Porušuje uvoľnená energia tepelnú rovnováhu Zeme?

Filosofie přírodních jevů.
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Tepelna rovnovaha

Příspěvek od Akord »

beldy píše:Myslim, ze sa mylis. Na cloveka urcite nepripadne 0.5 percenta vykonu slnecnej energie dopadajucej na Zem, to by znamenalo okolo 90kW na osobu. A v tom je zahrnutych aj tristvrte obyvatelov planety Zem co ani nevedia co znamena pojem "energia". Podla mna to bude 100 az 1000x menej a teda uplne zanedbatelne cislo. Okrem toho clovek ani ziadnu energiu nevyraba, iba premiena. Maximalne moze uvolnovat energiu Slnka tu naakumulovanu v minulosti do fosilnych paliv.
Nezvaľuj na mňa svoju lenivosť. Ja som si s tým zistením prácu dal, tak si daj aj Ty. Inak táraš. Obstaraj si najskôr nejaké údaje, aby si sa nesťažoval, že som Ti ich podvrhol. Potom si ich porovnáme. Možno to ešte aj nájdem napísané aj na inom fóre, kam som to dal a kde nemožno príspevky spätne editovať. Hádam si nemyslíš, že má každý doma 90kW varič. Áno, je to tá Slnkom naakumulovaná energia v minulosti trvajúcej tak cez 2 stovky miliónov rokov v podobe fosílnych palív plus jadrová energia. Samozrejme že sa energia premieňa, kde som písal opak, tak prečo okrem toho...

Ak sem každý bude písať iba čo ho práve napadne, či nedostatočne podložené informácie, tak je po kvalite a ťažko bude mať význam na to reagovať. Generovať nepodložené výroky stojí minimálnu námahu oproti podloženým, dokonca existuje softverový generátor blábolov, ktorý využívajú študenti na písanie referátov.
Palica má 2 konce.


beldy
Starší člen
Příspěvky: 170
Registrován: ned 25 říj 2009 10:15
Bydliště: Podtatransko
Dostal: 2 poděkování

Tepelna rovnovaha

Příspěvek od beldy »

No ved prave som si tu pracu z vypoctom dal, inak by som to tu nepisal. Ked chces podrobne tak prosim: Na Zem dopada zhruba 1kW na m2. Zem ma osvetleny povrch pi*r2, t.j. 3,14*(6378000)2=128*E12 m2. Vo watoch to bude 1.28E17W. Kedze na Zemi je 7E9 ludi, na jedneho obyvatela zeme pripadne 1.28E17/7E9=1.83E7 W tj 18.3MW trvaleho prikonu zo Slnka. No a kedze Ty tvrdis , ze ludstvo vyrobi 0.5% tejto dopadajucej energie t.j. 1.83E7*0.005=90E3W, to by znamenalo ze by sme vyrobili 90kW na osobu a to sa mi zda, pri vsetkej ucte, trocha privela. Odhadujem tak 90W. Neviem odkial si cerpal, ale museli sa seknut o kilo...


Sebestačnosť = SLOBODA!!!
1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Tepelná bilance

Příspěvek od 1220 »

Zahrnuje i výrobu kovů, zahrnuje odpadní teplo z automobilů, čísla nemám, ale pokud bys měl energii skoro zadara jak
se zachováš?
malý, nebo velký auto ?
Tady je ten děs, neboli ďas v nás.
K.


beldy
Starší člen
Příspěvky: 170
Registrován: ned 25 říj 2009 10:15
Bydliště: Podtatransko
Dostal: 2 poděkování

Re: Tepelná bilance

Příspěvek od beldy »

Karel DR píše:Zahrnuje i výrobu kovů, zahrnuje odpadní teplo z automobilů, čísla nemám, ale pokud bys měl energii skoro zadara jak
se zachováš?
malý, nebo velký auto ?
Tady je ten děs, neboli ďas v nás.
K.
Ja si myslim, ze keby si mal energiu a vsetko zadarmo, a bolo by vsetkeho dost, az vtedy by sme sa spravali k svojmu okoliu racionalne. Nikto by nerobil ziadne zasoby, ked by bolo vsetkeho dost, a pravdepodobne by ani nicim nemrhal. Ved ako sa spravaju tvory v divocine?


