Rastliny ktore môžu zachraniť ľudstvo

Moderátor: aNONym

Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Rozlehlé pláně kolem Johanesburgu ...

Příspěvek od A(&F) »

Slavek Krepelka píše:Jenom lidská a ignorovaná zkušenost. Ale víš jak, kdo chce psa bit, hůl si vždycky najde a každá vejmluva dobrá. Můžou za to ropuchy a kudzu a kde co, kromě nás.
... to přece nikdo netvrdí ... a v podstatě ani nevyvrací ... :D ...

... ba naopak ( :laugh: ), zvláště pak, když právě u kudzu je přesně zdokumentováno, jak došlo k jeho invazi po státech ...... za což však mohl jedině člověk, svým lehkovážně neuváženým počínáním ... nikdo jinej ... :ewhistle: ...

... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Rozlehlé pláně kolem Johanesburgu ...

Příspěvek od A(&F) »

Slavek Krepelka píše:Jinak bobři v hrázích pokud vím nebydlí.
... a sákryš, kde já k týhle informaci přišel ... :ethink: ... možná se mi pomíchaly fakta od jedný bezva holčiny, která o nich dokázala hovořit po celé hodiny ... ta nám tehdy také vyprávěla, že američtí a evropští se ve způsobu života dosti liší ... na vandru u ohně uprostřed přírody se to velmi příjemně poslouchalo ... dostala tím pádem přezdívku "bobroložka" ... :) ...

... takže já jdu volat kamarádovi, přes kterého ji znám ... (a on si ji tehdy přivedl mezi nás, protože v té době pro změnu zkoumali, mno jak to slušně říci..... toho jejího "bobra" ... :laugh: :laugh: :laugh: ... dámy laskavě prominou ... :oops: ;) ) ...

... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Kudzu ...

Příspěvek od A(&F) »

... tak ještě jednou ke kudzu ... :) ...

... včera dopoledne jsem obdržel email od mého dlouholetého kamaráda, dnes již nepřispívajícího člena FuP (ale občas sem ještě "nakouknuvšího"), jenž obsahoval žádost o nestranné zveřejnění jeho textu ... což tímto činím ... viz příloha ...

... :bye: ... Anri ...
Přílohy
FuP - kudzu.jpg


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Kudzu ...

Příspěvek od Slavek Krepelka »

A(&F) píše:... tak ještě jednou ke kudzu ... :) ...
Dle mého náhledu nelze úspěšně argumentovat tunama přeházené hlíny a leskem vysezené židle. To ještě nikdy nikomu nedalo samo o sobě šanci se něčemu moc přiučit. Pokud si člověk dohledá americkou historii kudzu, zjistí, že je na kontinntě přítomna a byla rozšiřována od roku 1876, kdy ji Japonci Americe představili. Od té doby je po Americe šířena a to ještě i v dnešní době, kdy se používá na rychlé zpevnění náspů komunikací (avšak "pod přísnou expertní kontrolou" vládních úřadů).

Taky by se dotyčný pisatel po i celkem povrchním pídědí dozvěděl, že specielně v době Americké Hospodářské Krize počínající rokem 1929 vysazovala vláda kudzu po lánech na zpevnění hlíny na holinách po polích, způsobených dlouhodobým suchem a větrnou erozi po zorání tisíců čtverečních mil původní savany pro zemědělské potřeby. Přesto všechno ještě kudzu Ameriku ani zdaleka nepřeválcovalo, pokud vůbec.

Také se lze dozvědět, že kudzu se daří neporovnatelně lépe ve velice mírném podnebí amerického jihu, nežli na jejím severu, a že fotografie bujných porostů kudzu jsou právě z těchto oblastí. Dále se lze dozvědět, že kudzu je vynikající potravou pro všechny býložravce a že vytrvalé spásání kudzu vymýtí. Proto je i třeba pasoucí se zvířenu z "luk" kudzu přemísťovat a dát kudzu šanci opět povyrůst. Jaká chemie?

