubicemi v ohnisku Fresnelových čoček. Od 6 do 18 jel od východu na západ a od 18 do 6 ze západu na východ. Jen vhodně spočítat převod.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Je vidět, že teoreticky to zmáknuté máte

Příspěvek od Ilem »

Barbucha píše:
Ilem píše:...... Nakonec jsem skončil u "hodinového stroje"
A oni takové pendlofky na na kolektoru taky nejsou k zahození. Zkoušel jsi to přes mléčný filtr? Aby byl odstíněný přímí osvit. Já tohle řešil kolektory z fresnelových čoček, tam to bylo kapku jednoduší, protože se plocha z nějakých 60cm koncentrovala asi do 15mm.
Mléčný filtr by mohlo být řešení. Nezkoušel. A teď už není na čem.
Tos dával fotodiody přímo do ohniska? dyť tam v pohodě byla i zápalná teplota. Proto jsem to zrušil, že když slunce ujelo za mrakem, nebo se něco zaseklo, ohnisko šlo mimo trubici , začínala mi doutnat půda.
Naposledy upravil(a) Ilem dne úte 07 říj 2008 15:36, celkem upraveno 1 x.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Re: Je vidět, že teoreticky to zmáknuté máte

Příspěvek od Barbucha »

tbest píše:
Ilem píše:...Našel jsem asi nejlevnější panely v evropě. Wp od 2€. I tak je to pro mě momentálně dost. Možná se ten odkaz někomu hodí.
http://www.havelland-solar.de/seiten/ha ... cht=Module
Tuhle svahilštinu neumím, Wp je Wat? a cena je v eurech za wat? Jestli jo, tak jsou na tom cenově docela dobře, u nás panel 120W přide řádově kolem 20tis.Kč, tam jestli to dobře počítám 175W na cca 550Euro což je necelých 14 tis, tj skoro za půlku. A energetická náročnost natáčení, záleží na tom jaké tam máš motory a jak často se to hejbe. Na co to vlastně máš, na fotovoltajku?


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
tbest
Zasloužilý člen
Příspěvky: 444
Registrován: čtv 11 led 2007 0:55
Dostal: 1 poděkování

Wp

Příspěvek od tbest »

Cena je za Wattpeak. Vysvětlení z http://www.sunsolutions.cz/faq.php
"Co znamená jednotka výkonu Wp (Watt peak)?
* Nominální výkon fotovoltaických panelů je udáván v jednotkách Watt peak (Wp), jde o výkon vyrobený solárním panelem při standardizovaném výkonnostním testu, tedy při energetické hustotě záření 1000W/m2, 25°C a světelném spektru odpovídajícím slunečnímu záření po průchodu bezoblačnou atmosférou Země (Air Mass 1,5). Watt peak je jednotkou špičkového výkonu dodávaného solárním zařízením za ideálních podmínek, jde tedy přibližně o výkon dodávaný panelem nebo systémem za běžného bezoblačného letního dne".

Fotovoltaiku chci na pevno, natáčení bych rád na ohřev vody. Mám ale strach z větru. Aby to tu pak nelítalo po vsi jak rakety.


krakonos

Re: samolepící pásky Al

Příspěvek od krakonos »

co použít stará CDčka ?


krakonos

Re: Je vidět, že teoreticky to zmáknuté máte

Příspěvek od krakonos »

co skusit dát vedle ohniska (kde by měl být hlavní terč) ještě jednu ohřevnou plochu , která by se při vychýlení zaostřeného svazku ohřála tím by se mohla ořát nějaká kapalina (olej nebo co ) , ta teplem zvětší svůj objem a při použití pístu by bylo možno posunout parabolu ,nebo soustavu zrcadel bez dodatečné energie vlastní silou , jinak zajímavý způsob centrování je použit v CD mechanice


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Je vidět, že teoreticky to zmáknuté máte

Příspěvek od Ilem »

krakonos píše:jinak zajímavý způsob centrování je použit v CD mechanice
Můžeš blíž popsat, jak je to v CD mechanice?


"Dum spiro spero"
Ciceron
aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Re: Je vidět, že teoreticky to zmáknuté máte

Příspěvek od aNONym »

Ilem píše: Ale ani tak se mi nepodařilo to dotáhnout tak, aby to občas nesledovalo hranu mraku (jak je takovej ten světlej okraj mraku, když jde mrak přes slunce). Někdy to za tím mrakem šlo pěkně daleko. když mrak přešel, chytlo si to slunce, ale než se to stačilo vrátit, přišel další.
Také jsem si tímto podobně prošel. :lol: Potom jsem ale opět okopíroval přírodu. Tak, jak to dělají některé rostliny, které sledují sluníčko i přes zatažený mraky. Např. Pryšec kolovratec (ten to má dokonce i v lat. názvu - Euphorbia helioscopia), Čekanka obecná a mnohé další. Přestal jsem sledovat světlo a začal jsem sledovat teplotu. Fotodiody v oblasti infra, schované za filtrem z vyvolaného osvíceného barevného filmu. Nastavení pracovního bodu pak pomocí binární odporové matice neustálým čítáním vždy od nuly. Možná že zbytečně složité, ale funkční. ;)


Odpovědět

Zpět na „Fotovoltaika a solární technika“