Sebestačnosť = SLOBODA!!!
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Tepelna rovnovaha

Příspěvek od Akord »

beldy píše:No ved prave som si tu pracu z vypoctom dal, inak by som to tu nepisal. Ked chces podrobne tak prosim: Na Zem dopada zhruba 1kW na m2. Zem ma osvetleny povrch pi*r2, t.j. 3,14*(6378000)2=128*E12 m2. Vo watoch to bude 1.28E17W. Kedze na Zemi je 7E9 ludi, na jedneho obyvatela zeme pripadne 1.28E17/7E9=1.83E7 W tj 18.3MW trvaleho prikonu zo Slnka. No a kedze Ty tvrdis , ze ludstvo vyrobi 0.5% tejto dopadajucej energie t.j. 1.83E7*0.005=90E3W, to by znamenalo ze by sme vyrobili 90kW na osobu a to sa mi zda, pri vsetkej ucte, trocha privela. Odhadujem tak 90W. Neviem odkial si cerpal, ale museli sa seknut o kilo...
Tak sa mi to celkom páči, ideš na to dobre. Iba si zabudol, že Slnko svieti iba na polovicu gule. Ale malo by to byť priemerne asi 8E16W, čo je po korekcii v dobrej zhode, teda asi 50kW/osobu. Sranda-nie? Aspoň vidno, akú máme účinnosť nášho technologického motora. Začiatok sedí, a v konci sa veru až toľko nesekli. Iba si niekde nájdi spotrebu a výhrevnosť palív. Jadro hoci vynechaj.


beldy
Starší člen
Příspěvky: 170
Registrován: ned 25 říj 2009 10:15
Bydliště: Podtatransko
Dostal: 2 poděkování

povrch

Příspěvek od beldy »

Ten povrch je v poriadku, To nieje povrch gule, ale plocha "tiena" co vrha Zem. Tych 90W trvaleho vykonu na osobu je celkom realne, v Amerike mozno dvakrat tolko, ale 3/4 zeme su rozvojove krajiny a tam bude spotreba velmi mala...


Sebestačnosť = SLOBODA!!!
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: povrch

Příspěvek od Akord »

beldy píše:Ten povrch je v poriadku, To nieje povrch gule, ale plocha "tiena" co vrha Zem. Tych 90W trvaleho vykonu na osobu je celkom realne, v Amerike mozno dvakrat tolko, ale 3/4 zeme su rozvojove krajiny a tam bude spotreba velmi mala...
Vlastne áno, ale ja som zistil polovičnú hodnotu proti Tvojej a zle si všimol, z čoho pochádza. Potom to je chýbajúcim kosínusom dopadu. Číslo, čo som uviedol je známa konštanta, tú som si ja nevymyslel.
Niečo s tým výkonom uvažuješ zásadne chybne.
Už metabolizmus každého človeka dáva asi 100W v spánku (to je však zahrnuté do povedzme potravinového reťazca) Hádam si nemyslíš, že celý priemysel je iba toľko energie, koľko by zjedlo podobný počet ľudí, aký je práve na Zemi. Iba elektrospotrebiče v domácnosti urobia toľko, čo človek. Ak to zmierňuje viac členov pod jednou strechou, tak to zase úplne pokazí auto. Zisti si spotrebu ropy, plynu a uhlia.
Odhadom to môže byť do 1E21 Joule ročne, ale z toho vyjde iba 4.5kW/osobu, z toho asi 1kW/osobu pripadá na ropu. Však nájdi nejakú chybu aj Ty. Nie je to zatiaľ tých 50kW, ale zase to nie je od toho mimoriadne ďaleko. Energia dodávaná Slnkom by mohla byť dobre 8.2e16W. Priemerné odpadné teplo v celej ČR bolo pred pár rokmi okolo 6kWh/m2, čo je niečo cez 20kW/osobu. Podľa knihy Obnoviteľné zdroje, Cenek a spol., od FCC public Praha, chcelo by to overiť.


beldy
Starší člen
Příspěvky: 170
Registrován: ned 25 říj 2009 10:15
Bydliště: Podtatransko
Dostal: 2 poděkování

Ochladzovanie freonovym motorom...