Na druhé straně, pokud se člověk podívá na možná požití kudzu:

a) vysoce kvalitní papír a to s přihlédnutím na fakt, že roste podstatně rychleji než naprostá většina vláknin.
b) vysoce kvalitní "vojtěška" a seno s vysokými výtěžky a to i v podmínkách, kdy kde se jiným vhodným rostlinám nedaří. Nejvhodnějšími domácími zvířaty na spásání je koza a na finální vzhubení v danné lokalitě nejspíše ovce, které spásají prakticky u země.
c) je docela jedlé i pro lidi
d) výrazné léčebné účinky při nápravě nemocí: cukrovka, koronární problémy, estrogen-testosteron rovnováha, téměř instantní "lék" na kdejakou chřipajznu včetně tkzv. prasečí, dovede vykurýrovat alergie a lupenku, nebo je alespoň držet pod kontrolou, kontroluje chronický alkoholismus, téměř instantně vyrovnává fiziologické pH těla a seznam ještě dlouho pokračuje.

Osobně dávám přednost náhledu z hlediska využití čehokoliv, než z hlediska potíží se zabitím čehokoliv. Taky bych se moc nepouštěl do srovnávání kudzu s pýrem, anžto jsem ještě neslyšel, že by pýr mohl být člověku nějak moc užitečný, i když kdo ví a stejně jde jen o antropomorfický náhled a ne nezbytně náhled přírody. Všechny tyto velice odolné rostliny totiž stoj na počátku zůrodnění všech půd.

Osobně u kudzu vidím opět tajemnou ruku, které jde o to, aby se lidi náhodou nestali nezávislí na jejím vlastníkovi, aby si náhodou nepěstovali něco, co roste samo a na co namá vědy bič. Pokud by měl někdo co dodat o biodiversitě, snad by se měl nejdřív podívat na lány obilí a na čem jsou dnes závislé a na lesní monokultury.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Rastliny ktore môžu zachraniť ľudstvo

Příspěvek od poota »

Ono s těmi plevely se se značnou oblibou přehání - podobný humbuk byl kdysi kolem křídlatky, která měla zlikvidovat naprosto neodvratně do tří až pěti let naprosto všechny ostatní porosty, pokud se okamžitě a bezodkladně nevyhubí. Nevyhubila se, a kupodivu se ani nijak drasticky nerozšířila - tu a tam vyroste, dva tři roky tam vydrží a pak zmizí a objeví se úplně někde jinde, zase na pár let.
Taky si myslím, že je lepší nějaký plevel, než holá půda.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Kudzu ...

Příspěvek od A(&F) »

Slavek Krepelka píše:nelze úspěšně argumentovat tunama přeházené hlíny a leskem vysezené židle. To ještě nikdy nikomu nedalo samo o sobě šanci se něčemu moc přiučit.
... fáááákt ??? ... :D ... :shock: ... a já Ti myslel, že se dá přiučit ... po praktické stránce asi ne tím "leštěním židle" ... ;) ...
Slavek Krepelka píše:Taky by se dotyčný pisatel po i celkem povrchním pídědí dozvěděl, ...
... pídit se nemusel, neb všechna (Tebou dnes zmíněná) fakta obsahuje toto vlákno již více jak půl roku, a on si ho samozřejmě přečetl ... :ewhistle: ... (mmch, můžeš poskytnou zdroj "o pomocí kudzu dodnes zpevňovaných náspech" ??) ...
Slavek Krepelka píše:Přesto všechno ještě kudzu Ameriku ani zdaleka nepřeválcovalo, pokud vůbec.
... zamořená plocha (kde nic jiného neroste a zřejmě už nikdy ani neporoste) o velikosti větší jak ČR, Ti připadá málo ?? ... tak to potom máme štěstí, že v polovině 19. století ji někdo (s podobným smýšlením jako Ty) nenaimportoval k nám do Čech, ... ale zase na druhou stranu, dnes jsme mohli být jejími největšími evropskými exportéry ... :D ...... (byť plocha ČR v porovnání s USA je jako "když plivne") ...
Slavek Krepelka píše:.... aby se lidi náhodou nestali nezávislí na jejím vlastníkovi, aby si náhodou nepěstovali něco, co roste samo .....
... např. zmíněný hadohlavec, ten se taky sám krásně rychle množí ... a nadto má i vynikající maso ...... myslíš, že proti němu bojují právě proto ??? ... :ethink: ...
Slavek Krepelka píše:snad by se měl nejdřív podívat na lány obilí a na čem jsou dnes závislé a na lesní monokultury.
... :roll: ... nechápu, proč to sem taháš, ... není to náhodou o něčem jiném ??? ... :dknow: ...

... hele, Slávku, je mi velmi líto, že naprosto ignoruješ "možná potenciální nebezpečí", i přestože vidíš, jak velkým problémem kudzu může být (teda vlastně nevidíš), ale přesvědčovat Tě nehodlám (byť mě "séře" ten Tvůj přístup) ...... já jen vím, že v případě rostlin se následky zkrátka projevují až za mnoho a mnoho desetiletí, kdy pak s tím ale už těžko něco dělat ... (viz "po nás potopa") ...

... měj se ... Anri ...


PeS: ... pýr samozřejmě prospěšný je ... viz. např. http://www.lecenimkuzdravi.cz/news/pyr/ ... třeba se Ti to někdy bude hodit (ale nepřeju Ti to, to mi věř) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Kudzu ...

Příspěvek od Slavek Krepelka »

A(&F) píše: fáááákt ??? ...
Hmm, asi jsem se nevyjádřil dost polopaticky. Narážka byla na toho emerita FUPu.
A(&F) píše: mmch, můžeš poskytnou zdroj "o pomocí kudzu dodnes zpevňovaných náspech" ??) ...
Můžu, ale je k ničemu. Není to tak. Skončili s tím kouda před 1960.
A(&F) píše:Přesto všechno ještě kudzu Ameriku ani zdaleka nepřeválcovalo, pokud vůbec.... zamořená plocha (kde nic jiného neroste a zřejmě už nikdy ani neporoste) o velikosti větší jak ČR, Ti připadá málo ?? ...
Povrch USA: 9 826 675 km²
Povrch ČR: 52 817 km2 = cca 0.5%
Praha rozloha = 495km2 = cca 1% ČR.

USA pouště (mínus Hawai a Aljaška) cca 5.587% = cca 548 829 km2
USA obdělávaná půda 1 669 302 km2 = cca 15% nepočítaje lesní monokultury
USA povrch zastavěný jen těmi největšími městy cca 31 000 sq miles = cca 80 290km2 = cca 8% a to ty menší z toho udělaj minimálně dvounásobek.