Příspěvek od beldy »

Metabolizmus zivocichov do toho zaratat nemozes, lebo sa nezivime fosiliami ani energiou atoma, ale z obnovitelnych zdrojov. No a ako by sa dalo vyriesit pripadne oteplovanie Zeme? Trebars takto:
Přílohy
04.gif
03gif.gif
02gif.gif
01gif.gif
Naposledy upravil(a) beldy dne úte 08 pro 2009 9:06, celkem upraveno 1 x.


Sebestačnosť = SLOBODA!!!
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

zase perpetosen

Příspěvek od Akord »

beldy píše:Metabolizmus zivocichov do toho zaratat nemozes, lebo sa nezivyme fosiliami ani energiou atoma, ale z obnovitelnych zdrojov. No a ako by sa dalo vyriesit pripadne oteplovanie Zeme? Trebars takto:
Veď som ho ani nikde neuvažoval. Je to úplne mimo metabolizmu.

Tie výroky v tej knihe sú skôr predstavy novinárov, než technické možnosti. Ešte by stálo za zmienku, či je 1C veľa. V prípade oceánu to môže mať slušné následky. Náklady na materiál a pomocné zariadenia takej elektrárne sú tiež vysoké, to treba tiež zahrnúť. Výhodné a zároveň vierohodné údaje som nevidel. Druhá vec je, že za humnom nemám more ani Bajkal. Globálne otepľovanie by to nevyriešilo, ani by to nestihli tak rýchlo.


beldy
Starší člen
Příspěvky: 170
Registrován: ned 25 říj 2009 10:15
Bydliště: Podtatransko
Dostal: 2 poděkování

Globalne oteplovanie je HOAX!!!

Příspěvek od beldy »

Ja sa skor priklanam k nazoru, ze oteplovanie sposobovane clovekom je zanedbatelne. Ak nejake existuje, tak to moze byt sposobene zmenou slnecnej aktivity, ale tiez aj z inych, vzdalenejsich zdrojov vo vesmire. Globalna moc domyselne vyuziva tento stav na okliestovane ludskych slobod a oberanie ludi o zdroje. Trocha mi to pripomina , ked v minulosti vladcovia vedeli napr. o zatmeni Slnka, ale samozrejme nikto iny o tom nesmel vediet, a to zatmenie ludom ukazovali ako ze je to z ich vole, a tak si este viac upevnovali svoju moc. Velmi zaujimavy nazor na vec: http://www.osud.cz/cs/clanek.php?id=9879 ine tiez na: http://dolezite.sk/Globalne_oteplovanie ... video.html samozrejme toho je vsade vela...


Sebestačnosť = SLOBODA!!!
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Globalne oteplovanie je HOAX!!!

Příspěvek od Akord »

beldy píše:Globalna moc domyselne vyuziva tento stav na okliestovane ludskych slobod a oberanie ludi o zdroje. Trocha mi to pripomina , ked v minulosti vladcovia vedeli napr. o zatmeni Slnka, ale samozrejme nikto iny o tom nesmel vediet, a to zatmenie ludom ukazovali ako ze je to z ich vole, a tak si este viac upevnovali svoju moc.
S týmto súhlasím. So zvyškom nie. Protiargumenty proti výroku, že človekom uvoľnené teplo je skoro 0.5 percenta zo slnečného príjmua teda musí mať zreteľný vplyv na posun bilancie už v jednotkách stupňov Celzia -si nedodal.
Príklad - v pomerne dober izolovanej miestnosti sa kúri príkonom 1kW. Príkon zvýšime na 1.005 KW. O koľko sa zmení teplota v miestnosti? Môže sa zmeniť o 0.5C? Za akých podmienok? Preto nechávam parametre ako tepelný odpor /tepelná vodivosť+hrúbka steny a objem miestnosti nezadané. Najbližšie to môžem spočítať, ak mi vyjde čas.


chiq
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1546
Registrován: čtv 01 lis 2007 8:41
Bydliště: Trnavský kraj
Dal: 2 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Re: Globalne oteplovanie je HOAX!!!