Podle mne je ta rozloha skutečně prd, specielně pokud člověk přihlédne k tomu, jak její naprostá většina vznikla, že to bylo vysázené. Navíc se kudzu nijak zvlášť v dnešní době nešíří a už vůbec ne na obhospodařované plochy atp. Podle mne jde o první stupeň Shakespearovský - Mnoho Povyku Pro Nic. Až si navíc zjistíš, jak to vypadalo při dust bowl, kdy řeky odnášely stovky tisíce tun zeminy pochytané z větru, stejně jako následovné deště vyrývaly holá pole až deset metrů hlubokými stržemi, a že Kudzu v tomhle nesmírně pomohlo, akorát že už se z toho nestaly pole nová, anžto už po nich nic nebylo a jsou dnes dále zarostlá kudzu, třeba přijdeš i na to, že to s tím vysazováním kudzu nebyl až tak blbý nápad. Roste tam aspoň něco a dál se to nesplavuje.
A(&F) píše: např. zmíněný hadohlavec, ten se taky sám krásně rychle množí ... a nadto má i vynikající maso ...... myslíš, že proti němu bojují právě proto ???
Jenže "hladohlavec" není kudzu a nemá jeho světlé stránky, nebo nejsou publikované. Navíc pokud by skutečně vybil ostatní ryby atd, sám vychcípne taky. Ono se to zase nějak srovná. Navic mi nesedí ta historka o Číňanovi. To by ten hadohlavec měl podle všech vynikajících genetických teorií a aj praktických pozorování vymřít na degeneraci. Trochu mi to připomíná historky, odkud přišly a jak se dostaly aids do Ameriky.
A(&F) píše: ... nechápu, proč to sem taháš, ... není to náhodou o něčem jiném ???
(monokultury) Podle mne lidská chamtivost a sobeckost do tohoto tématu velice spadá. Pokud si chce někdo stěžovat na kudzu a uvede, že ničí přírodu, silně narušuje biodiversitu atd. patří do toho, alespoň podle mne, vše ostatní, co páchá totéž a navíc v nepoměrně větší míře. Nejde o nic jiného, než o odvracení pozornosti od podstatně závažnějšího problému a tím jsme my, lidi a jak to vidím já i o to, že většině lidí tento aspekt silně nejde pod nos, protože .... Nicméně nás to ale vrací především k těm potomkům a to daleko silněji než celé kudzu a ty jsi sem zatáhl Ty.
A(&F) píše: hele, Slávku, je mi velmi líto, ... ale přesvědčovat Tě nehodlám (byť mě "séře" ten Tvůj přístup) ......
Posluž si. Mne už Tvůj přístup ani nikoho jiného pěkných pár pátků neséře a ani mi to není líto. Prostě to tak je a každý vidíme dost věcí jinak než ten druhý. Co bych do toho tahal vášně? Jde mi více o to se v diskuzi dobrat nějaké podstaty. Mně se osobně kudzu velice líbí ... a až budeš hledat rostlinu, na které se budeš moc nějak uživit a která je schopna i chemii jako jsou herbicidy nejen ignorovat, ale sem tam některý i přeměnit k obrazu svému a žít z něj, kterou Ti nikdo hned tak jedovým postřikem nezničí, snad si naň vzpomeň. Očividně je to dost vyjimečná rostlinka. Naopak, vitalita této rostliny a její použitelnost jsou mi velice sympatické.
A(&F) píše: PeS: ... pýr samozřejmě prospěšný je ...
Děkuju. Takže jem ani moc neprohádal.

S laskavým pozdravem, Slávek.

P.S. Jinak mám teď dost jiné starosti než bořit větrné mlýny, takže se omlouvám a končím.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Hadohlavec ....

Příspěvek od A(&F) »

Slavek Krepelka píše:Jenže "hladohlavec" není kudzu a nemá jeho světlé stránky, nebo nejsou publikované.
... opakuji: "hadohlavec má údajně chutné maso" (je to snad málo?? ... na rybu?? ...... škrob z něj sice asi neuděláš, rybí moučku však ano ... :D) ...
Slavek Krepelka píše:Navíc pokud by skutečně vybil ostatní ryby atd, sám vychcípne taky.
... nevychcípe, neboť když sežere ostatní ryby, tak se odstěhuje jinam ... a v tom právě tkví jeho nebezpečnost pro biodiverzitu ...
Slavek Krepelka píše:To by ten hadohlavec měl podle všech vynikajících genetických teorií a aj praktických pozorování vymřít na degeneraci.
... již po necelých cca 25-ti letech ??! .... :shock: ... "není to trochu málo ???" ... (jak již bylo dříve napsáno, k jeho vypuštění v USA došlo na konci minulého století) ...
Slavek Krepelka píše:Navic mi nesedí ta historka o Číňanovi. .... Trochu mi to připomíná historky, odkud přišly a jak se dostaly aids do Ameriky.
... to totiž možná bude tím, že v tomto případě to není žádná "historka", ale skutečný příběh ... :ewhistle: ... fakta jsou k dohledání na netu, popř. v tomto dokumentu http://www.csfd.cz/film/370735-rybzilla ... ie/?type=1 (eng verz. on-line ) ...... mmch, přirovnávat to k "historkám o aids" je doóóst "laciná argumentace" ... :esilenced: ...

... pokračování příště ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Odpovědět

Zpět na „Bylinky a jiné léčivky“