Příspěvek od chiq »

...akosi sa zabúda na iné zdroje tepla...

http://kekule.science.upjs.sk/fyzika/en ... /index.htm

...keby sa využila "dobre uschovaná" energia, nikto by si za kydy o globáloteplizme nemohol nadeľovať nobelovky (spolu so 40mil.$ gážou)...

http://www.google.sk/url?sa=t&source=we ... 5KbPoJM8aA


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Globalne oteplovanie je HOAX!!!

Příspěvek od Ilem »

Akord píše: Príklad - v pomerne dober izolovanej miestnosti sa kúri príkonom 1kW. Príkon zvýšime na 1.005 KW. O koľko sa zmení teplota v miestnosti? Môže sa zmeniť o 0.5C? Za akých podmienok? Preto nechávam parametre ako tepelný odpor /tepelná vodivosť+hrúbka steny a objem miestnosti nezadané. Najbližšie to môžem spočítať, ak mi vyjde čas.
kdysi jsem měl takový reklamní teploměr od ČEZu.Bylo na něm napsáno, že zvýšení teploty o 2 stupně znamená zvýšení spotřeby energie o 12 procent. Myslím, že to platí bez ohledu na šířku zdiva,....


"Dum spiro spero"
Ciceron
beldy
Starší člen
Příspěvky: 170
Registrován: ned 25 říj 2009 10:15
Bydliště: Podtatransko
Dostal: 2 poděkování

Prijem Zeme...

Příspěvek od beldy »

Akord-V poriadku, najprv si ale musime ujasnit zakladnu vec, a to kolko energie na Zem dopada. Energeticka hustota ziarenia dopadajuceho na zem je zhruba 1370W/m2. Z toho sa asi 100W odrazi do priestoru, 300W absorbuje vzduch. Ale co sa tyka absorbcie vzduchu, ten musime tiez zahrnut do prijmu Zeme, lebo vzduch je tiez sucastou Zeme. Ak uvazujeme vzdusny obal, tak sa nam polomer Zeme o nieco zvetsi, asi o 20 km, ale to kludne mozeme zanedbat. Potom energeticky prijem Zeme bude E=1,28E14*1,270E3=1,6256E17W. A tych 0,5% by znamenalo 115kW na osobu nepretrzite 24h denne!!! kde to chces nabrat? link napr: http://www.solartec.cz/cs/fv-systemy/o- ... ergie.html


Sebestačnosť = SLOBODA!!!
chiq
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1546
Registrován: čtv 01 lis 2007 8:41
Bydliště: Trnavský kraj
Dal: 2 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Re: Globalne oteplovanie je HOAX!!!

Příspěvek od chiq »

Táto polemika mi pripadá akási sterilná, berú sa do úvahy len niektoré príčiny, výsledok je potom značne skresľujúci. Keď sa zamyslíme nad sopkami, tak celé "oteplovanie" je z väčšej časti náhodné, matematické modely stačí prevalcovať jediná poriadnejšia erupcia...

http://sk.wikipedia.org/wiki/Krakatoa :
...Sila erupcie bola vyrátaná na 13 000 násobok výbuchu jadrovej bomby v Hirošime... Množstvo eruptovaného materiálu na 20 km3... Sopečný prach, rozptýlený v stratosfére spôsoboval červené východy a západy Slnka až do roku 1888 a znížil priemernú ročnú teplotu o 1,2 °C...

Podobné erupcie nie sú ojedinelé, a ani nikdy ojedinelými neboli.
http://sk.wikipedia.org/wiki/Pinatubo :
...Sopka vyvrhla do vzduchu vzduchu viac ako 10 mld. m3 materiálu... Oxid siričitý v atmosfére vyprodukoval hmlu kys. sírovej, ktorá sa udržala niekoľko mesiacov a ovplyvnila priemerné teploty na Zemi (pokles o 0,5 °C)...


Odpovědět

Zpět na „Universum“